Nepaskelbtas kandidatas jau sulaukė vertinimų

Dar oficialiai neįvardyto pretendento į Valstybės saugumo departamento vadovus kandidatūra sulaukė ir palaikymo, ir abejonių

Valstybės saugumo departamento (VSD) vairas turėtų būti patikėtas dabartiniam Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovui Povilui Malakauskui. Toks prezidento Valdo Adamkaus pasirinkimas nieko per daug nenustebintų. 52 metų fiziko išsilavinimą turinčio Malakausko, kaip vieno realiausių pretendentų į VSD šefo postą, pavardė minima dar nuo praėjusį rudenį kilusio vadinamojo saugumo skandalo. Jau tada pradėta dairytis pamainos nuo Kalėdų laikinai pareigas einančiam departamento vadovui Arvydui Pociui.

Už kokius nuopelnus VSD direktoriaus kėdę ketinama patikėti nė trejų metų STT neišdirbusiam Malakauskui, Prezidentūra kol kas nekomentuoja. „Laukiame prezidento sprendimo ir realaus kandidato“, – vakar LŽ sakė Vidaus politikos ir analizės grupės vadovas Lauras Bielinis. Jis pridūrė nesąs įgaliotas komentuoti šios temos.

Premjeras Gediminas Kirkilas oficialiai dar nepaskelbtą naujieną sutiko labai palankiai. Taip Vyriausybės vadovas tarsi patvirtino, kad Malakausko skyrimas – jau tikras faktas.

Premjerui tinka

Vakar politikai aktyviai svarstė numatomas permainas VSD. Juolab kad pasklido žinia, esą Malakauskas, nors ir su tam tikromis sąlygomis, sutiko eiti VSD generalinio direktoriaus pareigas. Teigiama, jog būsimas saugumiečių vadas pageidautų, kad jį paremti įsipareigotų kai kurios politinės jėgos, taip pat kad būtų pakeisti kai kurie aukšto rango dabartiniai VSD pareigūnai.

Kalbėta, jog Malakausko kandidatūrą aktyviai remia konservatoriai. Jie bene labiausiai siekė, kad iš VSD vadovo posto būtų atleistas Pocius.

Kaip jau skelbta, atsistatydinti Pocių paskatino jam nepalankios Seimo laikinosios komisijos, tyrusios VSD veiklą bei Breste žuvusio saugumo pulkininko Vytauto Pociūno mirties aplinkybes, išvados.

Ypač džiugiai galimą Malakausko perėjimą iš STT į VSD vakar vertino premjeras. „Mes skiriame žmogų, kuris turi daug patirties. Manau, prezidento pasirinkimas – optimalus“, – taip vakar kandidatą apibūdino Kirkilas. Vyriausybės vadovas patvirtino, kad prezidentas klausė jo nuomonės apie šį asmenį.

Atsakomybės neprisiims

Tėvynės sąjungos (TS) pirmininko pavaduotojos Rasos Juknevičienės lūpomis vakar buvo išsakyta konservatorių reakcija į galimą Malakausko skyrimą VSD direktoriumi. Prieš tapdamas STT vadovu jis priklausė TS, bet šiuo metu narystę partijoje yra sustabdęs.

Juknevičienė perspėjo, kad Malakauskui persėdus ant kitos kėdės nukentės ir VSD, ir STT darbas. „Jei VSD vadovu taps Malakauskas, vietoj vienos problemos turėsime dvi. Viena jų – atsiras vakuumas dėl STT. Kita – mažiausiai metus nebus iš ko reikalauti atsakomybės už VSD darbo rezultatus, nes Malakauskas turės galimybę sakyti, kad jam reikia peržiūrėti departamento darbą“, – pareiškė parlamentarė.

Bet kokius mėginimus naujo VSD vadovo pavardę sieti su konservatoriais Juknevičienė vadino spekuliacija ir dezinformacija. „Malakausko kandidatūrą bandoma susieti su Tėvynės sąjunga ir taip perkelti atsakomybę už būsimą VSD darbą. Mes tokios atsakomybės tikrai neprisiimsime, nes nesiekiame, kad ši kandidatūra būtų

pasiūlyta Seimui“, – aiškino parlamentarė. Anot jos, tokiomis kalbomis bandoma primesti niekam nereikalingą diskusiją, gal net pratęsti Pociaus vadovavimą VSD. Pasak Juknevičienės, konservatoriai kol kas neturi jokios oficialios informacijos iš Prezidentūros apie pretendentus į VSD direktoriaus postą ir nėra svarstę jokių kandidatūrų.

Padės analitinis mąstymas

LŽ paklaustas, ar Lietuvoje STT mažiau svarbi negu VSD, kad vienos šefą reikėtų „permesti“ į kitą, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Algimantas Matulevičius atsakė, jog abi institucijos vienodai svarbios. Parlamentaro teigimu, šiuo metu STT struktūra yra labiau sutvarkyta, išspręstos vidinės problemos. VSD jų turi gana daug. Todėl jei Malakauskas iš tiesų bus skiriamas vadovauti departamentui, šalies vadovą esą bus galima suprasti.

„STT veikla vertinama įvairiai, dažnai pasigendama efektyvesnių rezultatų. Tačiau turiu tokį vidinį jausmą, kad pati institucija valdoma, nėra palaida bala. VSD buvo nevaldomas. Žinoma, judinti žmogų iš ten, kur jis jau įsijautė, apsiprato, – didelis galvos skausmas. Gal tik tiek pateisinama, jog Malakauskas – analitinio mąstymo žmogus. VSD tai labiau tinka“, – svarstė Matulevičius.

Pasak Seimo NSGK pirmininko, iš visų kandidatų, kurie iki šiol neoficialiai buvo svarstomi, Malakauskas – priimtiniausias.

Reikia tvirto stuburo

Pasiteiravus, ar, jo nuomone, dabartinis STT vadovas turės pakankamai jėgų suvaldyti VSD, Matulevičius sakė, kad tai priklausys

nuo to, kaip jam bus leidžiama elgtis. „Nemanau, jog vežimą galima traukti esant tiems patiems pavaduotojams“, – teigė parlamentaras. Anot jo, komiteto požiūriu, pavaduotojus naujasis VSD direktorius turėtų pasirinkti pats.

Matulevičius prognozavo, kad tvirtinant Malakausko kandidatūrą Seime vienareikšmės pozicijos tikrai nebus. „Ko gero, kai kas mėgins lošti partine korta. Man asmeniškai tai nepriimtina. Kai žmogus prityręs specialistas, tikras profesionalas, tikrai nieko bloga, jei priklausė kuriai nors partijai. Svarbiausia, kad jis nežiūrėtų dideliam viršininkui ar jo draugams į burną, o dirbtų darbą“, – išsakė savo požiūrį Matulevičius.

Pasak Seimo NSGK pirmininko, bus labai svarbi pretendento pozicija dėl įvykių VSD, požiūris į parlamentą, kaip instituciją. „Svarbu, kad kandidato stuburas būtų tvirtas, kad jis nepasiduotų įtakoms, kurioms, kaip matome, pasidavė buvęs vadovas ir dėl to praktiškai buvo paaukotas tų žmonių, kurie jam patarinėjo“, – vardijo VSD direktoriui būtinas savybes Matulevičius.

Paklausus, ar tiek pat ilgai bus ieškoma naujo STT vadovo, jei Malakauskas išeis, Matulevičius atsakė manantis, jog Lietuva dar turi profesionalų. „Yra kita problema – nežinau, kokiais principais remiantis juos renka. Kartais atrodo, kad pagrindinis kriterijus – kam nors įtikti“, – apgailestavo parlamentaras.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

One Response to Nepaskelbtas kandidatas jau sulaukė vertinimų

  1. Jonas

    toks pasirinkimas valdžios trumparegiškumas,greičiausiai vyksta dalybos tarp partijų,nieko nenuveikė STT ir nenuveiks VSD patirties nėra žalias greičiausiai vykdys užsakymus kieno tai,naudos ši tarnyba neturės deja,reikia laukti naujų rinkimų į seimelį ir prezidento…kitko sunku tikėtis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.