Futbolo klubai – nuo verslo iki žaisliukų

Futbolo klubų pirkimo peripetijos aistruoliams vieną dieną kelia džiaugsmą dėl galbūt puikios jų ateities, o kitą – didžiulį pyktį

Viskas prasidėjo nuo Romano Abramovičiaus, kuris Londono „Chelseą” pavertė iš seniai Anglijos čempionės titulo trokštančios, tačiau nelaiminčios ekipos į vieną stipriausių pasaulio komandų. Kaip geriausiai galima išmatuoti R.Abramovičiaus jėgą? Kitų klubų gerbėjų neapykanta. Šiuo atžvilgiu „Mančesterio velniai”, lygint su „Chelsea”, atrodo lyg nekalti padarėliai.

Kam rūpi futbolas?

„Manchester United” išgyveno pirmus metus, kai garsųjį klubą įsigijo amerikietis Malcolmas Glazeris. Šiam labiau už Didžiosios Britanijos legendą rūpi amerikietiškojo futbolo Tampos Bei „Buccaneers” ekipa. Kam Glazeriui reikėjo futbolo klubo, neaišku daugeliui. Gal dėl įvaizdžio, gal dėl verslo…

Londono „Aston Villa” atiteko kitam amerikiečiui Randy Lerneriui. Gali būti, kad jam rūpi futbolas, bet kaip yra iš tikrųjų, niekas nežino.

Islandui Eggertui Magnussonui, kuris lapkričio mėnesį įsigijo Londono „West Ham”, futbolas tikrai labai patinka. Dėl to niekas neabejoja, nes jis buvo savo šalies futbolo federacijos prezidentas ir UEFA vykdomojo komiteto narys.

„Portsmouth” išsilaiko tarp Anglijos „Premier” lygos lyderių dėl Aleksandro Gaidamako investicijų. Rusų kilmės 30-metis verslininkas turi Prancūzijos piliečio pasą. Jis „Portsmouth” ekipą išpirko iš JAV serbo Milano Mandaričiaus. Gaidamako tėvas Arkadijus, pabėgęs iš Prancūzijos dėl gresiančio arešto už mokesčių slėpimą ir nelegalią prekybą ginklais su Angola, valdo Jeruzalės „Beitar” klubą.

Šioje grandinėje nevalia nepaminėti ir kauniečio Vladimiro Romanovo, kuris autoritariniu valdymo būdu piktina Edinburgo „Hearts” gerbėjus. Tačiau tik jo dėka praėjusį sezoną „Hearts” įsiterpė į Glazgo „Celtic” ir „Rangers” kovą dėl Škotijos čempionų titulo.

Londono „Fulham” vis dar valdo Egipte gimęs, bet Monake reziduojantis Mohamedas al Fayedas. Kadaise šis turtuolis į futbolo klubą su entuziazmu investuodavo po keletą milijonų svarų sterlingų, nes tikėjosi paversti jį panašiu į „Manchester United”. Dabar egiptiečiui „Fulham” – tik verslas, komanda vos išsilaiko „Premier” lygoje. Visi žino, kad verslininkas pirmai progai pasitaikius parduotų ekipą kam nors kitam.

Turtuoliai labiausiai veržiasi į Anglijos „Premier” lygą, nes ji patraukliausia rinkodaros atžvilgiu. Tačiau užsieniečių investuotojų galima rasti visame pasaulyje – nuo Niujorko (austras Dietrichas Mateschitzas), Ispanijos (ukrainietis Dmitrijus Pitermanas prieš keletą metų buvo Santandero „Racing” prezidentas, treneris ir fotografas, vėliau persikėlė į „Alaves”) iki Brazilijos (San Paulo „Corinthians” priklauso koncernui MSI). Pastarasis sandoris bene paslaptingiausias, nes MSI valdo Kia Joorabchianas, turintis daugybės tautų kraujo ir visą krūvą įvairių šalių pasų. K.Joorabchiano atvejis įdomus dar ir dėl to, kad šis verslininkas yra pasirašęs asmenines sutartis su dviem garsiais Argentinos futbolininkais – Javieru Mascherano ir Carlosu Tevezu. Apžvalgininkai pažymi, jog greičiau sugrius perspektyvių žaidėjų karjera, negu verslininkas sugebės užsidirbti iš jų daug pinigų, jei ir toliau taip elgsis su argentiniečiais iš „West Ham” (neseniai mėgino juos įsiūlyti Madrido „Atletico” klubui).

Keičiami pavadinimai

Aistruoliai naujus mėgstamų komandų savininkus visada pasitinka atsargiai ir pavydi Madrido „Real”, „Barcelonai” bei kitiems Ispanijos klubams, kurių prezidentus balsuodami renka patys sirgaliai. Kai paaiškėjo, jog „Manchester United” įsigis M.Glazeris, aršiausiai į tai reagavo šios ekipos gerbėjai. Bijodami, kad „Manchester United” praras savo indentitetą ir paskęs skolose, supykę aistruoliai 2005-aisiais įkūrė naują klubą – „United of Manchester”. Pernai jis laimėjo Pietvakarių grafystės antrojo diviziono varžybas ir iškopė į pirmąjį. Kitais žodžiais tariant, „United of Manchester” iš Anglijos dešimtosios lygos pakilo į devintąją.

Tačiau paaiškėjo, kad sirgaliai dėl M.Glazerio „Manchester United” klydo. Šį sezoną legendinis klubas sugeba kovoti su „Chelsea” dėl Anglijos čempiono titulo ir tvirtai pirmauja šalies pirmenybėse. M.Glazeris pažadėjo šiemet skirti 25 mln. svarų naujiems žaidėjams įsigyti ir dar tiek pat vienai žvaigždei pirkti.

Kuris klubas pirmas taps nauja dar vieno milijonieriaus imperijos dalimi? „Newcastle” domisi JAV fondo „Polygon” ir „United Bank of Switzerland” koncernas. Skolose skendintį „Liverpool” norėjo įsigyti Tailando premjeras Thaksinas Shinawatra, o dabar investuoti į ekipą 450 mln. svarų siūlo šeichas Mohammedas bin Rashidas al Maktoumas, valdantis galingą „Dubai International Capital”. Prieš porą metų „Liverpool” gerbėjams šis arabas nekėlė pasitikėjimo. Viena to priežasčių – žmogaus teisių suvaržymai jo šalyje. Dabar niekas nesipriešina, nors „Dubai International Capital” priklauso Jungtinių Arabų Emyratų karališkajai šeimai, kuri tikrai neįvedė šalyje laisvų rinkimų ir nepanaikino spaudos cenzūros. Kalbama, kad M. bin Rashidas al Maktoumas Liverpulyje turėtų išleisti 80 mln. svarų skoloms padengti, 170 mln. sumokėti už 75 proc. klubo akcijų ir už 200 mln. svarų pastatyti naują stadioną.

Kad ir kas nutiktų, „Liverpoop” gerbėjai gali bent jau būti ramūs, jog nebus pakeistas komandos pavadinimas, kaip nutiko D.Mateschitzo valdomoms ekipoms. Jo Zalcburgo „Austria” ir Niujorko „Metrostars” virto į Zalcburgo „Red Bull” ir Niujorko „Red Bull”.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Sportas su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.