Kandidatai klaidžioja teisinėse džiunglėse

Šių rinkimų išskirtinumas – šimtai išbrauktų savo teistumo nenurodžiusių kandidatų, tačiau daugelis jų aiškina niekaip nesuvokiantys teisinių niuansų.

„Vakarų ekspresui“ tarybų nariais norėję tapti rinkimų dalyviai teigė esantys pasipiktinę, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) juos iš sąrašų išbraukė neva už nepraneštas administracines baudas.

VRK atstovai tikino veikiantys tik pagal įstatymus, o kandidatų pretenzijas pavadino nepagrįstomis bei apkaltino slapukavimu.

Teistas-neteistas?

Anot VRK pirmininko pavaduotojo Viktoro Rinkevičiaus, po paskutiniojo komisijos posėdžio praėjusį šeštadienį iš Vidaus reikalų ministerijos nebegauta nė vieno pranešimo apie teistumą galimai nuslėpusius kandidatus.

Praėjusią savaitę VRK iš rinkimų pašalino arti šimto kandidatų, tarp jų – ir Šilutės rajono socialdemokratę Birutę Šeputienę. Ši moteris mūsų dienraščiui pasakojo prieš keletą metų kaip įmonės vadovė už buhalterinę klaidą gavusi 2 tūkst. litų baudą. Nusižengimą užfiksavo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT).

Pagal galiojančius teisės aktus už tai, kad kandidatas nepranešė buvęs baustas administracine bauda, iš rinkiminio sąrašo jo išbraukti negalima.

„Aš visiškai nesuprantu, kodėl mane išbraukė. Aiškinausi su teisininkais – jie man prieš rinkimus teigė, kad nereikia nurodyti tos baudos. Tiesa, buvau teisme, kur prašiau arba sumažinti, arba panaikinti baudą. Liko tie patys 2 tūkstančiai litų, bet juk teismo posėdžių nebuvo. Tai kas man skyrė baudą – teismas ar FNTT? Nesuprantu. Kandidatams reikėtų geriau išaiškinti viską, dabar tvarka miglota“, – teigė B. Šeputienė.

Ji piktinosi, kad ir patys VRK nariai esą nesusigaudo teisiniuose niuansuose, nes nuolat į posėdžius reikia kviestis profesionalius teisininkus, profesorius. „Čia ne nuslėpimai, o nežinojimai“, – teigė ji.

VRK sprendimu piktinosi ir iš Palangos liberalcentristų sąrašo išbrauktas Ernestas Zinkevičius, kuris nesuprato, kad reikia nurodyti ir tai, ar buvai baustas už padarytą avariją.

„Tai aš tuomet teistas? Nesąmonė. Ta komisija arba netikrina nieko, arba tikrina visus ir baudžia už bet kokias smulkmenas. Aš prieš trejetą metų Klaipėdoje sukėliau avariją: važiuodamas gatve užkabinau prie pėsčiųjų perėjos buvusį žmogų ir kliudžiau kitą automobilį. Man buvo paskirta 1,5 tūkst. bauda, ją sumokėjau“, – mūsų dienraščiui pasakojo E. Zinkevičius.

Apkaltino slapukavimu

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad dažniausiai kandidatai bando išsisukti.

„Jie nubausti pagal baudžiamąjį kodeksą, tačiau mums aiškina, kad administracine tvarka. Tų, kurie bausti administracine tvarka ir šio fakto nenurodė, mes iš sąrašų neišbraukiame. Dažniausiai yra gudraujama. Jei kandidatui teismas pritaikė amnestiją, vis viena jis turi nurodyti teistumą. Amnestija – dovana. Viską jie žino“, – tikino jis.

V. Rinkevičius taip pat sakė, kad teistumą nuslėpę kandidatai dažnai meluoja.

„Visi bando įtikinti, kad yra nekalti. Juk negalima viskuo tikėti, ką jie sako“, – teigė VRK pirmininko pavaduotojas.

Žymus teisininkas Kęstutis Čilinskas šiuo atveju kandidatams patarė kreiptis į teismą ir taip padėti tašką interpretacijose.

„Tuomet ir pamatytume, ar išbrauktas žmogus dėl administracinės baudos nuslėpimo, ar teistumo. Viskas taptų aišku, tik reikia kreiptis į teismą kuo skubiau“, – „Vakarų ekspresui“ sakė jis.

Su Temide Žmogaus teisių teisme Strasbūre jau nusprendė galynėtis buvęs Tautinės partijos „Lietuvos kelias“ sąrašo Palangoje lyderis Evaldas Petrauskas, dėl minėtos priežasties taip pat pašalintas iš kandidatų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.