Kauno medicinos universiteto klinikų ortopedai traumatologai sėkmingai atliko pirmąsias Lietuvoje dviejų pluoštų priekinio kryžminio sąnario raiščio rekonstrukcines operacijas. Pasaulyje tokios apimties operacijos atliekamos tiktai žinomiausiuose ortopedijos centruose. Tai visiškai naujas požiūris į kelio sąnario kryžminių raiščių rekonstrukcijas. Šios Ortopedijos traumatologijos klinikoje atliktos operacijos leidžia profesionaliems sportininkams siekti aukštų rezultatų savo sporto šakoje ir dėl patirtos kelio sąnario traumos nenutraukti sėkmingai pradėtos karjeros.
Prieš keletą metų kelio sąnario kryžminių raiščių plyšimas buvo neišsprendžiama problema, dėl kurios profesionalūs sportininkai turėdavo baigti sportinę karjerą. Priekinis kryžminis kelio sąnario raištis yra pagrindinis kelio sąnario stabilizatorius, jis jungia šlaunikaulį su blauzdikauliu ir neleidžia blauzdikauliui išnirti į priekį. Dažniausiai kryžminis raištis plyšta staiga pakeitus bėgimo kryptį, pasukant blauzdą arba staigiai sumažinus bėgimo greitį. Žmogus pajunta ar išgirsta pokštelėjimą ir kelio sąnarys staiga ištinsta. Deja, plyšęs kryžminis raištis kokybiškai nebeatauga, todėl tęsiant sportinę veiklą be kryžminių raiščių – su nepilnai stabiliu ar nestabiliu kelio sąnariu, negrįžtamai pažeidžiami meniskai ir sąnario kremzlė.
Tradiciškai atliekamos vieno pluošto priekinio kryžminio raiščio artroskopinės rekonstrukcinės operacijos ne visiškai atstato normalų kelio sąnario stabilumą. Prieš keletą metų pasibaigę pasauliniai ortopedų tyrimai nustatė, kad priekinis kryžminis raištis sudarytas iš dviejų pluoštų ir normaliai funkcionuoja tiktai su dviem pluoštais. Atlikus abiejų kryžminio raiščio pluoštų rekonstrukciją kelio sąnarys funkcionuoja kaip ir sveikas sąnarys. Po tokių operacijų sportininkas gali sportuoti toliau tokiu pačiu krūviu, kaip ir iki traumos.
Šios dviejų pluoštų priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcinės artroskopinės operacijos yra vienos iš sudėtingiausių sporto traumatologijoje – ortopedas privalo detaliai žinoti ne tiktai kelio sąnario anatomiją, fiziologiją bei biomechaniką, bet ir ląstelinius fiziologinius pažeidimo, gijimo terminus, nes tiktai paisant laiko gydymas bus sėkmingas. Labai svarbus ir biologinės reabilitacijos procesas, nes po sėkmingos operacijos būtinas teisingas gijimo terminais pagrįstas reabilitacijos
Kelio sąnario kryžminių raiščių pažeidimai per pastaruosius kelerius metus tapo ne tiktai skeletiškai subrendusių, bet ir 10-15 metų vaikų amžiaus problema. Įvairių sporto šakų populiarėjimas ir plitimas Lietuvoje skatina vaikus anksti pradėti profesionalią sportinę karjerą. Dėl to neišvengiamai didėja sportinių traumų skaičius, kuris jau viršijo išsivysčiusių pasaulio šalių sportinių traumų skaičių. Todėl vis daugiau mūsų šalyje reikia atlikti ir kelio sąnario rekonstrukcinių kryžminių raiščių operacijų.
Kategorijos
- Aplinkosauga
- Augintiniai
- Ekonomika
- Informacinės technologijos
- Interjeras
- Įvairenybės
- Justicija
- Kinas
- Kultūra
- Laisvalaikis
- Lietuvoje
- Medicina
- Mityba
- Mokslas
- Moterims
- Nuomonė
- Pasaulyje
- Politika
- Psichologija
- Receptai
- Renginiai
- Šeima ir namai
- Specialistai konsultuoja
- Sportas
- Statyba
- Švietimas
- Transportas
- Vaikai
- Vyrams
- Žiniasklaida