Gali būti, kad daugiau nei prieš mėnesį Melnragėje jūros išmesta senovinio laivo liekana jau turi naujus savininkus – vieną uostamiesčio žvejų bendrovę. Tačiau paveldosaugininkai tvirtina, jog pagal mūsų šalies įstatymus toks pasisavinimas neįmanomas.
Pasak Lietuvos jūreivystės kolegijos Navigacijos katedros dėstytojo Vytauto Pašinsko, savo pilietinę pareigą gelbėdama laivą, kad šis nebūtų nuplautas atgal į jūrą, atliko bendrovė „Melnragės molas”. Jos atstovai nuolaužą atvilkę arčiau šiaurinio molo, pritvirtinę lynais ir esą įforminę kaip savo nuosavybę.
Anot V. Pašinsko, jūroje rastas turtas pagal jūros teisės konvenciją ar kitus teisės aktus esą priklauso radėjui. Radėju ir pasivadinusi minėta bendrovė.
Jo teigimu, laivo likimas rūpėjęs ir kolegijos studentams – prieš kurį laiką pajūryje susirinkę su kastuvais jie bandė laivo liekaną iškasti ir patraukti toliau nuo jūros. Tačiau, anot V. Pašinsko, kelias tonas sverianti nuolauža studentams buvo per sunki.
Tuo tarpu nei miesto, nei apskrities valdžia, nei muziejininkai nepasirūpino, kad unikalus radinys nedingtų, – priekaištavo V. Pašinskas.
Pasak Klaipėdos universiteto rektoriaus Vlado Žulkaus, pasirūpinti radiniu yra tiesioginė Kultūros paveldo departamento pareiga. Universitetas tam neturįs nei lėšų, nei įgaliojimų.
Žinia apie galimai atsiradusį laivo nuolaužos savininką Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vedėją Naglį Puteikį labai nustebino.
„Tai yra neįmanoma. Bešeimininkis turtas yra savivaldybės nuosavybė”, – sakė jis, pridurdamas, jog sprendimą dėl nuosavybės suteikimo gali priimti tik Valstybinė mokesčių inpekcija.
Paklaustas, kodėl paveldosaugininkai iki šiol nepasirūpino unikaliu radiniu, N. Puteikis prisipažino atostogavęs ir pažadėjo išsiaiškinti, kas vyksta.
„Jeigu bendrovė pasirūpino laivo liekana, tai yra labai sveikintina, bet pasisavinti jo negalėjo”, – sakė N. Puteikis.
Su UAB „Melnragės molas” atstovais vakar susisiekti nepavyko.
„Vakarų ekspresas” jau rašė, kad daugiau nei prieš mėnesį jūros išmesta medinio laivo liekana sudomino mokslininkus. Spėliota, kad tai galįs būti maždaug XVII – XIX amžiaus galbūt prekybinis laivas, o galbūt ties Memeliu sudužęs burlaivis, gabenęs iždą iš Talino į Stokholmą.
kai rado galejo pasistengti ir paimti. kai praziopsojo tada pradeda ieskoti kaltu. manau ta bendrove nuolauza pasisavino teisingai ir niekas neturi teises reiksti pretenziju. tegu apsisika visi muziejininkai ir paveldas.