Palangos beždžionė – grėsmė visuomenei?

Lietuvos gyvūnų globos draugija (LGGD) kreipėsi į atsakingas instancijas dėl Palangos beždžionės neva keliamos grėsmės visuomenės sveikatai.

Poilsiautojus kartu su savo augintine fotografuojantis Albertas Gustys mano, kad taip jo konkurentai „ruošiasi” artėjančiam vasaros sezonui.

Beždžionėlę Čitą ir jos šeimininką galima pamatyti ant Palangos tilto kiekvieną vasarą. Poilsiautojai noriai fotografuojasi su šiuo gyvūnu jau vienuolikti metai.

Tačiau LGGD įspėja, kad norintys su beždžione įsiamžinti kurorto svečiai kaskart rizikuoja.

Pasak LGGD pirmininko Beno Noreikio, beždžionės būna tuberkuliozės, ŽIV, hepatito A, herpeso B viruso bei kitų žmonėms pavojingų ligų nešiotojai.

Gyvūnai užsikrečia nuo žmonių, o žmonės – nuo jų. Per 11 metų Čita yra bendravusi su daugybe žmonių, nuo kurių galėjo užsikrėsti minėtomis ligomis. Neva buvę atvejų, kad kai kuriuos poilsiautojus ji apkandžiojo.

„Nėra higieniškai švari”

Ne tik beždžionė, bet ir jos šeimininkas esą privaląs turėti sveikatos pažymėjimus, patvirtinančius, kad abu yra sveiki, bei Aplinkos ministerijos leidimą eksponuoti gyvūną. Vakarų pasaulyje reguliariai tikrinti savo ir gyvūno sveikatą esą privalu.

B. Noreikis tikino pats ne kartą matęs, kaip beždžionė nuo norinčiųjų su ja įsiamžinti žmonių nuplėšdavusi daiktus, krapštydavusi ar ant jų kardavosi.

„Autobuse jūs juk kitų keleivių nekrapštote. Manau, kad Palangos beždžionė nėra higieniškai švari”, – sakė jis, paminėjęs, kad kartais gyvūnas bei vaikas gali užsikrėsti ir pasivaišinę bulvių traškučiais iš to paties maišelio.

Anot B. Noreikio, pranešimas apie beždžionės keliamą grėsmę išplatintas norint atkreipti ne tik atitinkamų institucijų, bet ir pačių poilsiautojų dėmesį.

LGGD veterinarijos gydytojai raštu kreipėsi į Valstybinę visuomenės sveikatos priežiūros tarnybą, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, Aplinkos ministeriją ir Palangos savivaldybę, prašydami imtis atitinkamų priemonių poilsiautojams, ypač vaikams, apsaugoti.

Benamiai pavojingesni

Palangos savivaldybės administracijos Sanitarijos inspekcijos inspektorė Irma Drakšaitė tikino, kad LGGD raštą bus reaguota, tačiau pirmiausia bus pakalbėta su pačiu beždžionės savininku.

„Gaudysime jį ant tilto ir pasikalbėsime su tuo asmeniu”, – sakė specialistė, spėjusi, kad draugijos atstovai su beždžionės šeimininku nėra bendravę.

Palangos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausias veterinarijos gydytojas-inspektorius Valdis Flaksas patikino, kad kurorte gerai žinoma beždžionėlė stebima ir keliskart metuose tikrinama. Paskutinė apžiūra parodė, kad gyvūnas yra sveikas. Gyvūną taip pat tikrina privatus veterinaras.

„Ji yra paskiepyta, registruota, turi tarptautinį pasą, leidžiantį ją išvežti į bet kurią Europos Sąjungos šalį”, – teigė specialistas. Anot jo, jei beždžionė būtų sirgusi, pirmiausia nuo jos užsikrėstų šeimininkas.

Pasak V. Flakso, visuomenės sveikatai daug didesnę grėsmę kelia atvira tuberkuliozės forma sergantys benamiai. „Bet kuris žmogus ar gyvūnas gali platinti ligas”, – pridūrė jis.

Tiesa, atsargumo dėlei specialistas beždžionės patarė nesodinti ant peties ar jos glostyti, nes tai esą nuotaikos gyvūnas. Erzinamos beždžionės elgiasi agresyviai.

Konkurentų darbas?

Čitos šeimininkas A. Gustys mano, kad gatvėmis lakstantys šunys yra daug pavojingesni nei jo augintinė.

„Jei būčiau jaunesnis, paduočiau šmeižikus į teismą. Dabar nusispjaunu į jaunų žmonių klaidas”, – taip 82 metų palangiškis reagavo į draugijos išplatintą pranešimą.

A. Gustys neslėpė apmaudo, kad tokia žinia pasirodė artėjant vasarai, tad greičiausiai teks tenkintis tik trečdaliu klientų.

Beždžionės šeimininkas spėjo, jog išplatintas pranešimas galėjęs būti ir jo konkurentų darbas, nes vasarą ant tilto kiekvienas kovoja už klientus. Nors beždžionę jis turi vienintelis, tačiau poilsiautojus fotografuojančių čia galima rasti ir daugiau.

Šeimininkas tikino savo beždžionę tikrinantis kasmet, o leidimą dirbti turi netgi kitų metų sezonui. Visus reikiamus dokumentus, tarp jų – ir veterinaro pažymą apie beždžionės sveikatą, jis taip pat neva turįs.

Paklaustas apie savo paties sveikatą, palangiškis reagavo: „Jėzus Marija, stovėti ant tilto reikia geležinės sveikatos, nes neužtenka tik pasidėti kepurę ir susirinkti pinigus. Esu sveikas žmogus.”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Aplinkosauga su žyma , , , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Palangos beždžionė – grėsmė visuomenei?"

  1. bagi

    rado prie ko prisikabint.. atrodo ir be to nera kitokiu svarbesniu bedu, jei zmogus savo gyvuneliu rupinasi ir lankosi pas veterinara tai ko cia kabinasi,mat 11 metu leido darbuotis o jau dabar prismine kad reik prisikabint..

  2. Vika

    Leiskite ir toliau šiam žmogui su savo beždžionėle stovėti ant Palangos tilto ir pritraukti turistų, kurie norės fotografuotis, po galais… Ko čia prikibot po paraliais, mat bando įrodinėti savo tieseles , tegul savo sveikatą pasitikrina ar sveiki, o ne prie beždžionės kimba, tikiuosi aišku…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.