Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleras) antradienį perspėjo Iraną dėl „kitokios fazės”, jei jis nepaleis 15 britų kariškių, kurie penktadienį buvo sulaikyti Persijos įlankoje.
Šių jūrininkų sulaikymas ir šeštadienį įvestos naujos Jungtinių Tautų (JT) sankcijos Teheranui dėl jo branduolinės programos padidino įtampą tarp Vakarų ir Irano ir pakėlė naftos kainas.
Rusija ir Jungtiniai Arabų Emyratai antradienį paragino Iraną paklusti JT reikalavimams sustabdyti branduolinius darbus, kurie gali turėti ir civilinę, ir karinę paskirtį, bet Teheranas sako, kad toji JT rezoliucija yra neteisėta.
Iranas, kuris neigia, kad turi kokių nors ketinimų pasigaminti branduolinių ginklų, yra sakęs, kad gali apkaltinti britų jūrininkus neteisėtu įplaukimu į jo vandenis šiaurinėje Persijos įlankos dalyje. Didžioji Britanija tvirtina, kad jie buvo Irako vandenyse.
„Bandome … užsiimti tuo diplomatiniais kanalais ir priversti Irano vyriausybę suprasti, kad tuos žmones reikia paleisti ir kad visiškai nėra jokio jų laikymo pateisinimo”, – sakė T.Blairas.
„Jie turi juos paleisti. Jei ne, tada tai pereis į kitokią fazę”, – sakė jis britų televizijai GMTV.
T.Blairo atstovas sakė, kad kitas Londono žingsnis galėtų būti sprendimas paskelbti įrodymus, kad jūrininkai neįplaukė į Irano vandenis, – Visuotinės padėties nustatymo sistemos (GPS) elementų įrašytus duomenis.
„Kol kas aiškiai nepasakėme, kodėl tai žinome, nes nenorime to eskaluoti”, – sakė jis.
Britanija buvo patikinta, kad jūrininkams viskas gerai, bet susisiekti su jais neleidžiama. Taip pat nenurodoma, kur jie yra laikomi.
Britų užsienio reikalų sekretorė Margaret Beckett (Margaret Beket) antradienį skambino Irano užsienio reikalų ministrui ir „labai stipria kalba … dar kartą pareikalavo, kad jie greitai ir saugiau grįžtų ir kad tuoj pat konsului (būtų leista) su jais pasimatyti”.
Irako užsienio reikalų ministerija ir irakiečių žvejai, kurie matė britų sulaikymą, sakė, kad tai įvyko Irako vandenyse. Bet Irako vyriausybės atstovas antradienį sakė, kad Bagdadas neturi patvirtinimo dėl to, kur jūrininkai buvo sulaikyti, ir kad Irakas nuogąstauja dėl netikėtų pasekmių, kurių gali turėti padidėjusi įtampa tarp Britanijos ir Irano.
Iranas panašiomis aplinkybėmis aštuonis britų kariškius buvo sulaikęs ir 2004 metais. Tada britai po trijų dienų buvo paleisti.