Yla visuomet išlenda iš maišo, nors nuo įvykusios istorijos praėjo beveik ketvirtis amžiaus
Buvęs Vokietijos rinktinės futbolininkas Hansas Peteris Briegelis pareiškė, kad per 1982 metų pasaulio čempionato Ispanijoje vokiečių ir austrų rungtynes buvo akivaizdžiai nusižengta garbingo žaidimo („Fair Play”) principams.
Skandalingas pareiškimas
Kas gi nutiko 1982 metų birželio 25 dieną Ispanijos Chichono „El Molinon” stadione?
Per pasaulio čempionato paskutines 2-osios grupės varžybas susiklostė tokia situacija: Vokietijos futbolininkams austrus reikėjo nugalėti vieno įvarčio persvara. Šis rezultatas abiem komandoms garantavo teisę žaisti antrajame etape. Lygiosios, vokiečių pralaimėjimas arba austrų nesėkmė didesniu įvarčių skirtumu būtų palanki Alžyro futbolininkams, 2:1 laimėjusiems prieš Vokietijos rinktinę. Alžyro rinktinė, per trejas varžybas iškovojusi 4 taškus (anuomet už pergalę buvo skiriami ne trys, o du taškai) grupės varžybas jau buvo baigusi.
Kai 10-ą minutę vokiečių puolėjas Horstas Hrubeshas įmušė įvartį, abiejų komandų futbolininkai, tarsi gavę nurodymą, sustojo aikštėje. Rungtynės iš esmės jau tuomet buvo baigtos. Žaidėjai lėtai perdavinėjo kamuolį aikštės viduryje ir net nebandė veržtis link varžovų baudos aikštelės. Pusantro kėlinio stadione netilo kurtinantis švilpimas, bet tai komandoms buvo nė motais. Po rungtynių aistruoliai futbolininkams šaukė „pasibučiuokite”, tribūnose degino abejų šalių vėliavas. Sirgaliai iš Alžyro į aikštę mėtė monetas.
Tose rungtynėse dalyvavęs H.P.Briegelis patvirtino, jog šios rungtynės buvo sutartos. JAE laikraštis „Al Ittihad” cituoja tokius buvusio Vokietijos futbolininko žodžius: „Noriu atsiprašyti alžyriečių, nes jie turėjo toliau žaisti kitame pasaulio čempionato etape.”
Vokietijos rinktinė iškopė į finalą, bet čia ją 3:1 įveikė italai.
Baigęs futbolininko karjerą H.P.Briegelis tapo treneriu, bet Vokietijoje ypatingų pasiūlymų neturėjo. Nuo pernykštės liepos šis 51 metų specialistas treniruoja Bachreino rinktinę. Prieš tai H.P.Briegelis vadovavo Albanijos rinktinei, kurią praėjusių metų kovo 1-ąją Tiranoje 2:1 įveikė Lietuvos reprezentantai. Teigiama, kad po šios nesėkmės Albanijos futbolo federacijos vadovai nutarė nepratęsti sutarties su Vokietijos specialistu.
Už pralaimėjimą – grūdai?
Įtarimų dėl negarbingo žaidimo per svarbiausias pasaulyje futbolo varžybas būta ir anksčiau.
1978 metų pasaulio čempionatas. Argentina. Pirmenybių šeimininkų rinktinei per antrojo etapo B grupės paskutines rungtynes Peru komandą reikėjo įveikti ne mažesniu kaip keturių įvarčių skirtumu, nes priešingu atveju į finalą būtų patekę ne jie, o brazilai. Argentiniečiai užduotį įvykdė su kaupu – Peru futbolininkai sutriuškinti 6:0. Varžovų gynyba buvo neatpažįstamai skylėta, o iš Argentinos kilęs Peru vartininkas Ramonas Kiroga kaskart tik akimis lydėjo į jo vartus skriejantį kamuolį.
Argentiniečiai iškopė į finalą ir tapo pasaulio čempionais, lemiamą mačą po pratęsimo 3:1 laimėję prieš Olandijos futbolininkus.
Po savaitės iš Argentinos į Peru sostinę Limą išplaukė keletas laivų, kuriuose buvo 35 tūkst. tonų grūdų, nors jokiais valstybiniais susitarimais ši labdara nebuvo numatyta.
1982 metais po skandalingų Vokietijos ir Austrijos rungtynių FIFA speciali komisija atliko tyrimą, bet „nusikaltimo sudėties nenustatė”. Vis dėlto vieną svarbų sprendimą ši komisija priėmė. Nuo 1986 metų pasaulio čempionato paskutinio turo rungtynės grupėse žaidžiamos tą pačią dieną ir tuo pačiu metu, nes tada sumažėja galimybių susitarti.
Kiek reikėjo, tiek įmušė
Neaiškių istorijų būta ir per Europos čempionato varžybas.
Baigiantis 1984 metų Senojo žemyno atrankos ciklui Ispanijos rinktinė atsidūrė sunkioje padėtyje. Ispanams Maltos futbolininkus per paskutines rungtynes reikėjo sutriuškinti 11 (!)įvarčių persvara, nes priešingu atveju jie būtų likę už Europos čempionato finalo turnyro borto. Ispanijos komanda, per antrą kėlinį įmušusi aštuonis įvarčius, laimėjo sau reikiamu rezultatu – 12:1.
Įdomiausia, kad kitą po rungtynių dieną Maltos futbolininkai šluote šlavė Sevilijos prekybos centrų lentynas, o komandos vartininkui Johnui Bonello buvo pasiūlytas pelningas kontraktas su alaus darykla.
Didžiulio rezonanso sulaukė 2004 metų Europos čempionato finalo turnyre Portugalijoje vykęs Danijos ir Švedijos ekipų mačas. Skandinaviškasis „derbis”, kai abiejų komandų gynyba buvo tarsi rėtis, baigėsi 2:2. Būtent toks rezultatas tenkino abi komandas, gavusias kelialapius į ketvirtfinalį, o italams teko vykti namo.
„Jei tai buvo spektaklis – tai labai meistriškas”, – prasitarė vienas aukštas pareigas ėjęs UEFA pareigūnas, bet tuo viskas ir baigėsi. Aukščiausi futbolo sluoksniai dažniausiai nieko nenori girdėti apie įtartinas rungtynes.