Šmeižto byloje – giminystė

Baudžiamoji byla, kurioje liberalcentristai siekia įrodyti, kad buvo apšmeižti, persipynė giminystės ryšiais.

Prokuroras Simonas Genys nuo tyrimo nusišalino tik įsikišus Generalinei prokuratūrai, nors tikriausiai prieš mėnesį žinojo, jog kuruojamoje byloje pagrindiniu liudininku taps jo brolis, miesto tarybos sekretorius liberalcentristas Mindaugas Genys.

Papiktino klausimai

Klaipėdos liberalcentristų lyderis Rimantas Taraškevičius dar vasario pradžioje kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), prašydamas išsiaiškinti, kas neva apšmeižė jį ir partijos bičiulę, kandidatę į miesto tarybą, savivaldybės administracijos direktorę Juditą Simonavičiūtę.

Politikas pasipiktino per rinkimų kampaniją mieste platintais lapeliais. Juose išspausdinta informacija apie tai, kad VRK panaikino J.Simonavičiūtės teisinę neliečiamybę ir ji gali būti patraukta baudžiamojon atsakomybėn.

Skrajutėje klausiama, kodėl dabartinis meras R.Taraškevičius gina savo partinę bendražygę.

Taip pat teigiama, kad „J.Simonavičiūtė (kažin ar be R.Taraškevičiaus žinios?) palaimino miesto, vadinasi, – visų mūsų turto pardavimą (daugiau nei 40 ha ploto sklypų mieste) už 5 milijonus litų. Reali šio turto kaina dabar būtų maždaug 140 milijonų litų. Kiek neteko miestas pinigų? Kieno kišenes jie šildo?“

R.Tarškevičiaus pasirašytame skunde tvirtinama, jog skrajutėje pateikta tikrovės neatitinkanti informacija, todėl teiginiai yra įžeidžiantys.

Prokurorui – daug galių

VRK tokį skundą persiuntė Klaipėdos apylinkės prokuratūrai. Joje buvo priimtas sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto.

Ikiteisminį tyrimą kuruojančiu prokuroru buvo paskirtas Simonas Genys, o tyrimą atlikti pavesta 2-ajam policijos komisariatui.

Remiantis Baudžiamojo proceso kodeksu, prokuroras turi teisę pats atlikti visą ikiteisminį tyrimą ar atskirus jo veiksmus.

Kai jį atlieka tyrėjai, prokuroras jiems duoda nurodymus, turi teisę panaikinti nepagrįstus jų sprendimus.

Tik prokuroras gali nuspręsti nutraukti ikiteisminį tyrimą ar jį atnaujinti.

Brolis – liudytojas

Nuo pat tyrimo pradžios buvo žinoma, kad pagrindiniu liudytoju pretenduoja tapti liberalcentristas Mindaugas Genys, nes jis esą matė, kaip už automobilių valytuvų buvo kaišiojami tie lapeliai.

„Pamačiau pro savivaldybės langą, kad vaikinas už mūsų automobilių langų kažką kiša. Priėjau prie jo, pabendravau. Vaikinas buvo šiek tiek pažįstamas. Pasakiau, kad jis negerai elgiasi, tačiau šis patikino, jog tiki tuo, ką daro“, – sakė M.Genys.

Po šio įvykio R.Taraškevičiaus skundas ir pasiekė VRK.

M.Genys pripažino, kad imdamasis bylos jo brolis Simonas žinojo, jog Mindaugas taps vienu svarbiausiu liudytoju.

„Tą bylą jam davė kaip jaunam prokurorui. Sunku įžiūrėti, kur galėtų būti brolio nusižengimas. Juk sprendimą dėl šmeižto priimtų teismas“, – teigė M.Genys.

Tačiau S.Genys tikino nežinojęs, kad brolis bus liudytojas, nes jis su juo mažai bendrauja.

Baudžiamojo proceso kodekse nurodyta, kad prokuroras negali dalyvauti procese, jei jis pats ar šeimos nariai ar giminaičiai yra suinteresuoti bylos baigtimi.

M.Genys įsitikinęs, kad jo partijos draugai buvo apšmeižti, todėl galima numanyti, kad bylos baigtimi jis suinteresuotas.

Nusišalinti delsė

„Paaiškėjus, kad Mindaugas yra liudytojas, turėjau nusišalinti. Taip ir padariau“, – sakė S.Genys.

Tačiau jo brolis Mindaugas policijos buvo apklaustas dar kovo 8 dieną, o prokuroras S.Genys nuo bylos nusišalino tik prieš savaitę – kovo 21 dieną.

Paklaustas, kodėl tiek delsė, S.Genys išsisuko tradiciniu atsakymu: „Daugiau nekomentuosiu“.

„Jis atėjo pas mane ir pasakė, kad brolis tapo liudytoju. Patariau jam į tą bylą nebesikišti“, – teigė Klaipėdos apylinkės vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Vilmantas Ančiukaitis.

Jo viršininkas Stanislovas Stulpinas tikino, kad prokurorai yra depolitizuoti.

„Net nežinau, kokiai partijai S.Genio brolis priklauso. Tačiau jei jis yra liudininkas, tuomet, žinoma, būtų reikėję spręsti klausimą dėl prokuroro nušalinimo ir objektyvaus tyrimo“, – sakė S.Stulpinas.

Viena oficialių versijų, kodėl S.Genys nebekuruoja liberalcentristų šmeižto bylos, yra ta, kad prokuroras turėjo pernelyg didelį darbo krūvį.

Šmeižto nematyti?

Nors nei S.Genys, nei jo viršininkai nepripažino, kad prokuroro nusišalinimas nuo bylos buvo susijęs su Generalinės prokuratūros įsikišimu, nesunku tai numanyti.

S.Genio brolis Mindaugas, apklausiamas policijoje nurodė, kad garsiąsias skrajutes platinęs vaikinas priklauso Jaunųjų konservatorių lygai.

Tai sužinoję konservatoriai, kurie neigia mestus įtarimus, ėmėsi gynybos.

Praėjusį pirmadienį jie faksu Generaliniam prokurorui Algimantui Valantinui išsiuntė prašymą įvertinti, ar S.Genys galės tinkamai tirti baudžiamąją bylą.

„Šių savivaldybių tarybų rinkimų kampanijos metu aršiausiai tarpusavyje rungėsi uostamiesčio konservatorių ir liberalcentristų skyriai. Nežinia, kaip S.Genys galėtų nešališkai ir tinkamai ištirti bylą, kurioje nagrinėjama Tėvynės Sąjungos veikla, jei jis būtų Mindaugo Genio brolis, pusbrolis arba dėdė“, – teigiama konservatorių prašyme.

Todėl prašyta paneigti ar patvirtinti prokuroro ir tarybos sekretoriaus, liberalcentristo M.Genio giminystės ryšius. O jiems pasitvirtinus, įvertinti, ar S.Genys galės tinkamai tirti bylą.

Praėjusios savaitės pradžioje Generalinė prokuratūra šį prašymą persiuntė Klaipėdos apygardos prokuratūrai.

„Ką čia tirti, jei jie broliai?“ – retoriškai klausė vyriausiasis apygardos prokuroras Ignas Laucius.

Todėl, jo teigimu, „prokuroras pakeistas, kad būtų ramiau“.

Nors ikiteisminis šios bylos tyrimas vyksta jau daugiau nei mėnesį, įtarimai dėl šmeižto dar niekam nepareikšti.

Šiuo metu bylą kuruojanti prokurorė Gina Skersinskytė nesiryžo prognozuoti jos baigties.

Tačiau gali būti, kad ikiteisminis tyrimas bus nutrauktas, nes, kai kurių prokurorų teigimu, mieste platintoje skrajutėje sunku įžvelgti šmeižimo požymius.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.