Rusijos politikai ir politologai nepatenkinti, kad Ukrainos užsienio reikalų ministerijai vadovaus prezidento V.Juščenkos šalininkas
Maskvoje su dideliu nepasitenkinimu sutikta žinia, kad Ukrainos laikinuoju užsienio reikalų ministru taps buvęs užsienio politikos žinybos vadovo pirmasis pavaduotojas Vladimiras Ogryzka, kurį NVS valstybių instituto direktorius, Valstybės Dūmos deputatas Konstantinas Zatulinas pavadino „žmogumi, nekenčiančiu Rusijos”.
Maskvos politinių tyrimų instituto direktorius Sergejus Markovas, glaudžiai susijęs su Kremliumi, V.Ogryzką pavadino buvusio Ukrainos užsienio reikalų ministro Boriso Tarasiuko „klonu”.
Kandidatūrai premjeras pritarė
Ministras pirmininkas Viktoras Janukovičius vakar gerokai nustebino Rusiją, kai pareiškė, kad Ukrainos vyriausybė remia V.Ogryzkos kandidatūrą užimti ministerijos vadovo postą.
Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka antradienį priėmė užsienio reikalų ministro B.Tarasiuko atsistatydinimo prašymą. Jis buvo vienas paskutiniųjų vyriausybės narių, lojalių prezidentui ir pasisakiusių už provakarietišką politiką.
Ukrainos parlamentas, kuriame V.Janukovičius turi 246 narių daugumos koaliciją, gruodžio pradžioje balsavo už B.Tarasiuko nušalinimą pagal prorusišku vadinamo premjero prašymą. V.Janukovičius tvirtino, kad V.Juščenkos šalininko V.Ogryzkos kandidatūrą iškėlė ne jis, o prezidentas. „Iš esmės V.Ogryzka ėjo užsienio reikalų ministro pareigas jau keletą mėnesių, todėl manau, kad vyriausybė turėjo paremti prezidento pasiūlytą kandidatą”, – teigė ministras pirmininkas.
Kaltinimai ministrui
Valstybės Dūmos deputatas K.Zatulinas agentūros „RIA Novosti” korespondentui sakė, jog, nepaisant to, kad ir kas bepakeistų B.Tarasiuką, tai būtų tik naudinga Rusijos ir Ukrainos santykiams. Valstybės Dūmos deputatas kaltino buvusį Ukrainos užsienio reikalų ministrą, kad jis Rusijai buvo labai nedraugiškas. „Vadovaujant Tarasiukui ministerija ne tik vykdė nedraugišką politiką mūsų atžvilgiu; ministras asmeniškai organizuodavo Rusijos kariškiams priešiškas akcijas Ukrainos miestų gatvėse, skatino grobti mūsų švyturius Sevastopolyje”, – bėrė kaltinimus K.Zatulinas.
Jis tiek įsismarkavo, kad netgi drįso siūlyti kandidatūrą į Ukrainos ministro postą. „Ukraina turi pasirinkti – arba tęsti konfrontacinę politiką, jeigu bus pasirinktas Tarasiuko parankinis Ogryzka, arba stoti į dialogo kelią ir ministru paskirti mažiau konfliktišką, mažiau skandalingą figūrą, pavyzdžiui, Ivaną Čalą, gerai išmanantį tarptautinę politiką”, – sakė K.Zatulinas.
Dar kategoriškesnis buvo Maskvos politinių tyrimų instituto direktorius S.Markovas, „RIA Novosti” korespondentui sakęs, kad „jeigu Ukrainos užsienio reikalų ministru taps Tarasiuko „klonas” Ogryzka, šios šalies užsienio politika nesikeis ir toliau bus provakarietiška”.
Pasak S.Markovo, Ukrainos užsienio reikalų ministerijoje dirba vien „labai antirusiškai nusiteikę žmonės”. „Tarp jų itin išsiskiria Ogryzka, itin nekenčiantis Rusijos ir rusų”, – sakė Kremliui artimas politologas, tiesiogiai papriekaištavęs V.Janukovičiui, anksčiau deklaravusiam draugystę su Maskva.
Vakarų analitikai pažymi, kad Ukrainos premjeras vykdo ne tokią politiką, kokios pageidautų Maskva – jis nori palaikyti gerus santykius su Rusija, bet ir visiškai neatsiriboti nuo Vakarų.
Vienas iš dviejų
B.Tarasiukas buvo vienas pagrindinių V.Juščenkos sąjungininkų per 2004 metais vykusią „oranžinę revoliuciją”, po kurios V.Juščenka tapo prezidentu. Pasitraukęs užsienio reikalų ministras buvo likęs tik vienas iš dviejų prezidentui lojalių ministrų po to, kai prezidento politinis priešininkas pernai rugpjūtį perėmė premjero pareigas.
Prezidento sąjungininkai prastai pasirodė pernai per parlamento rinkimus ir po ilgų derybų nesugebėjo sudaryti vyriausybės. Dėl to V.Juščenka buvo priverstas ministru pirmininku paskirti aršiausią savo priešininką V.Janukovičių.
Praėjus vos kelioms savaitėms po paskyrimo į postą, naujasis premjeras įsiutino prezidentą NATO pareigūnams pareiškęs, kad šalyje per mažai gyventojų remia šalies narystę Aljanse, todėl Ukraina atsisako skubinti šalies narystę NATO.
Vienintelis V.Juščenkos sąjungininkas ministrų kabinete lieka gynybos ministras Anatolijus Gricenka.