Saugumo patyčios laužia paslapčių spyną

Valstybės saugumo departamentas vietoj ilgai lauktų slaptų analitinių pažymų atsiuntė parlamentui jau anksčiau įteiktus dokumentus. Seimo valdyba užsimojo paviešinti departamento veiklos tyrimo medžiagą.

Seimo nepasitikėjimą užsitraukęs dabar jau laikinasis Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Arvydas Pocius savo skriaudikams skėlė dar vieną antausį. VSD delsė iki paskutinės minutės, o galiausiai atsisakė įvykdyti parlamento įpareigojimą ir pateikti slaptas analitines pažymas. Vietoj jų departamentas atsiuntė anksčiau pateiktus dokumentus.

Parlamento vadovai – vieni netiesiogiai, kiti atvirai – įvertino tai kaip patyčias. Suerzinta Seimo valdyba nutarė pritarti prezidento Valdo Adamkaus siūlymui paviešinti VSD veiklą tyrusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pateiktą medžiagą.

Senienos ir laiškas

Užvakar prieš pat darbo dienos ir Seimo nutarimu numatyto termino pabaigą parlamentą pasiekė pluoštas VSD dokumentų. Netrukus paaiškėjo, jog tai ne seniai reikalautos pažymos, o anksčiau įteiktų dokumentų kopijos.

Pocius laiške Seimo valdybai paaiškino, kad analitines pažymas dėl bendrovės „Dujotekana“ veiklos, Kauno termofikacinės elektrinės privatizavimo ir veiklos, taip pat verslo grupių įtakos politikams ir aukštiems pareigūnams siunčiantis dar kartą, nes „jos neatspindėtos parlamentinio tyrimo išvadose, todėl galbūt nebuvo vertintos“. VSD vadovas pažėrė ir anksčiau girdėtų argumentų, kodėl nepateikė reikalautų pažymų. Pocius teisinosi, esą pažadą NSGK pateikti pažymas sulaužė susipažinęs su jų turiniu. „Mano, kaip departamento vadovo, įsitikinimu, šiuose raštuose buvo visiškai nekritiškai pateikti vieno departamento darbuotojo įspūdžiai iš slaptos telefoninių pokalbių kontrolės, nesiremta papildomais informacijos šaltiniais, kai kurie faktai galbūt sąmoningai išgalvoti, o politiniai, ekonominiai ir instituciniai procesai, vykstantys atskirose valstybėse, suvokti pernelyg primityviai“, – rašoma laiške. Jame taip pat pažymima, kad operatyvininko darbą kaip nekokybišką įvertino ir VSD sudaryta vidinė komisija, kuriai vadovavo departamento direktoriaus pavaduotojas Andrius Tekorius.

Pociaus laiške dar pabrėžiama, jog pateikdamas dokumentus VSD negali pažeisti Operatyvinės veiklos įstatymo. Be to, parlamentarams primenamas Konstitucinio Teismo moralas, kad politikai neturi kištis į kitos institucijos atliekamus tyrimus.

Mandagus antausis

Prieš išdėstant atsisakymo pateikti medžiagą motyvus laiške pažymima, jog „VSD gerbia Seimo konstitucinę priedermę atstovauti žmonėms“. Ši eilutė nejuokais suerzino kai kuriuos Seimo narius. Vakar nuo ryto parlamento rūmuose skambėjo piktos ir piktdžiugiškos replikos dėl VSD siuntinio. Vieniems atrodė, kad departamento vadovo įžūlumas peržengė visas ribas, kiti juokėsi iš pykstančiųjų, patiriančių Pociaus kerštą už sugadintą karjerą.

Tragikomiška situacija paskatino sušaukti neeilinį Seimo valdybos posėdį. Į jį atvyko ir prezidento patarėjas Lauras Bielinis. Jis pakvietė parlamento vadovybę pirmadienį apsilankyti pas šalies vadovą.

Pasibaigus Seimo valdybos posėdžiui parlamento pirmininkas Viktoras Muntianas VSD elgesį įvertino kaip netinkamą: „Man regis, teisiškai tai visiškai neteisingas sprendimas. Jeigu dėl kokių nors priežasčių jie negali įvykdyti Seimo nutarimo, tada turi pasakyti tiesiai šviesiai kodėl. Nereikėtų siųsti medžiagos, kuri jau buvo siųsta.“

Seimo vicepirmininkas konservatorius Andrius Kubilius rėžė tiesiai šviesiai: „Manau, tai dar vienas nepagarbos Seimui ženklas, švelniai tariant, pasityčiojimas. Ką darysi, jei VSD laikinoji vadovybė nutarė taip elgtis.“

Siūlo tirti ir viešinti

Nors Seimo nutarimas liko neįvykdytas, nuspręsta nebekaulyti dokumentų iš VSD, o atsižvelgti į Pociaus siūlymą nutylimą medžiagą perduoti Generalinei prokuratūrai.

Nemalonūs VSD manevrai Seimo valdybą taip pat paskatino nekreipti dėmesio į dar užvakar kilusius nuogąstavimus, kad Adamkaus siūlymas paviešinti NSGK tyrimo medžiagą gali baigtis bloguoju. Parlamento vadovybė įpareigojo kanceliariją techniškai paruošti medžiagą viešinti, o NSGK – parengti būtiną Seimo nutarimo projektą. Tyrimo slaptieji tomai bus atskleisti, jei tam pritars parlamentas.

Seimo pirmininkas Muntianas įsitikinęs, kad slaptumo grifai bus panaikinti ne anksčiau kaip kovą. Kubiliaus nuomone, galima apsisukti greičiau, medžiagą pradėti viešinti dalimis.

Konservatorius mano, jog pirmiausia reikia atskleisti informaciją apie pažymas, įžiebusias NSGK ir VSD konfliktus. „Ypač greitai turėtų būti paviešinta medžiaga, susijusi su liudytojų pastabomis apie nepateiktas pažymas“, – sakė Kubilius.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.