Nepavykus kvotomis mainytis su vokiečiais, deramasi su estais

Sustiprinta Žvejybos Baltijos jūroje ir priekrantėje kvotų skirstymo komisija ruošiasi posėdžiauti iškart po Velykų. Ji turėtų nuspręsti, ką reikia daryti su paliktu 5 tūkst. t brėtlingių kvotos rezervu.

Beje, per Velykas žvejai menkių negaudė. Balandžio 4 d. visi laivai, žvejoję Baltijos jūroje, grįžo į krantą, mat po 24 val. jau nebeturėjo teisės žvejoti. Siekiant tausoti menkių resursus nuo balandžio 5 iki 10 d. buvo draudžiama gaudyti šias žuvis. Tačiau menkių turguje prieš Velykas buvo galima nusipirkti.

Komisija sustiprinta

Žvejybos Baltijos jūroje kvotos buvo patvirtintos vasario 1 d. Šiemet pirmą kartą jos buvo skirstomos Klaipėdoje. Lietuvai 2007-iesiems skirta 22,7 tūkst. t brėtlingių, o žvejybos įmonės panoro jų sugauti 2 kartus daugiau nei leidžiama. Todėl teko skirstyti ir šių anksčiau nelimituojamų žuvų kvotas. Tai buvo daroma atsižvelgiant į per trejus metus sugautų šių žuvų kiekio vidurkį.

UAB „Liekų ragas“, specialiai brėtlingiams gaudyti pernai įsigijusiai laivą „Leona“, kuris per dieną pajėgus pagauti 80 t ir gauti apie 40 tūkst. Lt pajamų, nebuvo skirta nė kilogramo. Viena, ji anksčiau nebuvo žvejojusi, antra, įsigijo 2 kartus didesnį laivą nei galėtų pretenduoti į žvejybos Baltijos jūroje kvotą. Tad galingas laivas „Leona“ tebestovi Klaipėdos uoste prie krantinės nuo pernai spalio ir rūdija be darbo.

„Liekų ragas“ ir kitos įmonės, negavusios brėtlingių kvotos arba gavusios per mažą leistiną sugauti kiekį, pasipiktino, pasipylė skundai.

Todėl patariamasis organas – žvejybos komitetas, kuriam pirmininkauja pati žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė, nutarė žvejybos Baltijos jūroje kvotų skirstymo komisiją, kurios nariai iki šiol buvo tik klaipėdiečiai ir kuriai pirmininkavo Žvejybos Baltijos jūroje departamento direktorius Vaclovas Petkus, sustiprinti skiriant narių ir iš Vilniaus. Dabar šios komisijos pirmininku paskirtas Žemės ūkio ministerijos sekretorius Kazys Sivickis, pasak žvejų, žadantis padaryti tvarką.

Žadėtų mainų nebus

Skirstant kvotas Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos pageidavimu buvo paliktas 5 tūkst. t brėtlingių rezervas. Šias žuvis žadėta keistis su vokiečiais į 100 t rytinės Baltijos jūros menkės ir 1200 t vakarinės strimelės. Planuota, jog Vokietijos vandenyse netoli Riugeno salos žvejos 16 Lietuvos žvejybos laivų.

V. Petkus „Vakarų ekspresą“ informavo, kad žadėtieji mainai su vokiečiais vis dėlto neįvyks, nes jiems savo šalyje nepavyko išspręsti šių mainų klausimo.

Departamento direktorius patikino, kad minėtas rezervas tebėra nepadalintas. V. Petkus neatmetė galimybės, kad kaip ir pernai, taip ir šiemet tie brėtlingiai galėtų būti keičiami su estais į menkes. Pasiūlymai estams jau išsiųsti. Tačiau ką daryti su rezervu, ar mainyti, ar išdalinti Lietuvos žvejybos įmonėms, spręs komisija. UAB „Liekų ragas“ su viltimi laukia naujo komisijos posėdžio tikėdamasi gauti brėtlingių žvejybos kvotą.

Brėtlingius išgaudys

UAB „Liekų ragas“ atstovai mano, kad Lietuvai skirta brėtlingių kvota kaip ir anksčiau, taip ir šiemet nebus išgaudyta, mat jau baigiasi maistiniams tikslams tinkančių brėtlingių žvejybos sezonas. V. Petkus mano priešingai, kad šiemet bus pirmi metai, kai brėtlingių kvota bus išgaudyta. Pasak jo, maistinius brėtlingius reikia žvejoti žiemą, kol vanduo būna šaltas, o brėtlingius, kurie naudojami žuvies miltų gamybai, galima gaudyti visus metus. V. Petkus teigia, jog šiemet brėtlingiai buvo žvejojami gana intensyviai. UAB „Banginis“, turinčiai specializuotą laivą „Mingė“, buvo skirta 13,6 tūkst. t brėtlingio, o jau dabar bendrovė yra sužvejojusi 6,5 tūkst. t. Brėtlingius Baltijos jūroje gaudė ir UAB „Baltlanta“ laivai, turintys aprūpinti žaliava UAB „Fishlita“, gaminančią konservus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.