Melagingi SMS – ant įstatymų ir etikos ribos

Lietuvoje plinta nauja paslauga – galima mobiliuoju telefonu pasiųsti trumpąją žinutę bei nurodyti, jog ji siunčiama ne iš telefono savininko, o iš kito numerio. Mobiliojo ryšio paslaugų teikėjai sakė negalintys pakomentuoti tokių galimybių, nes apie jas nežinantys, tuo metu specialistai teigia, kad minėtos paslaugos yra itin neetiškos.

Kone pirmieji šia paslauga susidomėjo ir išbandė daug laiko prie kompiuterio praleidžiantys žmonės, o internete pamažu jau diskutuojama, ar tai – teisėta.

Kompiuterių specialistai spėlioja, kaip šių melagingų SMS plitimas atsilieps pasitikėjimui mobiliuoju ryšiu ir duomenų apsauga – teigiama, jog jei tokia paslauga bus naudojamasi itin plačiai, įsivyrautų visiškas chaosas, nes niekas nebežinotų, ar gautą žinutę išties siuntė tas asmuo, kuris nurodytas kaip siuntėjas.

To vakar neprognozavo ir visi trys didieji Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriai. Šia tema domėtis pradėjus „Vakarų ekspresui”, vakar skubiai surengtas Ryšių reguliavimo tarnybos susirinkimas, o minėtos paslaugos teikimas skubiai nutrauktas.

Kaip apgauti žmogų

Kompiuteriais besidomintis klaipėdietis Ramūnas kone prieš mėnesį Rusijos interneto tinklapiuose aptiko jam naują paslaugą „anoniminiai SMS”. Vyriškis sužinojo, kad įmanoma, pavyzdžiui, Jonui išsiųsti SMS, tačiau jos siuntėju nurodyti ne save, o, tarkime Petrą su pastarojo telefono numeriu.

Rusijoje tokia paslauga kainuoja apie 3 litus. Ten, beje, siūloma tapti ir jos teikėju. Esą galima nuosavame tinklapyje paskelbti informaciją apie šią paslaugą bei užsidirbti.

Naršydamas internete Ramūnas aptiko, kad ši paslauga teikiama ir Lietuvoje. Viename mūsų šalies diskusijų tinklapių aiškinama, jog parašius tam tikrą raktažodį, gavėjo bei pageidaujamą nurodyti siuntėjo numerius su tarptautiniu kodu ir norimą tekstą, visa tai reikia išsiųsti pateikiamu trumpuoju numeriu 1656. Žinutės kaina – 1 litas.

„Išbandžiau tai ir supratau, kad paslauga veikia. Kartą, kai pas mane darbo metu atėjo draugas, nusiunčiau jam žinutę su jo viršininko telefonu – neva šefas draugui priekaištavo, kad jo nemato darbo vietoje. Draugas išbalo, iš karto griebė už telefono teisintis vadovui. Pasakiau, jog tai – mano pokštas”, – sakė klaipėdietis.

Paslaugos teikėjas – nežinomas

„Vakarų ekspresui” UAB „Vero zona”, kuriai priklauso trumpasis numeris 1656, vadovas Mindaugas Liulys sakė, kad juo naudojasi daugybė bendrovių – esą šios paslaugos teikėjai gali būti ne tik lietuviai, bet trečiųjų šalių atstovai.

„Vakarų ekspreso” žiniomis, šią paslaugą iš „Vero zonos” nuomojasi kita bendrovė – „Elektroniniai verslo partneriai”. Jos direktoriaus pavaduotojas Kostas Noreika patvirtino, kad tokios paslaugos teikimą iš jų yra užsisakęs vienas asmuo, tačiau sutartis su juo dar nesudaryta.

„Nuo sausio 1-osios išsiųsta apie 100 SMS. Šiam klientui esame surinkę apie 50 litų. Tai nedidelė suma, tad gal jis ir neskuba sudaryti sutarties”, – sakė K. Noreika.

„Aš nežinau, ar šita paslauga yra draudžiama, bet manau, kad ji tikrai yra neetiška, ir nieko neįtariančius žmones būtina įspėti apie šią grėsmę.

Kadangi sutarties su vartotoju, užsakiusiu raktažodį, neturime sudarę, raktažodį deaktyvuojame, iki kol jis pasirašys sutartį. Tačiau žinau, kad tokių galimybių internete yra gana daug, ir niekas negali jam uždrausti užsiregistruoti kitu vardu bei pasiimti kitą raktažodį”, – svarstė K. Noreika.

Tobulas keršto ginklas

Melagingų SMS siuntimo neetiškumą įrodo ir minėtojo klaipėdiečio Ramūno papasakoti pavyzdžiai.

Šią paslaugą jis išbandė norėdamas švelniai atkeršyti draugui. Šiam nusiuntė SMS neva iš jo žmonos telefono, kad grįždamas po darbo pastovėtų parduotuvės eilėje ir nupirktų kiaušinių bei miltų. Namo su šiais produktais grįžusio vyro žmona nepagyrė – nusistebėjo ir net pasakė, kad šiam „važiuoja stogas”.

Galiausiai kaltas šioje istorijoje liko poros vaikas – tėvai nusprendė, kad būtent jis iš mamos telefono ir nusiuntė trumpąją žinutę.

„Ši paslauga atveria plačias galimybes kerštauti”, – neslėpė Ramūnas.

Vos šeimynine drama nesibaigė ir dienraščio reporterių išbandyta melagingų SMS paslauga. Pažįstamai moteriai, kurios vyras buvo išvykęs į komandiruotę, šios poros draugės vardu parašėme, kad jis sostinėje vaikšto susikibęs už rankų su žavia nepažįstamąja. Moteris į pranešimą sureagavo operatyviai. Laimei, spėjome laiku užgesinti bręstantį ginčą.

Paslauga nutraukta

Vakar „Vakarų ekspresui” pradėjus ieškoti šių paslaugų teikėjų apgaulingųjų SMS siuntimas sustojo – vakare užsisakius paslaugą gautas atsakymas, jog „serveris laikinai nepasiekiamas”.

Tačiau lietuvaičiams vis dar išlieka galimybė pasinaudoti analogiškomis kitų šalių paslaugomis.

Visų trijų Lietuvos mobiliojo ryšio tiekėjų – „Omnitel”, „Tele2” ir „Bitės” – atstovai apie apgaulingųjų trumpųjų žinučių siuntimą negalėjo nieko paaiškinti.

Vakar jie sakė neteikiantys tokių paslaugų ir apie jas nieko nežinantys, tačiau „Tele2” atstovas spaudai Andrius Baranauskas pranešė, jog bendrovei pavyko nustatyti neteisėtos paslaugos teikėją.

„Vienas iš mūsų paslaugų teikėjų savavališkai pasiūlė tokių SMS siuntimo galimybę, ir jūs mums padėjote apie tai sužinoti. Paslaugos teikimas nutrauktas, nes klientų apgaudinėjimo mes netoleruojame”, – sakė A. Baranauskas.

Šiuo klausimu vakar visų trijų bendrovių atstovai su Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) surengė atskirą susitikimą.

„Gali būti, jog kažkas ieško galimybės, kaip apgauti mobiliojo ryšio operatorius. Tačiau mums tuo įsitikinti nepavyko – kai norėjome išbandyti šią paslaugą, ji jau nebeveikė”, – dienraščiui sakė RRT Elektroninių ryšių departamento Paslaugų skyriaus vedėjas Stasys Gražys.

Pasak jo, „informacinė visuomenė tobulėja sparčiau nei mes tikimės”.

„Naujosios technologijos ateina ir į mūsų šalį. Ne visi gabūs žmonės savo žinias panaudoja geriems tikslams. Jei kažkas kuria ir siuntinėja „spamą”, tai realu, kad galėjo atsirasti tokias paslaugas teikiančių „išradėjų”, – teigė S. Gražys.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Informacinės technologijos su žyma , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Melagingi SMS – ant įstatymų ir etikos ribos"

  1. @

    gerai,kad suzinojau tokia nesamone,niekada netikesiu neaiskia zinute ir visai nekreipsiu demesio.Aciu uz info.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.