Profesorė Regina Žepkaitė: „Visą gyvenimą stengiausi dirbti ir dirbti”

Vakar Varėnoje pas giminaičius gyvenančią istorijos profesorę Reginą Žepkaitę garbingo 80-ies metų jubiliejaus proga pasveikino Alytaus miesto savivaldybės administracijos Ekonomikos ir investicijų departamento direktorė Ona Balevičiūtė, Alytaus mokslininkų draugijos „Vizija” nariai, docentai, socialinių (edukologijos) mokslų daktarė Aldona Vilkelienė, biomedicinos (medicinos) mokslų daktaras Juozas Jakutis ir socialinių (ekonomikos) mokslų daktaras Kazimieras Sventickas.
O.Balevičiūtė jubiliatei įteikė miesto savivaldybės mero Vytauto Kirkliausko pasirašytą padėką ir dovaną, o „Vizijos” tarybos pirmininkas dr. J.Jakutis perskaitė sveikinimo adresą ir įteikė gėlių.
Prie puodelio kavos mezgėsi gyvas ir įdomus pokalbis apie Alytaus ir visos Pietų Lietuvos regiono istorinę praeitį ir plėtros perspektyvas.
Prieš 80 metų Alytuje gimusią, augusią ir dirbusią R.Žepkaitę, knygos „Alytus. Miesto istorinė raida”, kurią parašė autorių kolektyvas (pusė jų – mokslininkų draugijos nariai), sudarytoją, domino, kuo šiandien gyvena Dzūkijos sostinė, kokius klausimus sprendžia miesto savivaldybė, ką artimiausiu metu ketina veikti draugija „Vizija”, kurios narė yra jubiliatė.
Profesorė labai apsidžiaugė, kai dr. J.Jakutis užsiminė, jog ketinama minėtą knygą papildyti ir išleisti naują leidimą, nes alytiškiai jos jau pasigedo knygynuose. „Visą savo gyvenimą stengiausi dirbti ir dirbti. Daug laiko praleidau prie rašomojo stalo, archyvuose, vartydama tūkstančius laiko dulkėmis užneštų archyvų bylų. Buvau kukli ir niekada netroškau tuščios garbės ir aukštų postų”, – kalbėjo už dėmesį alytiškiams padėkojusi žvali ir kūrybinių sumanymų kupina jubiliatė.

Dosjė

Profesorė, habilituota humanitarinių (istorijos) mokslų daktarė Regina Žepkaitė gimė 1925 metų liepos 28 dieną Alytuje. 1939 metais įstojo į Alytaus gimnaziją, o 1945 metais pradėjo studijuoti Kauno universiteto Istorijos-filologijos fakultete. Studijas baigė 1950 metais Vilniuje. Baigusi universitetą R.Žepkaitė buvo paskirta į Istorijos institutą, tačiau po kurio laiko grįžo į Alytų ir dirbo istorijos dėstytoja Mokytojų seminarijoje, o ją uždarius – tuometėje Alytaus IV vidurinėje mokykloje. 1965 metais R.Žepkaitė apgynė istorijos mokslų kandidato disertaciją tema „Lietuvių tautos kova už Vilnių 1918-1928 m.”.
Mokslininkė ir toliau tyrinėjo nepriklausomos Lietuvos tarptautinę padėtį, jos užsienio politiką, išleido keturias monografijas, paskelbė keliolika mokslinių straipsnių. 1983 metais apgynė habilituoto daktaro disertaciją, vadovavo Vilniaus universiteto ir Pedagoginio universiteto aspirantams, doktorantams, magistrantams. Už atliktus darbus 1988 metais profesorė apdovanota Valstybine premija.
Atgimimo metais profesorė dirbo ten, kur buvo sprendžiami valstybinės reikšmės reikalai: buvo ekspertų grupės Molotovo ir Ribentropo pakto protokolui išaiškinti, komisijos Armijos Krajovos veiklai įvertinti narė.
Mokslinis darbas nenutrūko 1994 metais išėjus į pensiją – 2002-aisiais ji parašė knygą „Varėna istorijos kelyje”. Tais pačiais metais buvo išleisti ilgai leidyklose užsigulėję profesorės iš lenkų kalbos išversti 1939 metais Kaune rezidavusio Lenkijos karinio atašė L.Mitkievicziaus „Kauno prisiminimai”.
2004 metais buvo išleista profesorės sudaryta ir autorių kolektyvo parašyta knyga „Alytus. Istorinė miesto raida”.

Gediminas Vaitekūnas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.