„Seime surengta sporto konferencija jau seniai buvo pribrendusi, – „Klaipėdai” sakė miesto Sporto ir kūno kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Ignas Pocius. – Į ją susirinkę įvairių šalies miestų ir rajonų sporto vadovai, entuziastai buvo vieningi: Lietuvos sportas apleistas.”
„Ar bus sujudintas Lietuvos sportas, bus matyti, – teigė Klaipėdos sporto centro direktorius Rimantas Vitkus. – Bus galutinai paruošta konferencijoje priimta rezoliucija, kuri guls ant Seimo narių stalų. Ir tuomet bus matyti, ar ši sueiga buvo vaisinga.”
Inicijavo V.Gedvilas
Konferenciją „Valstybės sporto politika: problemos ir sprendimo būdai” inicijavęs Seimo pirmininko pavaduotojas Vydas Gedvilas konferencijos dalyviams tvirtino, kad šalies sporte – sudėtinga situacija ir būtina kuo skubiau parengti valstybės sporto strategiją, kurią patvirtintų parlamentas.
„Lietuvoje nėra modernios, aiškiais principais ir teisinėmis normomis grindžiamos sporto politikos”, – bandė šalies ir sporto vadovus pliekti V.Gedvilas.
Konferencijoje dalyvavo Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas, Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas, Prezidento V.Adamkaus konsultantas Arūnas Kučikas, Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento (LKKSD) generalinis direktorius Algirdas Raslanas, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentas Artūras Poviliūnas, šių sporto vadovų pavaduotojai.
Nedžiuginantys skaičiai
Kritikos strėlės turėjo smigti į Seimo ir šalies sporto institucijų vadovus. V.Gedvilas teigė, kad pagal sportuojančių gyventojų skaičių Lietuva viena labiausiai atsilikusių Europos Sąjungos šalių. Beveik pusė Lietuvos gyventojų nesportuoja. Blogėjant Lietuvos demografinei situacijai, kasmet mažėja sportuojančių vaikų ir jaunimo. V.Gedvilas pabrėžė, kad sporto bazių būklė netenkina nei gyventojų, nei sportininkų poreikių, vis labiau jaučiamas kvalifikuotų sporto specialistų stygius.
Laukiama duobė
Anot V.Gedvilo, surengti konferenciją paskatino įžymių Lietuvos sportininkų ir trenerių kreipimasis į šalies sporto vadovus, Seimo pirmininką ir ministrą pirmininką praėjusių metų pabaigoje. Jie konstatavo, kad po 2008 metų Pekino olimpinių žaidynių Lietuvos sportas 6-8 metams kris į duobę, nes Lietuvoje neišspręstas didelio meistriškumo jaunių ir jaunimo sportinio rengimo klausimas.
LTOK prezidentas A.Poviliūnas sakė, kad jis turi tekstą, pasakytą Seimo nariams prieš septynerius metus – 2000-aisiais. Anot prezidento, jį ir šiandien būtų galima atkartoti sakinys į sakinį, nes per tą laiką šalyje niekas nepasikeitė.
Opiausia – bazės
R.Vitkus mano, kad sporto bazės – skaudžiausia Lietuvos sporto žaizda. Kaimynai latviai ir estai sportą kelti pradėjo nuo bazių, objektų, o mes savo talentus ugdome ant senų pamatų. Dar baisiau – daug sporto salių, aikščių išnyko nuo žemės paviršiaus.
Aštriausiai kalbėjęs Seimo narys A.Salamakinas nevyniojo žodžių į vatą. Tiesa, galbūt su daugeliu teiginių negalėjo sutikti nei A.Raslanas, nei A.Poviliūnas.
I.Pocius nepasisakė
I.Pocius sakė, kad konferencijoje buvo kalbama ir apie funkcijų pasiskirstymą, nes dažnai savivaldybės turi skirti pinigų savo atstovams, kurie vyksta ginti šalies garbę į Europos ar pasaulio čempionatus, net olimpines žaidynes. Miestų sportui skirtos lėšos turi atitekti vaikams, jauniems sportininkams, mėgėjams, o aukšto lygio sportininkus turi išlaikyti valstybės institucijos. Pasak I.Pociaus, išeina, kad mes atimame pinigus iš vaikų.
Miesto sporto vadovas sakė, kad Lietuvoje sportas paliktas likimo valiai. Jis gyvuoja tik entuziastų dėka.
I.Pocius buvo paruošęs pranešimą, tačiau dėl laiko stokos jam nebuvo suteikta proga pasisakyti. Juolab kad daug panašių minčių buvo išsakyta iki tol.
Klaipėdiečiui iš tribūnos pritarė Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės vyriausiasis treneris Aleksas Stanislovaitis. Jis pažymėjo, kad būtina didinti investicijas į sportą, kuris pristato šalį pasaulyje.
„Tik kai kurių sportininkų talento ir entuziazmo dėka šiuo metu dar galime džiaugtis aukštomis vietomis”, – pabrėžė A.Stanislovaitis.
Dalyvavo V.Alekna
Konferencijoje dalyvavo ir dukart olimpinis ir pasaulio bei Europos disko metimo čempionas Virgilijus Alekna. „Esu iš tų sportininkų, kuriems nevertėtų skųstis savo padėtimi. Lėšų pasirengimui ir stovykloms užsienyje gaunu pakankamai, – teigė Lietuvos sporto lyderis. – Tačiau jauni sportininkai neturi kur ateiti sportuoti ir tobulėti. Garsiai kalbam apie vaikų užimtumą, bet pakviesti jų treniruotis neturim kur, todėl daug vaikų taip ir lieka gatvėse. Tenka daug keliauti, kasmet treniruojuosi Estijoje. Ten padėtis visiškai kitokia.”
V.Gedvilas tikisi, kad po konferencijos politikai, Vyriausybė atsisuks į sportininkų problemas.
Anot V.Gedvilo, konferencijos dalyvių priimta rezoliucija bus vienas iš pirmųjų dokumentų tolesniam teisinės bazės formavimui