Ispanijos provincijos – Katalonijos – turizmo agentūros jau keletą metų pasiskirstę specializacijomis. Vienos siūlo šeimų turizmui skirtas pramogas, kitos vilioja mėgstančius vandens pramogas, dar kitos propaguoja kaimo turizmą. Ypač madingi visais metų laikais tapo gastronominiai maršrutai.
Nors Lietuvoje nė viena vietinė turizmo agentūra jums nepasiūlys teminės kelionės, pavyzdžiui, po garsiausius Katalonijos vynų rūsius (su degustacija) ar po geriausius jų restoranus, degustuojant skaniausius patiekalus, po sūrių gamybos fabrikus, tačiau nuvykus į pačią Kataloniją ir tokių maršrutų pasiteiravus katalonų turizmo agentūrose, pasirinkimą turėsite didžiulį. Gurmanai tokį maršrutą gali susidaryti ir patys. Vertas dėmesio garsiausio pasaulyje virėjo šou Barselonoje.
Geriausiu pasaulyje virėju yra pripažintas katalonas Ferranas Adria. Į jo gastronominius šou Barselonos restorane „El Taller”, kurio metu visą dieną galima ragauti gurmaniškų patiekalų bei stebėti kaip jie ruošiami, registracija internete prasideda iškart po Naujųjų metų. Per kelias valandas būna užsakytos visos ateinančių metų vietos.
Vertinami patiekalai, o ne restoranų interjeras
Norint įvertinti katalonų virtuvės ypatybes, svarbu pasirinkti geriausius restoranus, gaminančius tipišką katalonų maistą. Geriausieji yra įvertinti prestižiškiausiais gastromonijos pasaulyje apdovanojimais – Michelino žvaigždėmis. Iš viso Katalonijoje 39 iš 121 Ispanijos restorano turi šiuos apdovanojimus. Kaip pasakoja gastronominių kelionių ekspertai-vadovai, apdovanojami tik patys patiekalai, o ne restoranų interjeras. Barselonoje teko matyti ir tokį aukščiausios klasės restoraną, kuriame sienų dažai buvo aptrupėję, bet jų patiekalai – aukščiausios klasės.
Norint gauti Michelino žvaigždę, vertinami penki patiekalo rodikliai: produkto kokybė, virėjo meistriškumas, patiekalo unikalumas, kainos ir kokybės santykis, pastovi to patiekalo kokybė. Vertinant visiškai nekreipiamas dėmesys į restorano interjerą, virtuvės įrenginių techninę klasę.
Žvaigždutės – restoranams
Katalonų virtuvė tokia populiari, kad jos paragauti galima ne tik Katalonijoje. Beje, du patys geriausi Madrido restoranai yra katalonų, tai „La Broche” ir „Santceloni”. Pastarasis resroranas turi net šešias Michelino žvaigždes. Kaip mes įpratę apie viešbučių kokybę spręsti pagal žvaigždučių skaičių, taip apie Ispanijos restoranus galima spręsti taip pat pagal žvaigždučių kiekį – kuo jų daugiau, tuo daugiau patiekalų turi pestižinių Michelino žvaigždučių.
Receptai gimė rūmuose
Katalonų virtuvė – viena iš ryškiausių automoniją išskiriančių bruožų. Šalies virtuvė – tai gamtos dovanų, tradicijų ir nacionalinių bruožų rinkinys. Katalonijos sostinė Barselona lyginama su vitrina, kurioje išrikiuota viskas, kas geriausio yra provincijoje. Tad čia rasite daugybę vietinę virtuvę atspindinčių restoranų.
Pirmoji katalonų kulinarinė knyga vadinosi „Kulinarinė biblija”, ją prieš 500 metų parašė neapolietis rūmų virėjas Rupertas de Nolis. Per tiek metų virtuvėje daug kas pakito, ypač katalonų virtuvę veikė prekybos ir jūros keliai, ėję per provincijos teritoriją. Tai, ką mes dabar vadiname katalonų virtuve, yra XVIII a. italų, prancūzų ir Viduržemio jūros virtuvių mišinys, papildytas kalnų gyventojų ir garsių katalonų virėjų firminiais receptais. Be to, katalonų virtuvė nėra vientisa – vienokia ji,”jūrinė”, Kosta Bravos pakrantėje, kitokia ties siena su Prancūzija. Tačiau norint nusakyti bendrus katalonų virtuvės bruožus reikia prisiminti, ką praėjusio amžiaus pabaigoje gamino jauni katalonų aristokratai, išauklėti pracūziškoje dvasioje. Mirus ispanų diktatoriui F.Franco, norėjusiam sunaikinti katalonų kalbą, praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje Katalonijoje prasidėjo tikras nacionalinis atgimimas. Nuo tada imta daugiau dėmesio skirti ir nacionalinei virtuvei. Jos suklestėjimui daug įtakos turėjo ir naujoji buržuazija, supratusi, kad gyvename vieną kartą, kad gyvenimas turi teikti malonumą ir kad yra didelis menas skaniai ir gražiai gaminti.
Niekur neskubantys katalonai mėgsta bent jau savaitgaliais šeimomis eiti valgyti į restoranus. Apie patiekalus jie gali kalbėti daug ir ilgai, aptarinėti kiekvieno sudedamąsias dalis, vertinti alyvuogių aliejaus, patiekiamo prie patiekalų, skonį, padažų įvairovę ir kt.
Pagrindiniai katalonų virtuvės produktai – alyvuogių aliejus, pomidorų padažas, česnakas, svogūnas, prieskoninės žolės.
Romėnai, kadaise įsitvirtinę Pirėnų pusiasalyje, įkūrė Tarako miestą. Dabar čia jūros produktų kulinarijos centras. Arabų kultūros įtaka katalonų virtuvėje išpopuliarino citriną ir medų. Tipiškas katalonų patiekas (pa amb tombquet), kurio jums būtinai pasiūlys ir patys prašmatniausi restoranai vos tik atėjus ir laukiant užsakytų patiekalų – labai paprastas. Tai skrudinta, česnaku ištrinta duona, kurią klientas pats turi įtrinti sunokusiu pomidoru ir apipilti alyvuogių aliejum.