Pakelėje aptiktas prieštankinis granatsvaidis

Vakar pavakarę Kauno miesto vyriausiajame policijos komisariate gautas anonimo pranešimas apie krūmuose išmestą granatsvaidį sukėlė ant kojų ne tik teisėsaugininkus, bet ir išminavimo tarnybos pareigūnus. Specialistai radinį įvardijo kaip itin pavojingą ginklą.

Maiše ir antklodėje

Po 16 val. policijai paskambino vyriškis ir, nurodęs konkrečią vietą, kalbėjo labai trumpai: „Krūmuose išmečiau maišą su granatsvaidžiu”. Iškart po šių žodžių anonimas numetė telefono ragelį. Policijos pareigūnai netruko išsiaiškinti, jog buvo skambinta iš taksofono, tačiau, pradėto ikiteisminio tyrimo sumetimais, skambinusiojo buvimo vietos neskelbia.

Po kelių akimirkų Vilijampolės mikrorajone, prie pat senojo tilto nusidriekusioje Brastos gatvėje, jau budėjo policijos patrulių ekipažas, o netrukus prie jų prisijungė kriminalistai.

Pareigūnai apžiūrėjo radinį, gulėjusį Neries krantinėje, žolėje po medžiu, vos už kelių metrų nuo gatvės. Išmestas granatsvaidis negalėjo būti pastebėtas aplinkinių, kadangi jį nuo Vilijampolės apvažiavimo kelio skyrė tankiai suaugę krūmai, o be to, didžiulis galingas ginklas buvo kruopščiai suvyniotas į baltą antklodę bei įkištas į maišą.

Praėjus kiek mažiau nei valandai nuo gauto pranešimo į įvykio vietą atvyko Santakos policijos komisariato tyrėjai bei išminavimo tarnybos specialistai. Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono kariškiai buvo priversti gerokai palaukti, kol ypač pavojingą radinį įdėmiau apžiūrės tyrėjai. Pastarieji privalėjo apieškoti ir nustatyti, ar ant metalinio ginklo korpuso nėra palikta pirštų atspaudų bei kitokių įrodymų, bylojančių apie neteisėtai granatsvaidį turėjusį asmenį.

Užtaisius atgal nebegrįžtama

Iš incidento vietoje dirbusių pareigūnų veidų buvo galima numanyti, kad anonimo pranešimas apie išmestą granatsvaidį teisėsaugininkams vis dėlto sukėlė nemenkų rūpesčių. Prie uždengto ginklo nė vienam iš atvykusių žurnalistų nebuvo leista prieiti arčiau. Tačiau pievoje dirbę policijos ir išminavimo tarnybos pareigūnai jokio didesnio įtarimo praeiviams ar pravažiuojančių automobilių vairuotojams nesukėlė, todėl teritorijos aptverti neprireikė.

Galiausiai Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai nustatė ir nenorom prasitarė, jog pavojingas radinys yra senas rusų gamybos rankinis prieštankinis granatsvaidis „RPG 22”. Ginklo modelį nusakantys skaičiai byloja, jog tai antrosios kartos granatsvaidis, gamintas praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. Tikslesnę radinio gamybos datą, anot išminuotojų, bus galima nustatyti tik atidžiai išnagrinėjus ant jo esančius užrašus ir kitus duomenis. Nepaisant to, pastaroji granatsvaidžio versija turi itin pavojingą ypatybę – užtaisius ginklą nebeįmanoma sugrįžti į pradinę padėtį. Dėl pastarosios aplinkybės negalima atmesti prielaidos, jog granatsvaidžiu buvo taikytasi į atitinkamą objektą, o nepavykus sunaikinti nusižiūrėto taikinio, ginklas tiesiog išmestas, nes gabenti jį toliau pernelyg pavojinga.

Aptikto ginklo neutralizavimui besirengę išminuotojai prasitarė, jog neketina rizikuoti ir vykti su granatsvaidžiu per miestą. Į sunaikinimo vietą jį planuota išvežti vakar vėlai vakare atokesnėmis gatvėmis.

Taikinys nenustatytas

Vis dėlto išminuotojai, apžiūrėję aplink nusidriekusius laukus ir juose augančius medžius bei krūmynus, abejojo, kad tokioje vietovėje būtų planuoti grėsmingi veiksmai, nes nukentėti galėjo ir pats šaulys. Apie teroristines užmačias įvykio vietoje dirbę specialistai neužsiminė.

Vidaus reikalų ministerijos Vidaus tarnybos pirmojo pulko vadas Sergejus Madalovas, „Kauno dienos” paprašytas pakomentuoti prieštankinio granatsvaidžio „RPG 22” keliamą pavojų ir galimus padarinius, patvirtino, kad tai – labai grėsmingas ginklas.

„Nusitaikius į tanką iš priekio, smūgis būtų atlaikytas, tačiau iššovus į šarvuotį iš šono, taikinys būtų perskrostas tiesiog kiaurai be didelių sunkumų, o automobilį toks granatsvaidis suniokotų be problemų. Karine prasme tai – rimtas ginklas, skirtas kovai su šarvuočiais. Juo, mano manymu, daugiausia gali naudotis nusikaltėliai, kadangi jiems būtų nesudėtinga tokiu būdu užklupti banko inkasatorių automobilius ar kitas gerai apsaugotas transporto priemones”, – dėstė S.Madalovas.

Vidaus tarnybos pirmojo pulko vadas patikino, kad vidaus reikalų sistemoje tokie ginklai nėra naudojami.

Tomas Jarusevičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.