Anaboliniais steroidais viliojami nepilnamečiai

Uostamiesčio socialiniai pedagogai nerimauja, jog nelegaliai anabolinius steroidus platinantys prekeiviai nusitaikė į sportuojančius nepilnamečius.

Klaipėdos miesto socialinių pedagogų metodinio ratelio pirmininkas Algirdas Brasas baiminasi, kad kol kas žinomas vienas atvejis, kai nusprendusiam sportuoti mokiniui viename iš uostamiesčio sporto klubų buvo pasiūlyti įtartini preparatai, gali signalizuoti apie kur kas didesnio masto problemą.

„Vakarų ekspreso“ kalbintų uostamiesčio sporto klubų treneriai pastebi, kad priešingai nei profesionaliame sporte, dopingo vartojimas mėgėjų lygmeniu nėra kontroliuojamas, nors nelegali prekyba anaboliniais steroidais – vieša paslaptis.

Dopingo kontrolę vykdančios VšĮ „Antidopingo agentūra“ atstovai tikina, jog įstaiga domisi situacija sporto klubuose, tačiau jos kontroliuoti negalinti.

O sporto medicinos atstovai įtaria, jog pavojingi sveikatai preparatai paauglių rankose gali atsidurti dėl informacijos stokos, ir įspėja, kad anabolinių steroidų poveikis nesusiformavusiam organizmui gali būti pragaištingas.

Siūlė įtartinų preparatų

Socialinius pedagogus sunerimti privertė įvykis viename iš uostamiesčio sporto klubų. Pati pasiūliusi sunkiai emocijas valdančiam paaugliui užsiimti aktyvia fizine veikla, Paslaugų ir verslo mokyklos socialinė pedagogė Areta Skukauskienė buvo sukrėsta mokinio pasakojimo.

„Į kitą pokalbį atėjęs vaikinas patikino užsirašęs į sporto klubą ir užsiminė apie preparatus, kuriuos pasiūlęs treneris. Esą juos vartojant kurį laiką varginsiąs šalutinis poveikis – šlapinimasis krauju, tačiau netrukus bus galima džiaugtis gražiais raumenimis“, – pasakojo pedagogė.

Dar daugiau įtarimų jai sukėlė tai, kad paprašius atnešti ir parodyti tuos preparatus, treneris kaip mat persigalvojo ir mokiniui pasiūlė paprasčiausių vitaminų.

Pats prieš gerą dešimtmetį aktyviai sportavęs Klaipėdos miesto socialinių pedagogų metodinio ratelio pirmininkas Algirdas Brasas tvirtina, jog nepilnamečiui galėjo būti siūlomi anaboliniai steroidai. Anot jo, šis medicininės paskirties preparatas nuo seno yra vartojamas kultūristų raumenų masei auginti bei jėgai didinti.

A. Brasas atsimena, kad prieš kurį laiką nelegali prekyba šiais vaistais buvo itin paplitusi. O minėtas įvykis signalizuoja, kad situacija nepasikeitė.

„Aš įsitikinęs, kad tai ne vienintelis atvejis. O skaudžiausia tai, kad prekeiviai nusitaikė į vaikus, kurie neturi jokio supratimo apie šį preparatą bei jo poveikį“, – aiškina pokalbininkas.

Tuo metu policijos pareigūnai tvirtina, kad iki šiol kriminalinių įvykių suvestinėse tokių atvejų uostamiestyje registruota nebuvo. Kita vertus, anot uostamiesčio Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos vyresniosios tyrėjos Aušros Pietarytės, kokius preparatus vartoja klubų lankytojai, niekas patikrinti negali.

Tačiau už nelegalią prekybą receptiniais vaistais, pokalbininkės teigimu, atsakomybė, be abejo, yra numatyta. Jei ši informacija pasitvirtintų, aiškino pareigūnė, būtų galima atlikti tyrimą ir patikrinti sporto klubų veiklą.

Problema egzistuoja

„Vakarų ekspreso“ kalbinti uostamiesčio sporto klubų treneriai tvirtina, kad nelegalus dopingo preparatų platinimas – jokia paslaptis.

„Pažiūrėkite į antžmogiškus profesionalių sportininkų pasiekimus. Problemą atviru tekstu žydruosiuose ekranuose mato visas pasaulis. Lygiai tas pats dedasi ir mėgėjiškam sporte juo labiau kad čia jokios kontrolės nėra“, – piktinasi „Sanūros“ kultūrizmo klubo vadovas ir treneris Arūnas Butkus.

Anot jo, paauglį nelegaliai platinami preparatai gali pasiekti ir sporto klube, ir gatvėje ar net mokykloje, todėl šio reiškinio kontroliuoti praktiškai neįmanoma.

Kad tokia problema egzistuoja, pripažįsta ir fitneso klubo „Forma“ treneris Armandas Pikelis. Be to, jis įspėja, kad net renkantis legaliai klubuose ar vaistinėse parduodamus papildus sportuojantiesiems, pirmiausia derėtų išsiaiškinti, ar paaugliui tikrai to reikia.

„Jei vaikas ketina sportuoti du kartus per savaitę, vartoti papildų nėra reikalo. Jei ketinama sportuoti intensyviau, derėtų pasitarti su specialistais“, – aiškina treneris.

A. Pikelis atkreipia dėmesį, kad net tarp legaliai parduodamų preparatų taip pat yra tokių, kurie nesubrendusiam organizmui gali pakenkti. Pavyzdžiui, augalinių testosterono stimuliatorių, pokalbininko teigimui, paaugliui vartoti nederėtų.

Griežtins atsakomybę

Anot VšĮ „Antidopingo agentūra“, vykdančios dopingo kontrolę, direktorės Ievos Lukošiūtės Stanikūnienės, įstaiga domisi ir situacija šalies sporto klubuose.

Pokalbininkė pastebi, kad dažniausiai su nelegaliu dopingo preparatų platinimu susiduriama mažesniuose sporto klubuose, orientuotuose į kultūrizmą.

Vis dėlto kontroliuoti situaciją, anot I. Lukošiūtės Stanikūnienės, sudėtinga. Tyrimas, kuriuo nustatoma, ar žmogus vartoja dopingo preparatus, kainuoja apie 1000 dolerių. Be to, Lietuvoje nėra akredituotų laboratorijų tokiems tyrimams.

Tačiau artimiausiu metu nelegalia veikla užsiimantiems prekeiviams bus užmautas apynasris. Pasak pokalbininkės, jau ruošiamos Sporto įstatymo pataisų projektas, kuriame numatyta griežtesnė atsakomybė už dopingo preparatų platinimą.

Pasekmės – pragaištingos

Uostamiesčio Sporto medicinos centro vyriausioji gydytoja Sigita Kibildienė pastebi, kad nepilnamečiai nelegaliai platinamais preparatais gali susigundyti dėl informacijos stokos.

„Anaboliniai steroidai – vaistas, vartojamas esant tam tikriems sveikatos sutrikimams. Nepaisant to, kad šis preparatas skatina raumenų augimą ir didina jėgą, jis turi ir šalutinį poveikį, t. y. augimo sutrikimai, kepenų pažeidimai bei augliai, padidėjęs kraujospūdis, kūno bėrimai. Be to, anaboliniai steroidai didina agresiją. „, – aiškina medikė.

Anot S. Kibildienės, paaugliams nereikėtų labai žavėtis ir siūlomais papildais. Dažnai profesionaliam sportininkui skirtos dozės vaiko organizmui būna per didelės.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Anaboliniais steroidais viliojami nepilnamečiai"

  1. KenKennedy

    kokie idiotai dar negirdejo ka padare steroidu apsivartojes Ch.Benoit

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.