Vyriausybė spaudžiama minimalią algą didinti nuo liepos

Vyriausybė, darbdaviai ir profesinės sąjungos sutaria, kad minimali mėnesio alga turi būti padidinta iki 700 litų. Tačiau bendros kalbos nerandama dėl datos, nuo kada alga turėtų didėti. Vyriausybę viliamasi įtikinti tą padaryti nuo liepos pirmosios.

Jau kuris laikas Vyriausybės atstovai, darbdaviai ir profesinės sąjungos nesutaria, nuo kada 100 litų – iki 700 litų – turėtų būti didinama minimali mėnesio alga (MMA). Vyriausybė laikosi nuomonės, kad ji turėtų būti keliama nuo šių metų spalio pirmosios. Profsąjungos ir darbdaviai siekia valdžios atstovus įtikinti tokių žingsnių imtis jau nuo liepos 1 dienos.

Ministerija spyriojasi

Vakar Trišalėje taryboje nutarta, kad Vyriausybei bus parengtos rekomendacijos, aiškinančios, kodėl MMA turėtų didėti nuo liepos mėnesio. „Atsižvelgdami į 3,8 proc. metinę infliaciją prieš kurį laiką siekėme, kad MMA iki 700 litų būtų padidinta 2007 metų sausio pirmąją. Dabar kalbame apie liepos 1 dieną kaip kompromisinį variantą“, – sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko pavaduotojas Algirdas Kvedaravičius.

Liepos pirmoji priimtina ne tik darbdaviams ir profsąjungoms, bet ir Žemės bei Ūkio ministerijoms.

„Darbdaviai palaiko siūlymą MMA didinti nuo liepos 1 dienos. Norėdami, kad emigracija versle nepadarytų revoliucijos, turime didinti realias gyventojų pajamas“, – kalbėjo Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas.

Žalos biudžetui nebus

Vyriausybės programoje numatyta, kad iki 2008 metų MMA turėtų būti 800 litų. Tačiau Kvedaravičius tikina, jog profsąjungos sieks, kad ateinančiais metais MMA būtų pusė vidutinio darbo užmokesčio.

Finansų viceministras Rimantas Šadžius teigia, jog nėra apibrėžta, kokiu laikotarpiu turėtų būti didinama MMA. „Tvirtindamas šių metų biudžetą Seimas pritarė Vyriausybės pozicijai, kad MMA iki 700 litų turėtų būti didinama nuo spalio 1 dienos. Vyriausybės programoje numatyta, kad MMA turėtų pasiekti 800 litų, tačiau apie grafiką, kaip ir kada tai turėtų įvykti, nebuvo diskutuota“, – teigė Šadžius.

Kvedaravičiaus tikinimu, pritardamas valstybės biudžetui Seimas nenustatė datos, kada turi keistis MMA dydis. „Jei MMA 100 litų būtų didinama nuo spalio, valstybiniame sektoriuje dirbantiems žmonėms iš valstybės biudžeto reikėtų 35 mln. litų, jei nuo liepos 1 dienos – 70 mln. litų. Negi iš tiesų milijardiniame valstybės biudžete tai sudaro didelę dalį?“ – klausė Kvedaravičius.

Siūlo išimtį

Trišalėje taryboje darbdaviai ir profsąjungos sutarė, kad didinant MMA turi didėti ir neapmokestinamosios minimalios pajamos (NMA). Vyriausybė ne per trečią, kaip buvo nutarta anksčiau, o per antrą šių metų ketvirtį turi paskaičiuoti, ar galima leisti didinti abu dydžius.

„Yra įmonių, kurios nepajėgs padidinti MMA ir NMA. Tokiais atvejais galima taikyti išimtį ir didinimą laikinai atidėti. Be to, Vyriausybė jas gali atleisti nuo mokesčių „Sodrai“, gyventojų pajamų mokesčio. Priemonių yra“, – kalbėjo Arlauskas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.