Kai kurie maršrutinių autobusiukų vairuotojai dėl papildomo lito nesibodi rizikuoti keleivių saugumu.
Nors vežti stovinčius žmones „mikriukais” neleistina, tačiau šio draudimo neretai nepaisoma. Ir ne tik piko metu.
Įmonės „Klaipėdos keleivinis transportas” kontrolieriai tokių pažeidimų kas mėnesį nustato po 4-5, tačiau realūs skaičiai gali būti gerokai didesni.
Uostamiesčio viešąjį transportą koordinuojančios tarnybos darbuotojai jaučiasi tarsi kovojantys su vėjo malūnais.
„Klaipėdos keleivinio transporto” direktorius Gintaras Neniškis neslėpė, kad norintys pažeidimą užfiksuoti kontrolieriai susiduria su pačių keleivių abejingumu, o neretai ir nepasitenkinimu.
„Yra ir saugaus eismo reikalavimai. Kai vairuotojai važiuoja trečiąja juosta, sudėtinga nustatyti tokius pažeidimus. Kontrolieriai negali pulti iš pirmosios juostos į trečiąją ir stabdyti autobusiuką”, – aiškino G.Neniškis.
Direktoriaus įsitikinimu, patys keleiviai turėtų būti sąmoningesni ir tiesiog nelipti į perpildytą mikroautobusą.
„Juk šis reikalavimas yra jų pačių saugumui, žmonės rizikuoja savo gyvybe”, – teigė jis.
Nors pastaruoju metu skaudžių nelaimių neužfiksuota, tačiau G.Neniškis prisiminė atvejų, kai stovintys keleiviai, staiga sustabdžius mikroautobusą, ne juokais susižalojo.
Pasak direktoriaus, daugiausiai rūpesčių viešojo transporto kontrolieriams kelia atvejai, kai vairuotojai neduoda keleiviams bilietų. Retas kuris susimąsto, koks tai svarbus dokumentas.
„Keleiviai, važiuojantys viešuoju transportu, yra apdrausti. Jei turi bilietą, nukentėjęs autoavarijoje žmogus kompensaciją gaus. Bilietas – keleivio „draudimo polisas”, – komentavo G.Neniškis.