Artėjantys savivaldos rinkimai šiais metais organizuojami taip, kad partijos raudonuoja iš pykčio, rinkimų organizatorius įtaria nekompetencija bei šaukiasi Temidės pagalbos.
Rinkimų organizavimo brokų esama ir Klaipėdoje – neteisingai išspausdintos kandidatų pavardės, eiliškumas sąraše, o agitacinius plakatus kabinti turinti bendrovė tai daro itin vangiai.
Neapsieita ir be rinkėjo pažymėjimų kaišiojimo už durų bei agitacinio chuliganizmo.
Klaidingos pavardės
Rinkimų organizatoriais piktinasi uostamiesčio konservatoriai, nes atspausdintame ir rinkėjams dalijamame laikraštyje su partijų sąrašais įsivėlė keletas klaidų.
Vietoje Zenono Čerkausko „atsirado” Šerkauskas, o Neilas Čijunskas tapo Šijunsku. Be to, už gyvenamosios vietos nedeklaravimą iš sąrašo 12 pozicijos pašalinus Dalią Žukienę, visi kiti numeriai turėjo išlikti tokie patys. Laikraštyje sąrašas „pasislinko” į priekį.
Klaipėdos rinkimų apygardos komisijos pirmininkas Šarūnas Jonas Tamulis „Vakarų ekspresui” sakė pripažįstantis padarytas klaidas.
„Pagal teisės normas mes kandidatų sąrašus turime paskelbti ne vėliau nei likus 18 dienų iki rinkimų. Laiko dar turime, todėl išleisime dar vieną tiražą laikraštukų su ištaisytomis klaidomis. Jie bus vėl išnešioti rinkėjams”, – sakė jis.
Mausto rinkėjus?
Daugiausiai Klaipėdoje į Tarybą kandidatuojančių partijų štabų vadovų piktinosi naujai įvesta tvarka, pagal kurią visus agitacinius plakatus kabina UAB „Klaipėdos dizaino centras”.
„Kažkokia betvarkė. Plakatus pradėjo kabinti tik praėjus savaitei nuo rinkimų agitacijos starto. Mes gauname signalus, kad kai kurios partijos neleistinose vietose kabina savo agitacines priemones, o rinkimų organizatoriai į tai reaguoja itin vangiai”, – mūsų dienraščiui sakė konservatorių štabo vadovas Kęstutis Gabšys.
Beje, apskųsti ir patys konservatoriai – tai padarė liberalcentristai, mat įtaria sąmoningą rinkėjų klaidinimą.
„Jie išspausdino plakatą su straipsniu apie sniego valymą ir įdėjo mūsų komandos nuotrauką. Plakate parašytas sąrašo numeris 20, todėl žmogus, pamatęs mus ir norintis atiduoti savo balsą liberalcentristams, gali suklysti ir balsuoti už 20 sąrašą. Tokį faktą apskundėme Vyriausiajai rinkimų komisijai ir laukiame atsakymo”, – sakė liberalcentristų štabo vadovas Vidmantas Plečkaitis.
K. Gabšys aiškino, esą minėtoji agitacinė priemonė tėra negatyvi reklama, kuri įstatymais nedraudžiama. „Mes juk nesišaipome iš to, kad kolegos politikai nori nešioti pirštines, tačiau nevalo gatvių”, – sakė jis.
Partijos „Tvarka ir teisingumas” atstovas Valerijonas Bernotas piktinosi, kad plakatai kabinami labai vangiai. „Apvažiavau keturias apylinkes ir nepamačiau nė vieno mūsų plakato, nors į „Klaipėdos dizaino centrą” jie nunešti senokai. Įtariu neveiklumą. Apskritai mieste nėra jokio suaktyvėjimo, rinkimais net nekvepia”, – sakė jis.
Tokią pačią kritiką išreiškė ir Pilietinės demokratijos partijos, Liberalų sąjūdžio, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos, socialdemokratų partijos atstovai.
Išbrauktųjų detektyvai
Šią savaitę Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimu „nukraujavo” socialliberalai – iš sąrašo pašalinti Arūnas Grigaliūnas ir Igoris Survila. Pastarasis mūsų dienraščiui tvirtino nesuprantantis VRK darbo metodų.
„Mane pašalino dėl to, kad nedeklaravau Klaipėdoje savo gyvenamosios vietos, tačiau tai yra visiška nesąmonė. Esu aš deklaravęs gyvenamąją vietą, nes antraip nei savo įmonės nebūčiau įsteigęs, nei kitų darbų vykdęs. Jie tiesiog netikrina informacijos, nors turi visą teisinę bazę, kuria gali laisvai naudotis. Kreipčiausi į teismą, tačiau Lietuva – stebuklų kraštas, tad asmenys neprisiims atsakomybės”, – „Vakarų ekspresui” sakė jis.
Tikru detektyvu virto A. Grigaliūno pašalinimas iš sąrašo – tai nuspręsta padaryti pirmadienį. Priežastis – nuslėptas teistumas.
„Nusprendžiau Vyriausiąją rinkimų komisiją paduoti į teismą, nes man teistumas ir bausmė yra panaikinti. Buvau baustas už tai, kad Šilalės rajone kelis kartus važiavau neblaivus. Be to, apie tai šį rudenį prisipažinau interviu spaudoje, tad nieko aš neslėpiau. Man panaikinta bausmė, o Šilalės apygardos administracinio teismo pirmininkas pasakė, kad dabar jokiuose dokumentuose man įrašyti, kad esu teistas, nebereikia”, – sakė buvęs kandidatas į Tarybą.
VRK narys Adolfas Gylys mūsų dienraščiui tikino, kad A. Grigaliūnui išties pagal vieną teisinį straipsnį teistumas panaikintas, o pagal kitą – ne.
„Jis bus išbrauktas, nes kandidato anketoje nuslėpė teistumą”, – teigė A. Gylys.
Paklaustas apie minimą kitą straipsnį, A. Grigaliūnas aiškino, esą baustas už vairavimo pažeidimus jis dukart per vienus metus, tačiau ar jam panaikintas teistumas dėl kito epizodo, pasakyti negalėjo.
„Aš net nebūčiau stojęs į partiją, kandidatavęs, jei man visur būtų reikėję rašyti „teistas”. Tai dariau tik po patikinimo, kad esu išteisintas”, – sakė A. Grigaliūnas.
Nesilaiko tvarkos
Kandidatai itin piktinosi nevaldoma situacija dėl rinkėjo pažymėjimų dalijimo, nes tai ne visada yra padaroma pagal įstatymus – pažymėjimai tiesiog kaišiojami už durų. Pluoštas tokių dokumentų atsidūrė ir „Vakarų ekspreso” redakcijoje.
Paklaustas, kiek rinkėjo pažymėjimų uostamiestyje jau išdalyta, Š.J. Tamulis to negalėjo pasakyti.
„Ataskaitos suvestos dar nėra. Pirmiausiai aš atsiskaitysiu Vyriausiajai rinkimų komisijai, o ne žurnalistams. Pagal teisės aktus rinkėjo pažymėjimus mes turėjome išdalyti iki vasario 5 dienos. Dėl jų kaišiojimo už durų – negaliu paminėti tokio fakto. Rinksimės į posėdį ir aiškinsimės”, – sakė Š.J. Tamulis ir informavo, kad rinkėjo pažymėjimo negavę balso teisę uostamiestyje turintys žmonės gauti reikiamą dokumentą gali savo rinkimų apylinkėje nuo 17 iki 20 valandos.
„Valytojos tuos pažymėjimus šluoja kaip šiukšles. Situacija nesuvaldyta”, – kritikavo V. Plečkaitis.
Rinkimai – ant plauko
Didžiausias chaosas kiltų dėl Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo, kuriuo gali būti anuliuoti patys savivaldos rinkimai. Teisme atsidūrė vieno vilniečio byla, kuris norėjo kandidatuoti kaip nepartinis asmuo, o VRK jam to padaryti neleido. Pagal galiojantį Savivaldos įstatymą į Tarybą gali kandidatuoti tik asmenys, iškelti partijų.
KT aiškinsis, ar minėta įstatymo nuostata neprieštarauja Konstitucijai. Situaciją pablogina tai, kad KT bylą nagrinės be eilė, o posėdžio data paskelbta vasario 8-oji, tad išlieka didelė tikimybė, kad nutarimas bus paskelbtas iki vasario 25-osios, kuomet žmonės eis balsuoti prie urnų.
Beje, vakar premjeras Gediminas Kirkilas pareiškė, kad jeigu KT nuspręstų, jog dabartinis Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas prieštarauja Konstitucijai, jis neturės įtakos šių metų rinkimams. Premjeras sakė, kad nepartiniai kandidatai arba jų sąrašai galės kandidatuoti per dar kitus rinkimus.
Pirtį kuria ir kai kurie dabartiniai Palangos tarybos nariai aiškindami, kad meras Remigijus Alvydas Kirstukas per agitacijai skirtą laikotarpį turėtų išeiti atostogų, nes šiuo metu naudojasi savo statusu ir neva neteisėtai reklamuoja partiją.