Paskui saugius žiebtuvėlius – savaime gęstančios cigaretės

Jau kovą Europos Sąjungoje (ES) bus uždrausta prekiauti žiebtuvėliais, neturinčiais apsaugos nuo vaikų, o kitu žingsniu siekiant pažaboti šalutinius rūkymo efektus gali tapti reikalavimas prekiauti savaime užgęstančiomis cigaretėmis.

Nuo šių metų kovo 11-osios į ES rinką bus draudžiama tiekti žiebtuvėlius, neturinčius apsaugos nuo vaikų, taip pat patrauklius vaikams ar vaikų žaislus primenančius suvenyrinius žiebtuvėlius. Prekiauti jais dar kurį laiką bus leidžiama.

Statistikos departamento duomenimis, 2005-aisiais į Lietuvą importuota apie 12-15 mln. vienetų žiebtuvėlių. Daugiausiai jų importuota iš Čekijos, Malaizijos, Kinijos ir Vokietijos.

Sudėtingesnis mechanizmas

Ūkio ministerijos Pramonės ir verslo departamento Gaminių techninio reglamentavimo skyriaus vyresniojo specialisto Mindaugo Stonkaus teigimu, žiebtuvėlio apsauga – ypatybės, kurios neleidžia vaikui iki 4 metų jo uždegti.

Tai gali būti mechanizmas, reikalaujantis didesnės jėgos uždegant, įmontuotas sukamas saugiklis, kelių veiksmų uždegimo seka, sumontuotas įžiebimo ratuko apsauginis gaubtukas ir kt.

Anot pašnekovo, naujieji reikalavimai žiebtuvėliams – tai į Žiebtuvėlių platinimo taisykles perkeltas atitinkamas 2006 m. gegužės 11 d. Europos Komisijos sprendimas. Komisijos nuomone, žiebtuvėliai – potencialiai pavojingi gaminiai, nes jie skleidžia liepsną, šilumą ir juose yra degaus kuro.

Naujieji ribojimai nebus taikomi visiems pakartotinio pildymo žiebtuvėliams, tai yra tiems, kuriuos galima saugiai naudoti mažiausiai penkerius metus, o prireikus – pataisyti, pakeisti sugedusias dalis aptarnavimo centre. Ribojimai neapima ir tų suvenyrinių žiebtuvėlių, ant kurių yra firminių ženklų, pavadinimų ir panašiai.

Apsaugos nuo nelaimių

Tai, kad žiebtuvėliai gali sukelti pavojų, patvirtina duomenys apie vaikų, žaidusių su žiebtuvėliais, sukeltus gaisrus ES.

M. Stonkaus teigimu, 1997 m. vasarį Jungtinės Karalystės Prekybos ir pramonės departamento paskelbtoje ataskaitoje „Europos tyrimai: nelaimingi įvykiai, kuriuos sukėlė su žiebtuvėliais, cigaretėms ir degtukais žaidžiantys jaunesni nei 5 metų amžiaus vaikai” nurodyta, kad per metus ES iš viso būta apie 1 220 gaisrų, 260 sužalojimų ir 20 mirties atvejų.

Naujesnė informacija, pašnekovo teigimu, leidžia tvirtinti, kad didelę dalį nelaimingų atsitikimų, tarp kurių yra ir pasibaigę mirtimi, ES vis dar sukelia vaikai, žaidžiantys su apsaugos mechanizmo neturinčiais žiebtuvėliais.

M. Stonkus nurodė, kad Australijoje, Kanadoje, Naujojoje Zelandijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose taip pat yra priimti teisės aktai, kuriais žiebtuvėliams nustatomi apsaugos nuo vaikų reikalavimai.

Prieš priimant tokį aktą, JAV buvo atliktas tyrimas. Reglamento dėl žiebtuvėlių siūlyme, kurį 1993 m. pateikė JAV Vartojimo prekių saugumo komisija, tvirtinama, kad vaikų naudojami žiebtuvėliai JAV kasmet tampa daugiau negu 5 000 gaisrų, 1 150 sužalojimų ir 170 mirčių priežastimi.

JAV apsaugos nuo vaikų reikalavimas buvo priimtas 1994 m. 2002 m. šalyje atlikus tyrimą dėl reikalavimo veiksmingumo buvo nustatyta, kad gaisrų, sužalojimų ir mirties atvejų sumažėjo net 60 proc.

Naujoviškos cigaretės

Anot Ūkio ministerijos Pramonės ir verslo departamento Gaminių techninio reglamentavimo skyriaus vedėjo Vitaliaus Skaržinsko, ES juda išsamaus vartojimo prekių kokybės reglamentavimo linkme. Taigi kuo toliau, tuo daugiau daiktų turės specialiuosius standartus.

Pašnekovas sakė, kad Europos Komisija prakalbo apie naujų reikalavimų cigaretėms įvedimą.

Esama minčių Europoje panaudoti kitų kraštų patirtį – Kanadoje bei kai kuriose JAV valstijose galiojančią normą, kuri reikalauja prekiauti tik savaime užgęstančiomis cigaretėmis.

„Jos gaminamos tabaką įsukant į apvalkalą, pagamintą derinant įprastą popierių ir kitokį, sunkiai praleidžiantį orą. Kai, smilkstant cigaretei, liepsna pasiekia šio popieriaus žiedą, ji užgęsta”, – aiškino V. Skaržinskas.

Specialisto teigimu, nors ši priemonė galėtų būti efektyvi, siekiant sumažinti gaisrų skaičių, ji gali daryti ir neigiamą psichologinį poveikį – žmogus ims manyti, kad dabar galima neužgesintą nuorūką mesti kur panorėjus.

Todėl šiuo metu renkami statistikos duomenys, kurie leistų svarstyti naujovės efektyvumą. „Preliminariais duomenimis, įdiegus ją Kanadoje, gaisrų išties sumažėjo”, – sakė pašnekovas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.