Į gyvenimą – su diplomu ir mantija

Uostamiesčio aukštosios mokyklos dar prieš dešimtmetį pasirūpino, kad jų studentams nereikėtų išlaidauti ir blaškytis ieškant prašmatnaus rūbo išleistuvių ceremonijai.

Juodos arba melsvos spalvos mantijomis netrukus pasipuoš dešimtys tūkstančių Lietuvos absolventų.

Tradicija – iš Amerikos

Po daugiau nei savaitės išleistuvių maratoną pradės Lietuvos krikščioniškojo fondo aukštoji mokykla (LCC). Tai pirmoji aukštojo mokslo įstaiga Lietuvoje, kurios absolventai jau prieš dešimtmetį pasipuošė iškilmingomis mantijomis.

„Atgaivinti šią tradiciją panoro iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvykę dėstytojai. Iki šiol mantijas vežame iš ten ir diplomų teikimo ceremonijai skoliname visiems absolventams. Siekdami puoselėti ir lietuviškas tradicijas, kiekvienam studentui įteikiame autentišką austą juostą su jo vardu, pavarde, baigimo metais ir įstaigos inicialais”, – pasakojo LCC prorektoriaus patarėja akademiniais klausimais Eglė Zalatoriūtė.

Atminimui studentai gauna ir vieną keturkampės kepurėlės detalę – kutą, kuriame pažymėti studijų baigimo metai.

E.Zalatoriūtės nuomone, mantijos suteikia šventei iškilmingumo, akademinės dvasios. Pasiimdamas diplomą, studentas simboliškai perkelia kepurėlės kutą iš kairės į dešinę. Taip jaunuolis tampa tikru bakalauru.

Kainuoja mažiau

Išleistuvių ceremonijos metu dėvėti mantiją pageidauja vis daugiau studentų. Rūbus nuomojančios bendrovės vos spėja suktis.

„Kasmet aukštąsias mokyklas baigia apie keturiasdešimt tūkstančių studentų. Vienu metu diplomų įteikimo ceremonijos vyksta maždaug dešimčiai tūkstančių studentų. Būna, kad visiems išnuomoti apdarų negalime. Todėl aukštosios mokyklos pamažu sutinka bendradarbiauti ir įsigyti savo mantijas su visais reikiamais atributais ir išskirtinėmis detalėmis”, – sakė bendrovės „Mantijų karalius” direktorius Simanas Venčkauskas.

Mantijos, anot pašnekovo, ypač išpopuliarėjo prieš penkerius metus. Nors tradicija gimė Klaipėdoje, uostamiesčio studentai mantijų teiraujasi rečiausiai.

„Mantijos ne tik atrodo gražiai, iškilmingai, bet ir kainuoja visai nedaug. Išsinuomoti galima už trisdešimt litų. Juk pirkti ar siūtis suknelę kainuotų dešimt kartų brangiau”, – įsitikinęs S.Venčkaitis.

Užsakyti mantijas sau ir savo kolegoms būtina ne vėliau kaip prieš 4 dienas. Jos pristatomos į sutartą vietą ir sutartu laiku.

Saugu ir gražu

Tradicija vilkėti mantijas Klaipėdos universiteto (KU) kol kas neužvaldė. Kiekvienas fakultetas šventę organizuoja savaip.

Tęstinių studijų instituto ir Gamtos mokslų fakulteto absolventai mantijas dėvi kasmet. Madingos mantijos populiarėja pamažu.

KU atstovė ryšiams su visuomene Vilma Skvarčinskienė prisiminė, kad dar prieš penkerius metus mantijos kainavo labai brangiai.

„Siūdavomės kepurėles. Jos, žinoma, ne taip gražiai derėjo prie iškilmingų suknelių, bet prisiminti smagu. Kepurėlę tebelaikau iki šiol. Yra ką vaikams parodyti”, – prisipažino moteris.

Nuosavas mantijas su originalia atributika turi Klaipėdos socialinių mokslų kolegija.

Pasak kolegijos rinkodaros vadovės Lauros Jančytės, studentai labai džiaugiasi galėdami užsivilkti puošnų apdarą, ir dar neatsirado nė vieno, kuris pageidautų rengtis kitaip.

Studentus ir šventės svečius ypač žavi akimirka, kai pasibaigus diplomų teikimo ceremonijai keturkampės kepurėlės vienu metu metamos į viršų.

L.Jančytė neprisiminė nė vieno atvejo, kai krentančios kepurėlės ką nors sužeistų.

„Baimintis dėl to nereikėtų. Į kepurėlės vidų dedamas paprasčiausias kartonas, kampai nėra labai aštrūs, todėl tikrai nepavojingi”, – tikino S.Venčkauskas.

Pakeitė uniformas

Pašnekovai vieningai tvirtino, kad mada dėvėti mantijas tikrai nėra nusižiūrėta vien iš Amerikos. Daugelyje seniausių Europos universitetų ši tradicija gyvuoja jau šimtmečius.

E.Zalatoriūtė prisiminė neseniai lankiusis viename Portugalijos universitetų.

„Tenai studentai mantijas dėvi kasdien, ne tokias iškilmingas, bet labiau primenančias skraistę. Skirtingos spalvos ir forma išduoda ne tik fakultetą, bet studijų programą ir net asmeninio gyvenimo detales. Pavyzdžiui, jei mergina nešioja mantiją su vienu įkirpimu, reiškia, kad ji turi vaikiną”, – pasakojo LCC atstovė.

Klaipėdos etnokultūros centro istorikė Virginija Mataitienė įsitikinusi, kad mantijos žavi savo panašumu į uniformą.

„Mūsų laikais visi moksleiviai ir studentai dėvėdavo uniformą. Tai išskyrė jaunuolius iš kitų, be to, tėvams kainavo ne taip brangiai. Norėdamos išsiskirti, merginos dar pasipuošdavo baltu kaspinu. Tai, kad gimsta naujos tradicijos, nėra blogai, svarbu, kad patiems studentams patiktų”, – sakė prieš tris dešimtmečius universitetą baigusi istorikė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.