Klaipėdoje baigiasi fabrikų era – miesto centre esančias gamybos įmones pakeis gyvenamųjų namų kvartalai.
Tokiems užmojams kelias tapo atviras, kai neseniai buvo patvirtintas miesto bendrasis planas.
Tačiau užsienio, Lietuvos ir uostamiesčio investuotojų ketinimai uostamiesčio centre statyti daug daugiabučių kelia ir problemų. Savivaldybėje jau pradėta mąstyti, kur reikės statyti naujas mokyklas ir vaikų darželius.
„Laivitė” išsikels
Savivaldybė dar šiais metais ketina parengti specialųjį planą, kuriame būtų numatyta Danės slėnio ateitis.
„Maždaug prieš metus buvome susitikę su gamybos įmonių, esančių šalia Danės upės, vadovais. Dauguma jų pritarė, kad fabrikus reikia perkelti į pramonės zoną, o Danės slėnį paversti gyvenamąja ir rekreacine vieta”, – sakė vyriausiasis miesto architektas Almantas Mureika.
Jau dabar aišku, kad iš teritorijos greta Danės upės ir Kuršių marių išsikels laivų remonto bendrovė „Laivitė”.
Ji savo veiklą ketina tęsti Laisvojoje ekonominėje zonoje.
„Laivitės” teritorijoje iškils gyvenamųjų ir komercinių pastatų kvartalas „Memelio miestas”.
Statybas organizuojančios bendrovės „Memelio miestas” generalinis direktorius Darius Anužis teigė, kad šiuo metu yra rengiami dokumentai Vyriausybės nutarimui, nustatančiam, kad beveik 7 hektarų dydžio žemės sklypas, kurį nuomojosi „Laivitė”, būtų perduotas Klaipėdos apskrities viršininko administracijai.
„Memelio mieste” pastatytuose komercinės paskirties pastatuose turėtų įsikurti mažos parduotuvės, kavinės, greta jų bus dengta pėsčiųjų alėja.
Projekte taip pat numatyta statyti daugiaaukštį viešbutį, 5-7 aukštų gyvenamuosius namus, kuriuose galės įsikurti apie 4 tūkst. gyventojų.
Automobilių stovėjimo aikšteles numatoma įrengti po žeme, ten organizuoti ir viso kvartalo automobilių eismą.
D.Anužis vylėsi, jog „Memelio miesto” statybos darbai prasidės kitų metų viduryje, o projektas visiškai bus įgyvendintas iki 2012 metų.
Galimybių studijoje numatyta, kad projekto vertė siekia apie 590 mln. litų.
Laivų neberemontuos
Netoli „Memelio miesto”, kitapus Danės upės, „Klaipėdos laivų remonto” teritorijoje bus įgyvendintas projektas „Jūros vartai”.
Teritorijoje nebebus remontuojami žvejybiniai ir kiti laivai. Ji bus pritaikyta visuomenės poreikiams ir ypač turizmo pramogoms.
Danės krantinėje ketinama pastatyti bei įrengti restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų, atidaryti viešbučių, įvairių parduotuvėlių bei paslaugų centrų.
Upės ir marių sankirtoje planuojama pastatyti verslo centrą.
Projektą įgyvendinsianti bendrovė „Jūros vartai” valdo kontrolinį „Klaipėdos laivų remonto” akcijų paketą. O „Jūros vartų” savininkai yra bendrovės „Eika” ir „Achema”.
Prieš trejus metus, kai „Jūros vartai” laimėjo Valstybės turto fondo skelbtą privatizavimo konkursą ir įsigijo kontrolinį „Klaipėdos laivų remonto” akcijų paketą, bendrovė buvo įpareigota į beveik 5 hektarų miesto centre esančią teritoriją investuoti ne mažiau kaip 30 mln. litų.
Tačiau jau dabar aišku, kad realios investicijos gerokai viršys įsipareigojimuose nurodytą sumą.
Griaus kaminą
Miesto vyriausiojo architekto A.Mureikos teigimu, iš Danės slėnio turėtų pasitraukti ne tik šios dvi pramonės įmonės.
„Maždaug po 6 ar 7 metų numatyta likviduoti ir bendrovės „Klaipėdos energija” kaminą, įrenginius ir pastatus. Jų vietoje atsirastų gyvenamieji kvartalai, iš kurių žmonės laisvai galėtų patekti prie Danės krantinės”, – sakė architektas.
Jo nuomone, netoli Danės esantis bendrovės „TEO LT” pastatas įgyvendinti idėją, kad iš miesto centro išsikeltų pramonės įmonės, netrukdo, nes jame įrengti tik biurai.
Greta Danės ir Jono kalnelio jau seniai likviduotos bendrovės „Klaipėdos grūdai” teritorijoje vyksta statybos. Maždaug 5 hektarų ploto sklype norvegų investuotojai stato gyvenamųjų namų kvartalą.
Įrengs 800 butų
Didelis gyvenamųjų namų kvartalas bus pastatytas ir buvusioje „Trinyčių” fabriko teritorijoje.
Didesniame nei 5 hektarų sklype ketinama statyti 2-8 aukštų daugiabučius namus ir vieną 18 aukštų pastatą. Iš viso planuojama įrengti apie 800 butų.
Nekilnojamojo turto bendrovės „inRED”, kuri užsakė statybas, Klaipėdos atstovybės vadovo Vlado Šeporaičio teigimu, projekto įgyvendinimas buvo įstrigęs todėl, kad strigo miesto bendrojo plano patvirtinimas.
Tačiau statybas tikimasi pradėti dar šiemet, o pabaigti per artimiausią penkmetį.
Projekto vertė siekia apie 150 mln. litų.
Gyvenamųjų namų kvartalai taip pat gali būti pastatyti ir likviduotos gamyklos „Klaipėdos gelžbetonis” teritorijoje.
Anot A.Mureikos, savivaldybei jau buvo pateiktas pirmasis projektas.
Galimybe savo teritorijoje statyti daugiabučius namus domisi ir „Klaipėdos mediena”.
Jos, kaip ir kitų šalia Danės esančių pramonės įmonių sklypų paskirtis, naujajame bendrajame miesto plane įvardinta kaip daugiafunkcinė, o iki šiol buvo pramoninė.
Pasikeitus aplinkybėms, naujais detaliaisiais planais galima keisti sklypų paskirtį ir statyti komercinės, rekreacinės ar gyvenamosios paskirties objektus.
A.Mureikos teigimu, miesto centre, šalia Danės statomų pastatų aukštis neturėtų viršyti 12 metrų. Čia po žeme galėtų būti įrengtos ir automobilių stovėjimo aikštelės.
Rekonstruos sandėlius
Bankrutavę ar kitaip nunykę Klaipėdos fabrikai atgims ne tik kaip daugiabučiai.
Bangų gatvėje buvęs Tabako fabrikas taps meno ir verslo centru.
Savivaldybė šį pastatą dešimčiai metų perleido Klaipėdos ekonominės plėtros agentūrai. Jos direktoriaus Raimondo Vaitiekūno teigimu, birželį turėtų būti baigta rengti projekto galimybių studija.
Pagal pirminį projekto variantą, Tabako fabrike turėtų įsikurti konferencijų centrai, reklamos studijos, leidyklos, madų, tautodailės salonai, antikvariatai, knygynai.
„Mąstome apie įvairiapusiškesnį variantą. Pavyzdžiui, kad po tuo pačiu stogu veiktų ir maitinimo įstaigos”, – sakė R.Vaitiekūnas.
Jis vylėsi, kad Tabako fabriko rekonstrukcijos darbai bus pradėti kitų metų vasarą, o baigti iki 2011 metų.
Projekto vertė gali siekti 9 ir daugiau milijonų litų. Dalis lėšų bus gaunama iš Europos Sąjungos.
Buvusio Saldainių fabriko teritorijoje, Turgaus gatvės pabaigoje, jau kitais metais duris turėtų atverti viešbutis, kurio paskirtis – ilgalaikė apartamentų nuoma.
Įgyvendinus šį projektą, bus pradėti rekonstruoti šalia esantys sandėliai. Maždaug 1 tūkst. kvadratinių metrų plote ketinama įrengti žuvies bei kitų restoranų, parduotuvėlių.
Prie Baltijos prospekto, Vilniaus gatvės ir Šilutės plento žiedo stūksantys buvusio Kojinių fabriko griuvėsiai netrukus bus prikelti naujam gyvenimui.
Apleistą Kojinių fabriką už 6 mln. litų nusipirkusi bendrovė „Senukai” sklype stato prekybos centrą. Jame veiks ir daugiau parduotuvių.