Viešieji tualetai paplūdimiuose ir mieste jau nejuokais siutina klaipėdiečius, ypač tuomet, kai jais neįmanoma pasinaudoti.
Šiuo atžvilgiu situacija pajūryje tapo visiškai absurdiška: viešieji tualetai pajūryje dirba tik nustatytomis valandomis, o biotualetus prie lauko kavinių pasistatę verslininkai poilsiautojams jais naudotis neleidžia – esą, nors Savivaldybė ir liepė prie kavinių pasistatyti tualetus, ji nenurodė ir nekontroliuoja, ką į juos reikia įleisti.
Tualete laiko inventorių
Į nemalonią situaciją pakliuvęs klaipėdietis Romas dienraščiui pasakojo, kad pusę aštuonių ryte Melnragėje neveikiantis netgi „valdiškas tualetas”. Prie lauko palapinių pastatyti kilnojamieji tualetai taip pat užrakinti, o ant jų puikuojasi užrašas – „Baro darbuotojams”.
Pirmojoje Melnragėje suremontuotas mokamas tualetas išties veikia tik nustatytomis valandomis – nuo 9 iki 21 valandos.
Klaipėdos skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos darbuotojai, atsakingi už tualeto eksploataciją, siūlo poilsiautojams bėgti į lauko kavines ir prašytis į joms priklausančius biotualetus.
Tarnybos vyriausiasis specialistas Algirdas Stasytis mano, kad už atitinkamą mokestį lauko kavinių darbuotojai duotų tualeto raktelį. Sužinojęs, jog biotualetai skirti tik baro darbuotojams ir klientams, A. Stasytis sutiko, jog daugiau tualetų šiame paplūdimio ruože nėra, todėl rytiniams paplūdimio lankytojams liekančios tik kopos…
„Supraskite, tualetas negali dirbti visą parą, nes neturime už ką mokėti darbuotojui. Be to, vakare ten sunešame gelbėtojų inventorių, todėl tualetą reikia užrakinti. Tualeto darbo laikas sutampa su gelbėtojų darbo valandomis ir mes visą vasarą jo nekeisime. Manau, kad valandos patogios ir poilsiautojams. Padėti rytiniams paplūdimio lankytojams mes negalime”, – kalbėjo A. Stasytis.
Nori tuštintis – tapk klientu
Melnragėje įsikūrusios lauko kavinės darbuotojams pusė vasaros tenka pyktis su žmonėmis, kurie bando patekti į šalia palapinės stovintį biotualetą.
Šalia prekybos vietų tualetus pasistatyti priversti kavinių savininkai savo darbuotojams griežtai prisakė saugoti raktą ir duoti jį tik kavinės klientams. Už vieno tokio tualeto eksploataciją jiems tenka pakloti po 1000 litų kas mėnesį, tad jų rūpestis suprantamas.
UAB „Androla” direktorius Romualdas Petrošius, kuriam priklauso prekybinė palapinė, dar pavasarį buvo sumanęs vietoje vieno biotualeto paplūdimyje pastatyti bent keletą būdelių.
„Pamaniau, kad galima iš to abipusės naudos turėti. Žmonės mokėtų pinigus, o mes prie kiekvieno tualeto pasodintume po darbuotoją, kad tvarką prižiūrėtų. Taip ir būtume padarę, tačiau niekas nepanoro tokioje vietoje dirbti”, – stebėjosi R. Petrošius.
Leidžia tik darbuotojus
Girulių paplūdimyje dvi lauko kavines turintis Rytis Murmokas net klientams draudžia lankytis vieninteliame biotualete.
„Išeitų taip, kad visas paplūdimys – potencialūs mūsų klientai. Ar aš galiu jiems leisti naudotis vienintele būdele? Šiemet Savivaldybė mus privertė šalia palapinių pastatyti po tualetą, bet nenurodė, ką privalome į juos įsileisti. Aš taip pat optimistiškai tikėjausi iš to „biznį” padaryti. Tris kartus per spaudą ieškojau darbuotojų – niekas nepaskambino. Kiek žinau, Palangoje verslininkams puikiai sekasi ir ir su personalo problema jie nesusidūrė. Pas mus visi verkia, kad darbo nėra, kai pasiūlai – riečia nosį”, – karščiavosi R. Murmokas.
Įsakyti negali
Klaipėdos savivaldybės administracijos Licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyrius, šį sezoną pareikalavęs iš verslininkų statyti tualetus prie palapinių, negali nurodyti, kas šiais turėtų naudotis.
„Sutartyje yra tik vienas privalomas punktas – prie palapinės būtinas biotualetas, o kas gali juo naudotis sprendžia verslininkai. Dėl čia kylančių nepatogumų poilsiautojams mes neturime teisės savininkams reikšti pastabų”, – aiškino skyriaus vedėja Zita Žižytė.
Dienraštis ne kartą rašė, kad miesto valdininkai jau keletą metų iš eilės tikina sukantys galvas, kaip sumažinti viešųjų tualetų poreikį visoje Klaipėdoje, tačiau iš mirties taško niekaip nepajuda. Tai lėšų trūksta, tai tualetų poreikio schema neatitinka reikalavimų.
Vaida Jutkonė
„Vakarų ekspresas”