Vėl siautėja paukščių gripo šmėkla

Uždrausta įvežti paukštieną iš Rusijos ir kitų šalių, kur patvirtinta ši pavojinga liga

Atsižvelgdama į galimą paukščių gripo grėsmę Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sugriežtino pasienio, paukščių laikymo ir pardavimo vietų veterinarinę kontrolę. Į Lietuvą draudžiama importuoti paukščius ir paukštieną iš tų šalių, kuriose nustatytas paukščių gripas. Tarnybos vadovai tikina esą pasirengę atremti paukščių gripą.

Grėsmė didėja

Pasipylus paukščių gripo protrūkiams Europoje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba imasi visų galimų apsaugos priemonių ir tikina esanti pasirengusi kovai su šia liga.

„Grėsmė yra didžiulė, todėl imamės visų apsaugos priemonių, kad galėtume atremti paukščių gripą“, – vakar „Kauno dienai“ sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Kazimieras Lukauskas.

Anot jo, ši liga pasaulį gąsdins dar ne vienus metus. Tarnybos vadovas pasakoja, kad savaitės pradžioje paukščių gripo ligos prevencija ir apsaugos priemonės svarstytos koordinaciniuose susitikimuose su Europos Komisijos ekspertais ir Estijos, Latvijos veterinarijos tarnybos vadovais. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius primena, kad pernai buvo organizuoti du paukščių gripo imituotos ligos praktiniai mokymai Druskininkuose ir Kaišiadoryse, organizuoti koordinaciniai susitikimai su kitomis institucijomis ir parengtas neatidėliotinos veiklos planas. Teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos yra aprūpintos asmens apsaugos priemonėmis ir dezinfekcinėmis medžiagomis.

Šalia Maskvos nustačius šio viruso židinius, pirmoji tam tikrų saugos priemonių ėmėsi Estija – uždraudė turgavietėse prekiauti gyvais paukščiais. Per du šių metų mėnesius paukščių gripo H5N1 atmaina nustatyta Vengrijoje ir Didžiojoje Britanijoje.

Griežtinama kontrolė

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, atsižvelgdama į galimą paukščių gripo grėsmę, nuo praėjusių metų gruodžio 22 dienos vėl sugriežtino pasienio, paukščių laikymo ir pardavimo vietų veterinarinę kontrolę. Į Lietuvą draudžiama importuoti paukščius ir paukštieną iš tų šalių, kuriose patvirtintas paukščių gripas. Paukštienos prekyba ir prekyba gyvais paukščiais su Rusija uždrausta, todėl tikimybė, kad paukščių gripo užkratas gali patekti iš šios šalies yra minimali. Praėjusių metų rudenį Lietuvos mokslininkai atliko paukščių gripo rizikos vertinimą. Išvadose skelbiama, kad rizika paukščių gripo virusui atsirasti Lietuvoje yra didelė. Mokslininkai, išanalizavę paukščių (laukinių ančių, žąsų, gulbių) migracijos kelius, tvirtina, kad Lietuvos regionas yra paukščių migracijos Rytų-Atlanto ir Juodosios-Viduržemio jūrų zonose. Išvadose teigiama, kad rizika padidės būtent migracijos sezono metu, kai vyks pagrindinis laukinių paukščių judėjimas į Lietuvą arba per Lietuvos teritoriją. Per praėjusius metus laboratorijoje ištirta per 1670 naminių ir laukinių paukščių gaišenų mėginių. Atlikus tyrimus, paukščių gripas Lietuvoje nenustatytas. Pernai prevencinei paukščių gripo kampanijai Vyriausybė skyrė 1 mln. 500 tūkst. litų. Už šiuos pinigus buvo nupirkta specialios įrangos, įvairių apsaugos priemonių, dezinfekcinių medžiagų. Apie milijoną litų laboratoriniams paukščių gripo tyrimams skyrė ir ES.

Paukščių augintojai nepanikuoja

Putpelių ūkio savininkė Daiva Urbanavičiūtė, auginanti penkis tūkstančius paukščių, sako paukščių gripo grėsmės nesibaiminanti: „Ne pirmus metus šis gripas siaučia. Susitvarkysime kaip ir ankstesniais metais, nėra reikalo nerimauti. Svarbu laikytis veterinarinių reikalavimų.“ Lietuvos paukštynai jau nuo praėjusių metų vidurio sustiprino savikontrolę, apribojo žmonių judėjimą – paukštynų teritorijose draudžiama lankytis pašaliniams žmonėms. Paukštynuose laikomi paukščiai neturi jokio kontakto su išorine aplinka. Visus rinkoje esančius paukštienos produktus, gautus iš sveikų paukščių pulkų, galima valgyti be jokių apribojimų ir baimės.

Artėjant pavasariui paukščių laikytojams kaip ir praėjusiais metais rekomenduojame laikyti paukščius uždarose patalpose ir saugoti juos nuo kontakto su laukiniais paukščiais, neleisti lankytis paukščių laikymo vietose pašaliniams asmenims, o paukščių girdymui nenaudoti vandens iš atvirų vandens telkinių. Gyventojams rekomenduojama neliesti leisgyvių ar kritusių paukščių.

Alma Gancevičienė, Kauno UAB „Apuolita“ direktorė, sako, kad paukščių gripas gali sujaukti bendrovės darbo ritmą. Viščiukais prekiaujanti įmonė šį pavasarį rinkai tikriausiai nieko nepasiūlys.

„Tikėtina, jog prekyba paukščiais šį pavasarį bus uždrausta. Viskas paaiškės gegužę“, – dalijasi rūpesčiais verslininkė.

Paukščių gripo pernešėjai yra laukiniai vandens paukščiai – antys, žąsys, gulbės ir kiti. Tad, pastebėjus šių laukinių ar naminių paukščių padažnėjusius gaišimus, reikėtų nedelsiant pranešti teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai arba Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai nemokamu telefonu 8-800 40 403.

Pernai paukščių gripas intensyviausiai plito nuo vasario iki balandžio: 14 ES valstybių buvo nustatyti 748 ligos atvejai. Lietuvoje iki šiol nėra užfiksuota nė vieno paukščių gripo atvejo. Mirtinu paukščių gripo virusu H5N1 pasaulyje nuo 2003 metų užsikrėtė 270 žmonių, mirė – 164.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.