Nors „neformatu” vadinama muzika visame pasaulyje turi didelę paklausą, Lietuvoje ji ignoruojama: radijo statys atsisako groti nepopuliarią muziką, o leidybinės firmos neskuba leisti neįprasto stiliaus albumų.
Į komerciją orientuotų radijo stočių tinkleliuose „neformato” atlikėjai pasirodo itin retai, tačiau kai kuriems jų – Andriui Mamontovui, Jurgai Šeduikytei, Tajai vis dėlto pavyksta įtikinti stočių vadovus, kad jų muzika gali sudominti ir platesnę auditoriją.
Popsas – kaimuose
Dainininkė Taja (tikrasis vardas Erika Klimenko) – švelnaus balso romantikė, lyriškų dainų atlikėja. Tačiau jos muzika priskiriama „neformatui”. Ji pripažįsta, kad tokia muzika Lietuvoje tikrai nėra populiari.
Tajos nuomone, paprasto popso klausosi kaimo žmonės. „Mano atliekama muzika per intelektuali žmonėms”, – konstatavo ,,neformato” kūrėja.
Dainininkė įsitikinusi, kad Lietuvos žmonės yra televizijos, radijo stočių bei spaudos aukos.
Ji mano, kad labai didelę įtaką muzikai dabar turi realybės šou.
„Muzikiniuose realybės šou grojama muzika labai primityvi, žodžiai sukurti be logikos, be jokios minties ir muzika nukopijuota nuo užsienio atlikėjų. Tai prasta”, – piktinosi Taja.
Dainininkės manymu, visi realybės šou kūrėjai tik daro verslą iš jaunų, išgarsėti trokštančių žmonių. „Popsas populiarus, televizija populiari, tad pirmyn”, – mechanizmą aiškino ji.
Taja mano, kad ji išgarsėjo tik todėl, kad jos muzika pasiekė patį viduriuką – ji negroja elementaraus popso arba „juodo” metalo.
„Man tai pavyko, todėl dabar radijo stočių vadovai ir leidybinių muzikos firmų atstovai nebevengia mano dainų, kaip būdavo anksčiau”, – sakė dainininkė.
Prieš kurį laiką ji jausdavo didelę diskriminaciją, nes „kiekvienas šiais laikais galvoja tik apie savo interesus, todėl ir sukasi kaip tik išmano – šiuo atveju iš ,,formato”.
Taja teigė, kad savo muzikos stiliaus ji niekada nekeisianti ir dainuosianti toliau tą, kas patiks tik jai. Tačiau dainininkė yra apimta nevilties, nes mananti, kad Lietuvoje požiūris į „neformatą” nepasikeis.
Padėjo „Eurovizija”
Dainininkė Laura Čepukaitė, išgarsėjusi po nesėkmingo dalyvavimo „Eurovizijos” konkurse su daina ,,Little by little” bei grupe „Laura and The Lovers”, neslėpė, kad šis pasirodymas su popso stiliumi atliekama daina buvo tik triukas išpopuliarėti.
Anksčiau Laura su grupe nešdavo savo poproko dainas į radijo stotis arba leidybines firmas, prašydavo groti jų kurtas dainas arba išleisti albumą, tačiau sulaukdavo neigiamo atsakymo.
„Atsisakydavo teigdami, kad ši muzika netinkama plačiajai publikai, kad ji neturės didelės paklausos ir iš to nebus „biznio” vadovams”, – aiškino Laura.
Todėl po „Eurovizijos” konkurso dainininkė su grupe pasinaudojo populiarumu ir tik jo dėka pateko į radijo stočių eterį. Todėl ir išleisti albumą su poproko dainomis nebebuvo didelė problema.
Bijo koncertuoti
Lauros manymu, Lietuvoje populiari muzika, kurią groja radijo stotys, nepriverčia žmonių susimąstyti, gilintis į teksto prasmę, ko reikalauja Lauros atliekama muzika.
Dainininkė didžiavosi, kad jos atliekamas „neformatas” pasiekė net „Radiocentro” klausytojų ausis, apie ką ji net nebūtų pasvajojusi prieš kelerius metus.
Ji gailisi, kad Lietuvoje nėra specializuotų radijo stočių „neformatui”, tačiau dainininkė abejoja, ar tokiai atsiradus, ji būtų populiari.
„Žiūrint kaip tą radijo stotį išreklamuotų”, – mano ji.
Lauros teigimu, Lietuvoje klausytojai yra visai kitokie nei kitur, nes roko, metalo ar intelektualios šokių muzikos atlikėjai net prisibijo atvykti į Lietuvą koncertuoti – yra didelė tikimybė, kad koncertų salė bus pustuštė. Užsienio šalyse į „neformato” atlikėjų koncertus veržte veržiamasi.
Dainininkė sakė, kad radijo stočių vadovai visada bijos rizikuoti leisti į eterį išskirtinę, savotišką muziką. Laura tiki, kad mūsų šalyje žmonės nelabai suvokia, kas yra „neformatas”, nėra su juo susipažinę, todėl tokios muzikos paklausa ir yra kur kas mažesnė nei popso.
Nenori rizikuoti
Eidvydas Stankevičius, radijo stoties „Radiocentro” laidų vedėjas, „neformato” atžvilgiu nusiteikęs teigiamai, tačiau teigė, kad kitokiai muzikai beveik nėra šansų patekti į eterį.
Jis tvirtino, kad radijo stočių vadovai ir laidų vedėjai prijaučia daugeliui muzikinių stilių, tačiau yra priversti beveik be išimčių groti tik popsą.
„Pats mėgstu „neformatą”, tačiau prieš paleisdamas į eterį tokią dainą klausytojui ją turiu ypatingai pristatyti, paaiškinti, kuo ji išskirtinė, papasakoti apie tą kūrinį plačiau. Tik po to paleidžiu, tačiau labai rizikuoju, nes nežinau, ar klausytojai dainą priims”, – nuoširdžiai aiškino Eidvydas.
„Radiocentro” laidų vedėjas neneigė, kad radijo stotys „neformatą” atmeta, tačiau, Eidvydo teigimu, jokiu būdu nediskriminuoja.
Juolab kad ne patys laidų vedėjai lemia, ką priima ir ką atmeta radijo stočių vadovai.
Eidvydas įsitikinęs, kad „neformatas” niekada nebus populiarus, nes šios muzikos klausytojų ratas visada buvo siauras.
Vedėjo manymu, tokia muzika ir toliau neturės didelės paklausos ir vargu ar bus komerciškai sėkminga.