Nuosprendis, tolygus šauksmui tyruose

Iki gyvos galvos nuteistam žagintojui-žudikui vakar pateikta nauja, tačiau pavėluota sąskaita

Vakar Kauno miesto apylinkės teisme paskelbtas nuosprendis 2005-ųjų rugsėjį porą savaičių Panemunę bei aplinkinių Kauno mikrorajonų gyventojus įtampoje laikiusiam seksualiniam iškrypėliui. Jį pagaliau sulaikius, psichiatrijos specialistai nustatė, kad šis jaunas vyras pakaltinamas, tačiau turi liguistą lytinį potraukį, pasireiškiantį spontaniškais išpuoliais.

Vakar skelbdamas savo nuosprendį teisėjas Rimantas Grigas teigė: „Teismas atsižvelgė, kad kaltinamasis Vytautas Norkus prisipažino padaręs jam inkriminuojamus nusikaltimus, tačiau anksčiau teistas 5 kartus, paskutinįjį – už nužudymą, teistumai neišnykę, padaryta žala nukentėjusiosioms neatlyginta, jų neatsiprašė, nusikalto tik išėjęs iš įkalinimo įstaigos. Šių nusikaltimų padarymo būdas bei kaltinamojo asmenybė rodo jo pavojingumą bei socialinės orientacijos pastovumą ir cinišką požiūrį į kito žmogaus sveikatą, garbę bei orumą.“

Vakar šis dar 30-ies neturintis vyriškis išklausė jau 6 savo gyvenime nuosprendį.

Nuoga minioje

2005-ųjų rugsėjį pagal vienos iš nukentėjusiųjų pasakojimą sudarytas fotorobotas buvo skelbiamas žiniasklaidoje. Vakar belaukiant nuosprendžio ši studentė „Kauno dienai“ pasakojo tebejaučianti potrauminio streso, susidūrus gatvėje su teisiamuoju, padarinius – iki šiol lankosi pas psichiatrą.

Tą rugsėjo 2-osios popietę, būdama Kauno technologijos universiteto (KTU) pirmakursė, ji važiavo į ligoninę aplankyti mamos. Kadangi nebuvo autobuso, Vaišvydavos plentu patraukė galinio troleibusų žiedo Panemunėje link. Netrukus pastebėjo, kad paskui ją kita gatvės puse eina nepažįstamas jaunas vyras. Dar po kelių minučių pajuto, kad ją kažkas vejasi. Tai buvo į kitą gatvės pusę perbėgęs nepažįstamasis. 18-metė dar lyg ir bandė paspartinti žingsnį, tačiau pajuto smūgį per sprandą. Po akimirkos, sugriebus už plaukų, ji jau buvo nustumta nuo kelio į krūmais apaugusį šlaitą. Studentė kaip šiandien atsimena, kad dar bandė nepažįstamajam priešintis: buvo apie 16 valanda, ir Vaišvydavos plentu riedėjo nemažas automobilių srautas. Tačiau nepažįstamajam niekas nesutrukdė įgyvendinti savo nusikalstamų kėslų.

Studentė teigia priešinusis iš paskutiniųjų ir tada, kai vyriškis pareikalavo lytinių santykių. Kad pasiektų savo tikslą, jis pargriautąją ant žemės daužė kumščiais, grasino pasmaugti. Jėgos buvo nelygios: nuplėšus 18-metės rūbus, ji išžaginta. Kai atgavo sąmonę, vyriškis jos paklausė, ar nori gyventi. Išgirdęs teigiamą atsakymą, vėl mušė iki sąmonės netekimo. Kai išžagintoji vėl atsigavo, užpuolikas buvo tolėliau ir rengėsi. Išnaudodama momentą, studentė teigia nuoga pasileidusi Vaišvydavos plento link. Tikėdamasi pagalbos, stabdė automobilius, tačiau sustojo tik vienas – prabangus, vairuojamas moters. Išgirdusi, kas nutiko, ši vaišvydavietė iškvietė ir greitosios medikus (nukentėjusioji netrukus vėl neteko sąmonės – atsigavo tik ligoninėje), ir policiją. Sprukdamas iš nusikaltimo vietos, žagintojas dar spėjo iškraustyti aukos rankinuką, pasisavindamas 21 litą bei visus nukentėjusios tą popietę su savimi turėtus dokumentus.

Žmogžudystė iš baimės

Tebetvyrant įtampai dėl aprašyto vidury baltos dienos lyg ir nenuošalioje vietoje surengto išpuolio, panašus bandymas pasigauti kitą auką po 5 dienų buvo užregistruotas kitame Panemunės gale. Tą rugsėjo 7-ąją 42-ejų metų panemuniškė, kaip įprasta, apie 5 ryto išėjo iš namų į darbą. Pačiose Panemunės tilto prieigose, A.Smetonos alėjos ir Tilto gatvės sankirtoje, moteris prasilenkė su nepažįstamu jaunu vyru. Netrukus buvo jo užpulta iš nugaros. Smaugdamas nepažįstamasis ją pargriovė bei ėmė spardyti. Po akimirkos jiedu jau ritosi šlaitu į panemunę. Užpuolikui visu ūgiu užgulus auką, ši sugebėjo iš kišenės išsitraukti turėtą dujų balionėlį. Jis ir tapo išsigelbėjimu: beveik neabejojama, kad moterį ketinta išžaginti. Nors užpuolikas iš jos balionėlį atėmė, kaip manoma, dėl gautos dujų dozės tęsti pradėto nusikaltimo jau nepajėgė. Nusižiūrėtajai į aukas pavyko nuo jo pabėgti. Tačiau, kol moteris skubėjo namų link, užpuolikas dar spėjo iškraustyti grumtynių vietoje likusią jos rankinę bei pasisavinti ten rastą mobiliojo ryšio telefoną ir per 200 litus.

Belieka įsivaizduoti, ką išgyveno abi minėtos V.Norkaus aukos, po kurio laiko viename dienraštyje pamačiusios savo užpuoliko nuotrauką ir sužinojusios, už ką jį sulaikė Marijampolės policija. V.Norkus buvo sulaikytas to paties rugsėjo viduryje įtariant jį Marijampolės kolegijos pirmakursės nužudymu. Prieš tai 18-metė buvo išžaginta. Tą lemtingą rugsėjo 14-ąją ji negrįžo įprastu laiku iš paskaitų į Marijampolės rajono Opšrūtų kaimą, kuriame gyveno. Vėliau nustatyta, kad tuo pačiu maršrutiniu mikroautobusu su ja iš Marijampolės į Prienus važiavo ir Kazlų Rūdos savivaldybės Bagotosios kaime – pas mamą rugsėjo pradžioje išleistas iš įkalinimo įstaigos apsistojęs V.Norkus. Jis išlipo kartu su į aukas nusižiūrėta bendrakeleive. Vėliau, prisipažindamas išžaginęs ir nužudęs šią pirmą kartą matytą 18-metę, V.Norkus pasakojo užpuolęs ją Marijampolės-Prienų kelio pakrūmiuose. Patenkinęs savo gyvulišką aistrą, jis aukos paklausęs, ar ši skųsis policijai. Nors mergina prisiekinėjo, kad ne, žagintojas ją vis tiek pasmaugė. „Iš baimės, kad nepersigalvotų“, – vėliau jis teigė jau teisiamas Kauno apygardos teisme. Kitos dienos vidurdienį dingusios merginos artimieji rado nuogai išrengtą jos lavoną pakelės melioracijos griovyje, apdengtą šakomis.

Pažino tik prievartinę meilę

Šiandien galima teigti, jeigu būtų V.Norkus sulaikytas tada – po pirmųjų išpuolių Kaune, minėta Marijampolės kolegijos pirmakursė galėjo likti gyva. Likimo ironija: jeigu ne jos žūtis, ankstesni V.Norkaus Kaune padaryti nusikaltimai galėjo likti ir neatskleisti. Aukos pačios surado įtariamąjį, vartydamos dienraščius. Vakar Kauno miesto apylinkės teismas, baigęs nagrinėti šią bylą, savo nuosprendį priėmė jau 2006-ųjų kovo 8-osios Kauno apygardos teismo nuosprendžio, skyrusio V.Norkui už marijampolietės nužudymą laisvės atėmimą iki gyvos galvos, fone. Vakar jam paskirta 8-erių metų laisvės atėmimo bausmė. Subendrinus ją su ta, kurią anksčiau skyrė Kauno apygardos teismas, bausmė liko ta pati – laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

Savo galvos teisiamasis nepakėlė nei klausantis nuosprendžio, nei bandant jį įamžinti žiniasklaidos fotoobjektyvams. Paklausus vienos iš nukentėjusiųjų vyrą, ar jis patenkintas vakarykšte teismo skirta bausme, šis atsakė: „Koks baudžiamasis kodeksas – toks ir nuosprendis“, leisdamas suprasti, kad visai nesidžiaugia, jog turės iki gyvos galvos maitinti savo žmonos užpuoliką.

„Nesu gyvenime mylėjęsis su moterimi abipusiu susitarimu“, – yra prisipažinęs V.Norkus, dar teisiamas Kauno apygardos teisme. Iš 4 iki nužudymo jo buvusių teistumų – pusė už išžaginimus. Pirmą kartą už šį nusikaltimą V.Norkus buvo teisiamas vos sulaukęs 16-os.

Visuose Kauno apygardos teismo posėdžiuose dalyvavusi nužudytos 18-metės marijampolietės mama nuolat klausė teisiamojo, kodėl šis nužudė jos dukrą. V.Norkus teigęs dėl to, kad labai nenorėjo grįžti atgal už grotų. Tą rugsėjo 2-ąją, kai jis Vaišvydavos plente užpuolė KTU pirmakursę, tebuvo praėjusios vos 3 valandos, kai V.Norkus buvo išleistas į laisvę pro Marijampolės pataisos namų vartus, atlikęs bausmę už išžaginimą, plėšimą, vagystę bei chuliganizmą. Tespėjo išgerti Kaune su draugais 3 butelius alaus ir, atvažiavęs troleibusu iki Panemunės, nusipirkęs dar alaus, traukė Vaišvydavos plentu neva pas Rokuose gyvenantį pusbrolį. Po 18-metės kaunietės išžaginimo jis teigia grįžęs atgal pas mamą – į Kazlų Rūdą, tačiau po kelių dienų vėl išsirengęs Kaunan. Tą rugsėjo 6-osios vakarą girtuokliavo su draugais Dainų slėnyje. Ten ir permiegojo, o ryte patraukęs Žemųjų Šančių link ir sutiko dar vieną potencialią auką, kuri sugebėjo jam rimčiau pasipriešinti. Pastarajai vakar Kauno miesto apylinkės teismas iš V.Norkaus priteisė 340 litų patirtai turtinei žalai atlyginti, išžagintai Kauno studentei – 50 tūkst. litų patirtai moralinei žalai kompensuoti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.