Spinduliai – naudingi ir pragaištingi

Pastaraisiais metais tiek daug girdime apie tai, kaip reikia saugotis žalingo saulės poveikio, kad imame užmiršti, jog saulė naudinga ir reikalinga.

Medikai primena pagrindines taisykles, kaip reikia saugotis nuo žalingojo saulės poveikio ir kaip išnaudoti saulės spindulius savo sveikatai.

Suteikia laimės

Turbūt kiekvienas pastebėjo, kad vis dažniau danguje ritinėjantis saulei nuotaika kaip reikiant pagerėja. Būti laimingam saulėtą dieną – lengviau.

Saulė yra pats geriausias vaistas nuo depresijos bei streso. Įrodyta, kad, veikiant ultravioletiniams spinduliams, smegenų ląstelėse ima gamintis vadinamasis laimės hormonas – serotinas, kuris suteikia džiaugsmo ir žvalumo pojūtį bei stiprina imunitetą.

Atsukti veidą saulės link vertėtų kiekvieną dieną, tačiau „dozuoti“ saulės spindulius būtina saikingai.

Odai – vitaminas D

Gydytojų rekomendacijomis, kiekvienam žmogui per dieną būtina gauti bent 15 minučių ultravioletinių spindulių tam, kad odoje susiformuotų pakankamai vitamino D.

Vitaminas D kliudo vėžio ląstelių atsiradimui organizme.

Mokslininkai teigia, kad žmonės, gyvenantys šalto klimato zonose, kur būna mažiau saulėtų dienų, turi didesnę tikimybę susirgti vėžiu.

Saule džiaugiasi ir kenčiantys dėl spoguotos veido odos. Ultravioletiniai spinduliai aktyvina odos regeneraciją, ją sausindami ir valydami, dėl to sumažėja odos spuoguotumas.

Daugelis moterų trokšta lygaus, auksinio kūno įdegio, todėl jau ankstyvą pavasarį ima gaudyti pirmuosius saulės spindulius ir kaitinasi paplūdimiuose.

Jos žino, kad tik natūralios saulės spinduliai gali suteikti odai švytintį, auksaspalviai rudą atspalvį. Tokios spalvos įdegio neįmanoma pasiekti deginantis soliariumuose po dirbtine šviesa.

Žinoti ir suprasti

Visuomenės sveikatos ugdymo centro Visuomenės informavimo biuro vedėja gydytoja Violeta Kiguolienė „Klaipėdai“ sakė, kad kiekvienam svarbu žinoti, suprasti ir įvertinti gerą ir blogą saulės spindulių poveikį.

Pasak V.Kiguolienės, saulėje žmogų veikia ultravioletiniai A, B (UVA, UVB) spinduliai. Jie skiriasi bangos ilgiu. Besigindama nuo saulės spindulių, oda stengiasi išskirti kuo daugiau pigmento melanino. Žmogaus odoje yra mažiausiai karščio receptorių, todėl į odos perkaitimą reaguojama ne iš karto. Per ilgai kaitinantis saulėje odai galima pakenkti, ją nudeginti.

Gydytojos teigimu, reikia suprasti, kad greitai įrudusi ir lygumu džiuginanti oda – laikinas malonumas. Taip geidžiamą įdegį prarandame jau po kelių mėnesių, o mūsų oda, daugelį kartų patyrusi saulės sukeltą nudegimą, linkusi greičiau raukšlėtis, sausėti, gali atsirasti patologiniai odos pakitimai: dėmės, apgamai, netgi odos vėžys.

„Didžiausias pavojus yra tas, kad neigiami odos pokyčiai vystosi nepastebimai ir nebeišnyksta. Tyrimai įrodė, kad net 80 proc. saulės sukeltų odos pažeidimų atsiranda iki 18 metų, o jų padariniai išryškėja po dvidešimties ar net trisdešimties metų, – įspėjo ji. – Ypač nerekomenduojama kaitintis saulėje vyresnio amžiaus žmonėms, nėščioms moterims, sergantiesiems lėtinėmis plaučių, kepenų, inkstų, onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis“, – priminė gydytoja.

Pavasaris pavojingesnis

Pavojingiausias metų laikas lepintis saulės spinduliais – nuo ankstyvo pavasario iki rugpjūčio vidurio. Pavojingiausias paros metas – nuo 10 iki 16 valandos. Tuo metu saulės spinduliai yra patys intensyviausi.

Pasak gydytojos, saulės spindulių poveikis odai priklauso nuo aplinkos sąlygų – ozono sluoksnio, oro užterštumo, spindulių atspindžio nuo vandens, sniego, smėlio. Taip pat svarbu, koks odos tipas būdingas saulės veikiamam žmogui ir kiek laiko praleidžiama saulėje.

Rekomenduojamas buvimo kaitrioje saulėje laikas pirmomis dienomis neturėtų viršyti 15-30 minučių.

V.Kiguolienė taip pat priminė, jog nuo tiesioginių saulės spindulių reikia saugoti ne tik labai jautrią veido, kaklo, krūtinės odą, patepant ją apsauginėmis priemonėmis. Svarbu pridengti ir galvą gerai orą praleidžiančiu audeklu ar kepure bei dėvėti kokybiškus akinius nuo saulės.

Saulės akiniai – būtini

Anot gydytojos, akių tinklainė yra labai jautri saulės spinduliams, todėl saulė gali pagreitinti kataraktos ir kitų nemalonių akių ligų atsiradimą. Jeigu oda dar šiek tiek gali prisitaikyti prie ultravioletinių spindulių gamindama melaniną, tai akys tokio sugebėjimo neturi.

V.Kiguolienė taip pat įspėjo, kad jei šviečiant saulei nenešiosime apsauginių akinių, tai ultravioletiniai spinduliai gali pažeisti akies rageną, lęšiuką ir tinklainę. Ilgainiui nesaugant akių gali išsivystyti katarakta ir pablogėti regėjimas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Spinduliai – naudingi ir pragaištingi"

  1. vaidze

    va po sio staipsnio tai tikrai leksiu i soliariuma 😛 🙄

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.