Holivudo žvaigždė: „Lietuva kvepia skaniai”

„Visas šitas onoras mane stebina: kad manim taip daug kas indomaujasi”, – su lengvu anglišku akcentu sakė lietuvių kilmės Holivudo žvaigždė Rūta Lee

Garsi JAV aktorė Rūta Lee, pagal tėvą Kilmonytė, atskrido į tėvų gimtinę, kad iš prezidento Valdo Adamkaus atsiimtų apdovanojimą už nuopelnus Lietuvai. Išlipusi iš lėktuvo ji buvo apsupta bičiulių, gerbėjų, žurnalistų, fotografų ir televizijos operatorių. Aktorė puolė ant kelių ir pabučiavo lietuvišką žemę.

Visada pabrėžia savo kilmę

Su garsiąja Rūta Lee susitikome sostinės „Neringos” restorane. Ji sėdėjo prie didelio apskrito stalo, apsupta būrio giminaičių. Aplinkui spietėsi per 20 žmonių. „Daug giminių turite Lietuvoje”, – pasakiau. „Čia tik dalis liko. Šiandien buvo apie aštuonios dešimtys suvažiavę – iš įvairių Lietuvos vietų: Daugų, Druskininkų, Kauno ir t.t.”, – šypsojosi aktorė.

Nors Rūta Lee gimė Kanadoje, ji gerai kalba lietuviškai. Bet į komplimentus dėl savo kalbos reaguoja santūriai. Sako, kad nėra jos už ką girti. „Aš dzūkuoju, – apie savo lietuvišką tarmę sakė JAV lietuvė. – Tai mano tėvelių kalba. O jie buvo paprasti kaimo žmonės, gal tris klases tebaigę.”

Holivudo žvaigždė teigė niekada nepamirštanti, kad jos kraujas – lietuviškas. Radusi progą visada pabrėžia savo kilmę.

Lyg juoda kepurė

Ji jautė pareigą kovoti dėl Lietuvos ir lietuvių gūdžiais sovietiniais laikais. Kartą net išdrįso prieiti prie JAV viešinčio Sovietų Sąjungos vadovo Nikitos Chruščiovo. „Buvau jauna ir nežinojau, kad reikia bijoti”, – prisiminė pašnekovė. Tada ji prasibrovė prie Chruščiovo ir pareikalavo išleisti į JAV jos senelę, kuri buvo ištremta į Sibirą. Ir pasiekė savo. Pati nuvyko į SSRS ir parsivežė močiutę į Kaliforniją. Anuomet, daugiau kaip prieš 40 metų, sovietų šalis jai pasirodė pilka, niūri, o gyventojai – pikti ir nelaimingi. „Tada galvojau: kas yra, kad lietuviai tokie nemandagūs? Jei pastums, neatsiprašys, dar ir aprėks. Tik kai artimiau tekdavo pabendrauti, galėdavai pajusti lietuvišką nuoširdumą. Bet bendras įspūdis visoje šalyje toks, lyg ant žmogaus būtų uždėta kokia juoda kepurė”, – vaizdžiai pasakojo viešnia.

Ryškūs pokyčiai

Antrą kartą sovietinėje Lietuvoje Rūta Lee lankėsi maždaug prieš 20 metų. Ir tada įspūdis buvo nykus. Visai kitaip jai Lietuva atrodo šiandien. „Dabar čia rojus, – net šūktelėjo susižavėjimą reikšdama aktorė. – Vos lėktuvui nusileidus iškart gali užuosti, kad laikai kiti. Lietuva kvepia skaniai. O anuomet viskas smirdėjo – net į JAV siunčiami lietuvių laiškai.” Anot Rūtos Lee, sovietiniais laikais Lietuvoje visur tvyrojo bjaurūs dezinfekciniai kvapai. „Pasikeitimai ryškūs, žmonės dabar smagūs, modernūs, gerai apsirengę”, – džiaugėsi ji.

Namai – keturiose vietose

Paklausta, kur yra jos šeimos nuolatinė gyvenamoji vieta, Rūta Lee pradėjo vardyti: „Gyvename Holivude (Los Andžele – red.). Antrus namus turime Palm Springse. Meksikoje yra dar vieni namai. O ketvirti – JAV, Teksaso valstijoje, kaubojų krašte. Kartais sunku prisiminti, kuriuose namuose baigėsi cukrus. Beje, Teksasui jaučiu daug sentimentų: ten sutikau savo vyrą, ten 30 metų vaidinau teatro scenoje.” Beje, vienuose namuose, Los Andžele, – prieš trejetą ar ketvertą metų lankėsi Lietuvos prezidentas Adamkus. „Tada aš jam padovanojau baltą kaubojišką skrybėlę”, – sakė Rūta Lee.

Anksčiau šie du Amerikos lietuviai vienas kito nepažinojo.

Šlovės alėja

Praėjusį spalį Holivudo šlovės alėjoje per iškilmingą ceremoniją Rūtai Lee buvo atidengta žvaigždė. Penkiakampės žvaigždės viduryje įspausta emblema, simbolizuojanti pramogų verslo sritis: kino kamera – pasiekimus kine, televizorius – televizijoje, mikrofonas – radijuje, dvi kaukės – karjerą teatre.

„Kur tuo metu dirbu, tas ir yra arčiausia širdies, – šypsojosi aktorė. – Teatre labai gera, nes jauti žiūrovus, girdi juoką, plojimus. Ten energija grįžta atgal. Kine gali dešimt sykių kartoti, kol suvaidini gerai. Televizija yra gerai, nes vienu metu tave pamato milijonai žmonių.”

Rūta Lee būdama 17 metų debiutavo televizijoje. Kino debiutas buvo 1954-aisiais, kai pasirodė miuziklas „Septynios nuotakos septyniems broliams”, pasiekęs net sovietinius ekranus. Ji filmavosi su tokiomis garsenybėmis kaip Marlena Dietrich, Tyronas Poweris ir Charlesas Lawtonas. Iki šiol Rūta su malonumu prisimena susitikimą su Franku Sinatra filme „Seargens 3”, vaidybą televizijos vesterne „Rowhide”, kur jos partneris buvo Clintas Eastwoodas – vėliau jie tapo gerais bičiuliais. Gražią blondinę pastebėjo ir trilerių meistras Alfredas Hichkokas – pakvietė filmuotis savo televizijos filmų cikle.

Rūta Lee sakė, kad jų šeimoje nežinoma, kas yra pavydas. Ji sulaukdavo vyrų dėmesio, o sutuoktinis Websteris Lowe’as – moterų. „Mano vyras – gražuolis, į kurį žiūri moterys, todėl mes vienas kitam niekada nepavydėjome, – juokėsi Holivudo žvaigždė. – Turiu rimtą, gerą vyrą. Jis manimi irgi patenkintas.” Rūta Lee išdavė: jai malonu, kad vyras labai geras kulinaras, visada namie gamina vakarienę. Pati aktorė ir namus tvarkanti lietuvė dažniausiai padeda jam atlikti papildomus darbus: pagamina salotas ar įpila vyno. Santuokoje su buvusiu didelės kompanijos viceprezidentu Rūta Lee gyvena jau 31 metus.

Viešnia sakė turinti daug draugų, bet aktorių mažai, kažkodėl labiausiai bičiuliaujasi su medikais ir statybos versle dirbančiais žmonėmis. Ji palaiko ryšius su Amerikos lietuviais, dalyvauja įvairiuose renginiuose ir susitikimuose.

Užsiima labdaringa veikla

„Aš nežinau, kas yra žvaigždžių liga, man neteko ja sirgti ir neteks, – pabrėžė garsi aktorė. – Visada prisimenu, kokie žemiški buvo mano tėvai. Jie sunkiai dirbo, labai taupė, todėl turėjo pinigų. Iš tėvų perėmiau norą pagelbėti ne tokiems kaip aš laimingiems žmonėms.” Rūta Lee aktyviai dalyvauja medicinos fondų, padedančių diabetu ar onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms, veikloje, globoja psichikos ligonius. Labdara aktorė užsiima nuo ankstyvos jaunystės – beveik 50 metų.

Tiesa, JAV lietuvė yra įsitikinusi: jei žmogus darbingas, turi pats užsidirbti, jei sergantis ar neįgalus, jam būtina padėti. Tad aktorė bet kam pinigų nešvaisto.

Rūpi lietuviškas kinas

Rūtai Lee svarbu, kad pasaulyje būtų žinomas lietuviškas kinas. Ko tam reikia? Anot aktorės, pinigų ir gerų prodiuserių.

Ji neliko nuošalyje, kai paramos reikėjo į JAV kino rinką žengiančiam režisieriui Arūnui Mateliui. Holivudo žvaigždė aktyviai dalyvavo Palm Springso kino festivalyje pristatant lietuvių dokumentininko filmą „Prieš parskrendant į Žemę”. Padėjo daug pastangų supažindinama savo kolegas su Mateliu ir jo kūriniu. „Mane visi pažįsta, tai aš visiems jį pristačiau ir kviečiau pažiūrėti filmą”, – kasdieniškai paaiškino garsi aktorė. Pasak jos, tiesiog taip ir reikia elgtis. „Stebiuosi ir džiaugiuosi Mateliu – kiek daug jis pasiekė!” – lietuvių režisieriumi didžiavosi Rūta Lee. Jeigu Matelis kurtų ne dokumentinį, o meninį filmą, ji esą mielai jame vaidintų.

Vaidina teatre

Dažnai galima išgirsti, kad Holivudui vyresnio amžiaus aktorių nereikia ir jų karjera kine baigiasi. Rūta Lee patvirtino, kad taip ir yra. Bet ji neturi dėl ko liūdėti, nes, be kino, ji daug metų buvo reikalinga ir televizijoje. Be to, daug vaidino teatre. Tad JAV lietuvės karjera labai sėkminga.

Pastaruoju metu jau trečią sezoną Palm Springso kurorte rodomame spektaklyje „Senjorų klasė” Rūta Lee atlieka pagrindinį vaidmenį.

Trumpai

Lietuvių kilmės aktorė Rūta Kilmonytė Lee per savo karjerą atliko per 150 vaidmenų kine ir televizijos serialuose, filmavosi su garsiausiais Holivudo aktoriais, apvažiavo visą Ameriką su savo miuziklais ir spektakliais, vedė pramogines televizijos laidas, išgarsėjo labdaringa veikla, už kurią JAV prezidentas George’as Bushas jai skyrė prestižinį Geltonosios Teksaso rožės apdovanojimą. Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus vakar aktorę apdovanojo už nuopelnus Lietuvai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Holivudo žvaigždė: „Lietuva kvepia skaniai”"

  1. Norbertas

    Viskas ok bet noreciau suzinoti rutos elektronini pasta kad jei galeciau parasyti…

  2. gal galima butu suzinoti Rutos Lee elektronini pasta?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.