Panevėžyje apsilankiusi Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė patvirtino, kad dauguma skundų dėl pedagogų smurto prieš vaikus pasirodė esantys pagrįsti. Šiuo metu jie yra pagrindinė Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybos tyrimų sritis. Dažnai mokytojai nesugeba rasti bendros kalbos su hiperaktyviais vaikais, siūlo jiems rinktis kitą mokyklą ar net vaikų darželį. Šalaševičiūtė ragino Panevėžio apskrities pedagogus, medikus, teisėsaugininkus padėti rasti išeitį, kaip spręsti tokių vaikų problemas.
Nėra kam padėti
„Vidutinis Pasvalio rajono mokytojų amžius – 50 metų. Tokie ir vyresni pedagogai neišmokyti dirbti su socialiai apleistomis šeimomis. Anksčiau nesusidurdavę su hiperaktyviais ir nemotyvuotais mokiniais, todėl neužgrūdinti nuo jaunystės, mokytojai dažnai būna išvedami iš pusiausvyros. Manau, kad jau peržengta kritinė šeimų degradavimo, vaikų narkomanijos ir alkoholizmo riba. Deja, problema nesprendžiama. Vaiko teisių tarnybų specialistai neturi laiko užsiimti vaikų ugdymu ir pagalba šeimai, nes beveik neišeina iš teismų, kuriuose privalo atstovauti vaikų interesams”, – sakė Pasvalio rajono švietimo skyriaus vedėjas Kazimieras Poliakas. Jo manymu, reikėtų daugiau įvairių sričių specialistų, kurie padėtų vaikams prisitaikyti gyvenime. Pabrėžtina, kad naujų švietimo specialistų į Pasvalį neatvyksta jau treji metai.
Šalaševičiūtė sakė susidūrusi su sovietiniu pedagogų darbo stiliumi, nuo kurio kenčia vaikai. Tai ji ypač pajutusi lankydamasi vaikų namuose.
Situacija aštrėja
Panevėžio apskrities viršininkė Gema Umbrasienė pabrėžė, kad dar ne taip seniai buvo metas, kai niekas nežinojo nei apie psichologus, nei apie socialinius darbuotojus. Tačiau tokių keblių situacijų mokyklose esą nebūdavo.
Šalaševičiūtės manymu, pakrikusiose šeimose gyvenantiems šiandienos vaikams pagalbą galėtų suteikti kvalifikuoti psichologai. Deja, jų trūksta, be to, šie specialistai mokyklas aplenkia. Kontrolierė įžvelgė ir kitą bėdą: vaikai pernelyg mažai žino apie savo pareigas, tai dėstoma tik penktokams per civilinės saugos pamokas. Per kitas pilietinio ugdymo pamokas dėmesys skiriamas mokinių teisėms.
Todėl neretai vaikai pamina suaugusiųjų orumą. Būta atvejų, kai mokiniai ne tik įžeidinėjo, bet ir apspjaudė mokytojus. Apie juos dažniausiai linkstama nutylėti.
Ramybė svarbiau
„Ne vienoje mokykloje įvesta mokytojų skatinimo sistema. Tie pedagogai, kurių auklėtiniai nebėga iš pamokų ir nesmurtauja, būna skatinami. Nusižengusiųjų mokytojai vienaip ar kitaip nukenčia. Todėl negeroves stengiamasi užglaistyti, dienynuose nežymimos praleistos pamokos. Žodžiu, dėl mokytojo ramybės padėti vaikui net nemėginama”, – tvirtino Šalaševičiūtė.
Vis anksčiau subręstantys jaunuoliai padaro net nusikaltimų, todėl Šalaševičiūtė linkusi siūlyti, kad prieš įstatymą vaikai atsakytų ne nuo 14, kaip yra dabar, o nuo 12 metų. „Gal tai būtų drausminimo priemonė”, – vylėsi Vaiko teisių apsaugos kontrolierė.