Gimdyklos valytojoms – pastumdėlių dalia?

Panevėžio apskrities ligoninės gimdymo bloke dirbančios valytojos už atlyginimą, kurį pačios vadina „apgailėtinais grašiais“, yra priverstos atlikti ir papildomus, į jų pareigas neįeinančius darbus. Kad sužinotų, kokius gi darbus apibrėžia ligoninės valytojų pareiginė instrukcija, PB korespondentams teko pereiti vos ne kryžiaus kelius: ligoninės personalo skyrius tokią informaciją suteikti atsisakė, o vyriausiojo gydytojo pavaduotojas akušerijos ir ginekologijos reikalams apskritai stebėjosi, kodėl gi valytoja, gražiai paprašyta, negalėtų pasirūpinti tyrimais ar palydėti ligonius į procedūras.
Panevėžio apskrities ligoninės akušerijos ir ginekologijos korpuso skyriuose valytojos dirba taupymo režimu. Dauguma priverstos užsisiūti burnas ir tylutėliai braukyti ne tik dulkes ar paišinas grindis.

Jos nė pačios nežino, ar privalo palatose kaskart perkloti pacientų lovas, su mėginiais tyrimams skubėti į laboratorijas, lydėti ligonius. Nujaučia, kad už menką atlygį atlieka papildomus darbus, tačiau siuntinėjamos ten bei šen jos ir toliau nuolankiai priima pastumdėlių dalią.

Vis dėlto ateina laikas, kai ilgokai tvinkusi votis pratrūksta. Taip atsitiko ir šį kartą. Į „Panevėžio balsą“ kreipėsi Panevėžio ligoninės gimdymo bloke dirbanti valytoja ir garsiai išsakė savo abejones. Moteris skundėsi ir atlyginimu, pavadinusi jį apgailėtinais grašiais.

Darbas be ribų

Panevėžio apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas akušerijos ir ginekologijos reikalams Albinas Ivonaitis pokalbio su PB korespondente metu švaros sergėtojų pareigų vardinti nedrįso.

Jis patikino, jog valytojų darbą apibrėžia pareiginė instrukcija, tačiau joms deleguotų darbų ribų „nuo – iki“ prisipažino nežinantis.

Paklaustas, ar joms privalu perkloti lovas, lakstyti su mėginiais, A.Ivonaitis atsakė klausimu: „O kas turi tai daryti?“

Ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas ironiškai nutęsė, kad valytojoms, ko gero, užtenka kompetencijos sutvarkyti lovas ar nunešti mėginius tyrimams atlikti. Tiesa, jis prisipažino, jog pasirūpinti tyrimais ar lydėti ligonius tradiciškai turėtų slaugytojos.

„Nors ir labai norėtųsi, medicinoje labai sunku apibrėžti pareigas. Tarkim, skyrius perpildytas, todėl slaugytojos labai užimtos. Ar negali valytoja, kolegiškai paprašyta, pagelbėti?“ – nieko neįprasta neįžvelgė pašnekovas.

A.Ivonaitis pareiškė, kad valytojų skaičius yra toks, kokio reikia. Esą jų valomi plotai neviršija normų, o mažesnio nei valstybės nustatyto minimalaus atlygio tikrai nėra.

„Nežinau, kuri valytoja skundėsi tegaunanti vos 300 litų. Tokių atlyginimų pas mus nėra. Gal galėtumėte paminėti jos pavardę? Aš viską išsiaiškinčiau“, – panoro imtis seklio misijos A.Ivonaitis.

Steigėjas patylėjo

Kad sužinotų, kokius darbus apibrėžia ligoninės valytojų pareiginė instrukcija, PB korespondentė perėjo vos ne kryžiaus kelius. Panevėžio ligoninės personalo skyrius atsisakė suteikti informaciją.

Pakalbinta šio skyriaus darbuotoja patarė skambinti už medicinos reikalus atsakingai ligoninės atstovei, tačiau ši atsakyti vengė. Pasibeldus į Sveikatos apsaugos ministeriją, konkretaus atsakymo irgi nebūta. Tiesa, patarimas gautas – teirautis ligoninės steigėjo – Panevėžio apskrities viršininko administracijos.

„Būtent apskrities viršininko administracija turi stebėti, kas vyksta ligoninėje, ar laikomasi teisės aktų“, – patarė ministerijos sekretorė Rima Vaitkienė.

Tačiau Panevėžio apskrities viršininkė Gema Umbrasienė nutarė atsitverti tylos siena. Ji netgi nesiteikė pati pabendrauti su PB korespondente, į pagalbą pasitelkusi tarpininkę – savo sekretorę. Ši pirmiausia užsirašė klausimą, po to paprašė apskrities vadovei paskambinti po keliolikos minučių, o vėliau padėjo jai išsisukti ir nuo atsakymo.

„Viršininkė į šį klausimą neatsakys. Skambinkite Panevėžio ligoninės vadovui“, – pareiškė be jokių motyvų G.Umbrasienės pagalbininkė.

Išgirdo pirmąkart

Panevėžio apskrities ligoninės vyriausiasis gydytojas Česlovas Gutauskas buvo principingas. Jis nė nedvejodamas pareiškė, kad valytojos darbas – valyti, o ne lakstyti su mėgintuvėliais ar paskui ligonį.

„Joms privalu rūpintis švara. Valytojos prie ligonių neturi eiti. Ypač – prie gimdyvių. Tą turėtų daryti gydytojai ar akušerės“, – kaip kirviu nukirto ligoninės vadovas.

Pasak Č.Gutausko, apie slaugytojų darbo krūvių dalybas su valytojomis negali būti nė kalbos. „Oficialiai to neturi būti. Pirmą kartą apie tai girdžiu. Nebent yra buvęs koks pavienis atvejis, kai tarpusavyje draugiškai susitarta?“ – atvirai nusistebėjo jis.

Vyriausiasis gydytojas irgi kiek nustebo sužinojęs savo pavaduotojo A.Ivonaičio atsakymus „Panevėžio balsui“. Č.Gutauskas pažadėjo būtinai viską išsiaiškinti, kad ateityje tokių dalykų nebūtų.

Jis pripažino, kad valytojų atlyginimai tikrai menki. Pasak ligoninės vadovo, joms mokama minimali mėnesinė alga. Medikas neatmetė galimybės, jog yra ir puse etato dirbančių, todėl tegaunančių vos kelis šimtus litų mėnesio atlygį. Deja, ar keisis apmokėjimas už tikrai sunkų darbą skyriuje dirbančioms valytojoms, ir jis vengė tiesaus atsakymo, nieko nepažadėjo. Matyt, geriausia išeitis pačioms valytojoms burtis į profsąjungas ir kovoti už savo teises.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.