Bandymas apginti motinų teises gali baigtis fiasko

Seimo narės Birutės Vėsaitės noras padėti Lietuvos motinoms gali likti neįgyvendintas.

Ekonomikos komiteto pirmininkė siūlo Ūkio ministerijai ir Lietuvos prekybos įmonių asociacijai (LPĮA) paskelbti konkursą „Šeimai draugiškiausias prekybos tinklas”, kurio nugalėtoju turėtų tapti prekybos tinklas, įrengęs kasas pirkėjams su mažais vaikais ir specialias patalpas kūdikius maitinančioms mamoms.

„Gaunu daugybę motinų skundų, jos prekybos centruose pasigenda tokių paslaugų. Šis mano laiškas – jau antrasis bandymas atkreipti dėmesį į motinų teises. Jau kalbėjausi su Ūkio ministerijos atstovais, jie tokiam konkursui pritaria”, – dienraščiui teigė B. Vėsaitė.

Tačiau jeigu toks konkursas ir būtų paskelbtas, kažin, ar jame pareikštų norą dalyvauti nors vienas didysis prekybos tinklas.

Prekybininkai teigia, jog motinų teises reikia pradėti ginti ne nuo parduotuvių, o nuo valstybinių įstaigų, kuriose ir nėščiosios, ir kūdikiais nešinos motinos stovi ilgose eilėse.

Kovos iki pergalės

„Kas nors juk turi pradėti spręsti problemą, kuri jau seniai egzistuoja. Europos šalyse prekybos centrai ir be jokių valdžios raginimų įrengia kasas motinoms su mažais vaikais. Yra ten ir atskiros patalpos, skirtos maitinančioms mamoms, kur galima pakeisti sauskelnes, pašildyti maistelį. Lietuvoje dar reikia įrodinėti, kad tokios paslaugos yra reikalingos. Šį kartą tikiuosi pasiekti savo, Ūkio ministerija iš esmės tokiam konkursui pritaria, be to, ministerija pavaldi Ekonomikos komitetui”, – įsitikinusi savo sėkme kalbėjo šio komiteto pirmininkė B. Vėsaitė.

Prieš kurį laiką įregistravusi įstatymo pataisos projektą įrengti patalpas maitinančioms mamoms, Seimo narė, kaip pati sako, buvo išjuokta Aplinkos apsaugos komiteto narių.

Į projektą nuo pat pradžių nebuvo rimtai žiūrėta, parlamentarė, nors ir pasipiktino, bet suprato, jog kitaip ir būti negalėjo – juk komitetui vadovavo ir jame dirbo vyrai, „kuriems kūdikių maitinti nereikia”.

Politikė mano, kad jeigu konkursas įvyktų, jo nugalėtojams draugiškiausio šeimai prekybos tinklo statusas esą būtų puiki reklama. B. Vėsaitė net neabejoja, kad naujos paslaugos motinoms pagausintų pirkėjų srautus.

Visą likusį darbą atliktų konkurencija, – įsitikinusi parlamentarė. Anot jos, kiti prekybos tinklai, norėdami neatsilikti nuo konkurentų, taip pat stengtųsi diegti naujoves.

Gali tik išplatinti informaciją

Išgirdęs apie ką ketiname kalbėtis, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorius Valdas Sutkus ėmė svarstyti, ar toks konkursas yra reikalingas.

„Apie ketinimus surengti konkursą girdėjau, ponia Birutė atsiuntė laišką. Klausimą su asociacijos nariais apsvarstėme. Esame tik visuomeninė organizacija, todėl galime tik išplatinti informaciją – nei patarti, nei paraginti neturime teisės. Iš principo gal ir būtų galima kasas mamoms įrengti, na, nežinau, ar kas nors nuo to pasikeistų. Asociacijos nariams, tarp kurių yra ir didžiausi Lietuvoje prekybos tinklai, išplatinome parlamentarės pasiūlymą, jie pažadėjo apsvarstyti”, – tikino V. Sutkus.

Pradėjo ne nuo to galo

Prekybos tinklas „Iki” šeimai draugiškiausio prekybos tinklo konkurse nedalyvautų. Motyvas – nepavykęs eksperimentas, kurio metu prieš keletą metų „Iki” prekybos centruose buvo įrengtos kasos pirkėjams su mažais vaikais.

„Problema yra ne tai, kad nėra tokios paslaugos. Tiesiog patys žmonės nepaisė jokių lentelių su užrašais, kad kasa skirta tik tam tikram pirkėjų srautui, be to, ir tokių pirkėjų nebuvo tiek, kad paslauga pasitvirtintų”, – savo argumentus dėstė šio prekybos tinklo komunikacijos direktorius Tomas Vaišvila.

Anot jo, parlamentarė problemą pradėjo spręsti ne nuo to galo. Apie motinų ir nėščiųjų teises pirmiausia reikia priversti galvoti valstybines įstaigas. Jose užrašai apie tai, kad moterys su vaikais praleidžiamos be eilės, – retenybė arba jų iš viso nėra.

Kažin, ar ne dėl artėjančių rinkimų Seime vėl prisiminė motinas, – svarstė T. Vaišvila. Visgi jis pripažino, kad problema Lietuvoje egzistuoja, tačiau tik darbas su visuomene gali pakeisti nusistovėjusį požiūrį į problemą.

T. Vaišvila tikino, kad apie patalpas, kuriose būtų galima pamaitinti kūdikį ar pašildyti maistelį, prekybos tinklo vadovai dar kalbės, tačiau tokius kambarius būtų galima įrengti tik naujai statomose parduotuvėse, nes jau veikiančiose vietos ir taip nėra.

„Rūpinamės pirkėjų komfortu”

Dar du prekybos gigantai – „Rimi Lietuva” ir „Maxima LT” į dienraščio pateiktą klausimą, ar dalyvautų konkurse, atsakė lakoniškai.

„Seimo narės pasiūlymą kol kas svarstome, tačiau pabrėžiame, kad panaši praktika egzistuoja mūsų tinklo parduotuvėse – kiekvieną dieną diegiame mažesnes ar didesnes naujoves, skirtas pirkėjo komfortui”, – pareiškė „Rimi” atstovai.

„Maxima LT” atsakymas dar trumpesnis: „Jeigu tokį konkursą paskelbtų, tuomet ir svarstytume ar jame dalyvauti.”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Bandymas apginti motinų teises gali baigtis fiasko"

  1. Natalija

    Būtų labai gerai įrengti kasas skirtas šeimai su mažais vaikais 😛 O dėl kambarių kur galima pamaitinti kūdikį: aš pati tokiame kambarėlyje, kur pilna kitokių mamų su kūdikiais nemaitičiau 😕

  2. xdx

    su mazu vaiku galima nueiti i parduotuve kai nebuna eiliu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.