Augalų dauginimas

Galimybė išauginti naujus augalus iš įvairių mažų augalo dalelių – lapų, sėklų, stiebų ar šaknų – kelia nuostabą ir susižavėjimą

Netgi profesionalaus augalų augintojo daigyne ypatingą pagarbą pelno darbuotojas, besivadinantis „daugintojo” vardu. O dauginti augalus dažnai yra kur kas paprasčiau, nei atrodo. Jūs taip pat galite sėkmingai dauginti kambarinius augalus ir gauti puikių rezultatų, laikydamiesi kelių pagrindinių taisyklių – be abejo, sudarykite tinkamas dauginti sąlygas.

Pirmoji taisyklė: augalams dauginti naudokite tik geros kokybės medžiagą. Geri auginiai ir sėklos, švarūs įrankiai, higienos sąlygos ir drėgna uždaros erdvės atmosfera užtikrins jūsų darbo sėkmę ir duos gerų rezultatų. Atidžiai stebėkite, kada pasirodys pirmieji įsišaknijimo požymiai.

Paprastasis dauginimas

Jums reikės aštraus peilio (tokiems auginiams kaip smulkusis fikusas – pravers ir žirklės), švarių durpių ar vazoninio durpių mišinio kambariniams augalams, kelių švarių vazonų. Puiku, jei turėsite ir nedidelį šildomą dauginimo įrenginį. Jums reikės augalinės medžiagos, su kuria dirbsite; darbo pradžiai – kuo paprastesnė, tuo geriau. Visai nesunku auginti ir dauginti sanpaulijas. Besiverčiantys šių augalų dauginimu tvirtai įsitikinę, kad apvalūs lapai daug greičiau įsišaknija, nei nusmailėję. Svarbiausia, kad lapai, kuriais dauginate augalus, būtų stiprūs ir sveiki; silpnus, praradusius spalvą lapus geriau iš karto išmesti.

Sanpaulijų dauginimas

Dauginant sanpaulijas, visas lapas aštriu peiliu nupjaunamas prie augalo pagrindo (labai svarbu, kad ant augalo neliktu lapkočio atplaišų, nes vėliau jos pradės pūti ir gali įsimesti pilkasis pelėsis). Nupjauto lapo kotelis sutrumpinamas iki 5 cm, apveliamas milteliais, skatinančiais įsišaknijimą, ir sodinamas į vazoną su durpių mišiniu kambariniams augalams. Į vieną indelį galima pasodinti keturis penkis lapus, nukreiptus į vazono vidų. Svarbu palaikyti dirvožemio drėgmę; vazoną galima apgaubti polietileno maišeliu.

Jei pasiseks, po šešių-aštuonių savaičių pamatysite pirmuosius mažyčius lapelius. Kai kambaryje gali būti palaikoma nuolatinė 21 laipsnio temperatūra, įsišaknys greičiau, nei esant vėsesnėms sąlygoms. Pasirodžius lapeliams, polietileną galima nuimti. Auginiams leidžiama vystytis toliau, kol lapeliai išauga virš dirvos. Dirvožemį reikia rūpestingai laistyti. Auginiai išimami iš vazono jį apvertus ir atsargiai tapšnojant kraštą į kokį nors kietą paviršių – šaknų gniužulas turėtų švelniai įslinkti į jūsų delną. Dabar tik jūsų pastangos lems, kaip augalas atrodys vėliau. Jei norite, kad jis dailiai atrodytų, nesodinkite viso mažų lapelių kuokšto į didelį puodą – švelniai pašalinkite dirvožemio grumstelius iš šaknų ir pamatysite, kad tas kuokštas sudarytas iš atskirų augaliukų, turinčių po du lapelius ir prisitvirtinusią prie silpno centrinio stiebo. Šiuos mažus augalėlius švelniai atskyrus, galima kiekvieną pasodinti į mažus vazonėlius su durpių mišiniu. Augaliukams toliau vystantis, visi jų lapai skleidžiasi ratu iš centrinio stiebo, o vėliau virš žemos lapų skrotelės iškyla žiedai. Šis dauginimo būdas reikalauja nemažai laiko, tačiau rezultatai to verti.

Kitų augalų dauginimas

Lapuočiai augalai, turintys smulkius lapus, tokie kaip fitonija, gana lengvai įsišaknija. Suraskite dailų augalą su tankia, vešlia lapija ir nuo ūglių viršūnių nupjaukite apie tuziną maždaug 8-13 cm ilgio auginių. Dvylikai auginių prireiks trijų 8 cm skersmens vazonų, pripildytų geros kokybės sodinimo mišinio. Dirvožemį gausiai palaistykite. Aštriu peiliu gražiai nupjautus auginius iš karto sodinkite po keturis į kiekvieną vazoną, išdėstydami juos lygiais tarpais. Auginių skaičių vazone lems auginių lapų dydis – vis dėlto neturėtų būti sodinama per tankiai.

Auginių nupjautuosius galus galima apdoroti įsišaknijimo milteliais, tačiau jei augalas geros būklės, tai nebūtina. Norėdami būti tikri, kad auginiai įsišaknys, turėtume juos apvynioti polietileno maišeliu iki minimumo. Indą su auginiais įdėkite į maišelį, o kad jis nesusmuktų, įsmeikite lazdelę ir prie jos pririškite maišelio viršutinį kraštą. Pastatykite indą su auginiais šiltame kambaryje ant šviesios palangės, bet venkite tiesioginės saulės šviesos. Maždaug po trijų savaičių auginiai neabejotinai įsišaknys, o jūs galėsite išdidžiai vadintis daugintoju.

Ficus pumila (smulkusis fikusas) – dailus augalas tamsiai žaliais lapais – dauginamas labai panašiai, tačiau būtina imti auginius su keturiais lapais, kurių apatinis pašalinamas prieš tvirtai įsodinant į nedidelius vazonėlius. Iš žydinčių kaktusų lengviausiai įsišaknija galbūt kalėdinis ir velykinis.

Dauginimas sėklomis

Daugybė augalų nuolat auginama iš sėklų. Apie šį dauginimo būdą nėra reikalo daug pasakoti, nes ant visų sėklų pakelių pateikiami nurodymai. Vis dėlto vienas patarimas vertas dėmesio; jei jums reikalingi tik keli augalai papuošti pintiems krepšeliams ar gėliapuodžiams vidiniame kieme-patijuje, geriau pavasarį pirkti nedidelius, subrendusius augalus, negu švaistyti laiką ir lėšas auginant juos iš sėklų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.