Vairuotojų liemenės: skandalas dėl nieko

Šiomis dienomis kilęs vairuotojų liemenių skandalas tampa panašus į muilo burbulą. Susisiekimo ministerijos atstovai teigia, jog jų nurodymas, kad šios liemenės turi atitikti Europos standartus, tėra rekomendacinio pobūdžio.

Šią savaitę Susisiekimo ministerija išplatino pranešimą apie tai, kad šalies turgavietėse ir kitose prekybos vietose pasirodė nekokybiškos liemenės, kurios neatspindi šviesos tamsiu paros metu ir neapsaugo vairuotojų nuo nelaimingų atsitikimų.

Ministerijos atstovų teigimu, Lietuvos standartizacijos departamentas yra nustatęs, kad vairuotojams skirtos liemenės turi būti pažymėtos harmonizuotu Europos standarto LST EN 471:2004 arba EN 471 ženklu.

„Dėl mūsų pranešimo piktinamasi be reikalo. Patarimas pirkti standartus atitinkančias liemenes tėra rekomendacinio pobūdžio. Nemanau, kad vairuotojai bus baudžiami, jeigu turės tais ženklais nepažymėtas liemenes.

Tai – jų sąmoningumo reikalas. Jei žmogus norės jaustis saugesnis, jis tikrai netaupys kelių litų pirkdamas pigesnę, tačiau blogesnę liemenę”, – „Vakarų ekspresui” sakė Susisiekimo ministerijos Saugaus eismo departamento direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Pumputis.

Tai, kad nebus tikrinamas vairuotojų liemenių atitikimas standartams, patvirtina ir uostamiesčio VPK Eismo priežiūros skyriaus viršininko pavaduotojas Alvydas Katkauskas.

„Policijos patruliams nėra numatyta tikrinti, ar liemenės pažymėtos Europos standarto ženklais. Svarbu, kad jos turėtų šviečiančius elementus”, – teigė pareigūnas.

Už šio Kelių eismo taisyklių (KET) punkto nesilaikymą gresia bauda nuo 20 iki 40 litų.

Beje, KET nenurodo, kokios spalvos turi būti liemenė – ji gali būti ir ryškiai raudona, ir ryškiai geltona ar mėlyna. Apie šviesą atspindinčius elementus taisyklėse taip pat nieko smulkiau neaiškinama.

„Minėtus Europos standartus atitinkančiose liemenėse šviesą atspindinti juosta yra prisiūta, o nekokybiškose liemenėse – paprasčiausiai nudažyta. Mes lyginome jas tamsoje, ir paaiškėjo, jog šviečia ir vienų, ir kitų liemenių juostos, tik pirmųjų – efektyviau”, – sakė V. Pumputis.

Liemenių skandalas išpūstas atrodo ir dėl dar vienos priežasties – jos paprasčiausiai nėra privalomos. Nuo sausio 1-osios įsigaliojęs naujasis KET punktas aiškiai teigia, jog „tamsiu paros metu kelyje, išskyrus stovėti skirtas vietas, priverstinai sustojęs motorinės transporto priemonės vairuotojas, išlipdamas iš motorinės transporto priemonės, privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prisisegęs prie drabužių atšvaitą”.

„Vairuotojas gali ir nepirkti tos liemenės, tačiau tada tamsoje priverstinai sustojęs iš automobilio jis išlipti privalės prisisegęs atšvaitą”, – aiškina V. Pumputis.

Jo teigimu, nurodymas turėti liemenes ir tokiu atveju iš mašinos išlipantiems keleiviams būtų per daug sudėtingai įgyvendinamas.

„Iš automobilio išlipantis keleivis automatiškai tampa pėsčiuoju. Užmiestyje tamsoje jis privalo turėti šviečiantį žibintą arba atšvaitą”, – sakė valdininkas, pripažinęs, kad būtent pėstieji, o ne iš mašinos išlipantys vairuotojai eismo saugumui kelia didžiausią pavojų.

Susisiekimo ministerijos duomenimis, net 80 procentų žūstančių pėsčiųjų po automobilių ratais pakliūva tamsoje.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , , .

4 atsiliepimai į "Vairuotojų liemenės: skandalas dėl nieko"

 1. Liudas

  Geriau mazinkit degtines prekyba . Degalinese kioskuose ir pan.

 2. gita

  Man atrodo, kad ir keliuose patruliuojentys policininkai nedėvi liemenių,o tik šviesą atspindinčias iuostas. Ir kelyje nelabai matomi. Kodėl?
  Būtų labai gerai, kad degalinėse nebūtų dektinės.Perka keleivis o geria ir vairuotojas!!!

 3. Ramune

  Jei liemenes parduodamos turguose, tai ju irgi paskirtis ta pati kaip ir parduodamu,parduotuvese, tik jos 3 kartus pigesnes.Tai kam brangiau moketi uz ta pati daikta?Tegul jau policija neissidirbineja del tu liemeniu. Svarbiausia vairuoti saugiai ir buti atidiems.

 4. gers zmogs:D

  nejamkit i galva bus dar tu liemeniu, nauji metaj nauji rataj… 😀 , na bet as nusipirkau is turgaus ir nesinervinu ka man kas pasakys, sakysiu pirkau parduotuviai ir viskas o kad nekokybiska pardave ne mano bedos 😛 sekmes kelyje 😉

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.