Geležis – vienas iš būtiniausių mikroelementų, be kurio žmogaus organizmas negali tinkamai funkcionuoti. Jeigu jos trūksta, gali prasidėti metaboliniai pakitimai, kenčia ne tik mūsų sveikata, bet ir grožis. Šiuo metu dėl geležies trūkumo organizme kenčia apie 15% pasaulio gyventojų. Išsivysčiusiose, besivystančiose ir atsilikusiose pasaulio regionuose – visur geležies trūkumas tapo pasaulinės reikšmės problema. Geležies yra beveik visuose maisto produktuose, kuriuos kasdien valgome, taip pat geriamajame vandenyje. Rodos, neturėtume jos pristigti, juolab, kad šio elemento per dieną tereikia 15 mg. Tačiau, pasak dietologų, būtent geležies trūksta dažniausiai.
Žmogaus organizme yra nuo 3 iki 7 g geležies, apie 70% -hemoglobino sudėtyje, apie 25% sukaupta kepenyse, blužnyje, raumenyse ir kauluose. Geležis įeina į hemoglobino ir mioglobino sudėtį. Geležis reikalinga daugeliui organizmo funkcijų, kurių svarbiausia – pernešti deguonį iš plaučių į kitus organus ir sistemas. Raudonieji kraujo kūneliai po visą organizmą išnešioja deguonį. Jei jų trūksta, audiniai pradeda badauti, dėl to ir prasideda įvairūs negalavimai. Be to, geležis yra sudėtinė daugelio fermentų ir organizmo baltymų dalis, dalyvaujanti DNR ir cholesterino sintezėje. Geležis būtina normaliai centrinės nervų sistemos veiklai.
Vyrams geležies atsargas papildyti reikia rečiau, o moterims – dažniau, nes menstruacinio ciklo, gimdymo metu jos netenka daug kraujo. Daugiausia geležies reikia nėštumo metu. Geležies trūkumas, kurį dažnai jaučia sportininkai, turintys didelį fizinį krūvį, dažnai būna mažakraujystės priežastis. Trūkti geležies gali greitai augantiems vaikams ir paaugliams. Per parą suaugusiems vyrams ir vyresnėms nei 50 metų amžiaus moterims geležies rekomenduojama gauti 10 mg. 19-49 metų moterims – 15 mg. Nėščioms – 25 mg, maitinančioms moterims – 20 mg. Normaliomis sąlygomis geležis iš organizmo nepasišalina. Papildyti geležies atsargas būtina, jei:
gausiai nukraujavote. Dėl geležies stygiaus sumažėja hemoglobino kiekis kraujyje;
sutriko virškinamasis traktas: tuomet organizmas sunkiau pasisavina geležį;
nuolat geriate daug kavos ir juodosios arbatos (naikina šį elementą);
mėgstate riešutus. Jie trukdo pasisavinti geležį. Valgant riešutus, ypač graikinius, žemės, reikėtų užgerti sultimis arba užvalgyti vaisių, turinčių vitamino C (apelsinų, greipfrutų, mandarinų, obuolių). Riziką susirgti mažakraujyste sumažinsite suvartodami 50 mg vitamino C;
badavote, per daug greitai suliesėjote;
gausiai kraujuojate per menstruacijas, esate pastojusi ar maitinate kūdikį krūtimi;
negalite gyventi be pieno ir jo produktų. Pieno baltymai trukdo organizmui pasisavinti geležį;
Net nedidelis geležies trūkumas lemia nuovargį, jėgų praradimą, atsparumo ligoms sumažėjimą, atminties susilpnėjimą ir skydliaukės funkcijų sutrikimus. Maži vaikai, stokojantys geležies, lėčiau auga ir vystosi. Kad trūksta geležies, rodo šie simptomai:
veido oda išblyškusi;
nuolat jaučiatės pavargę, nusilpę, mieguisti;
dažnai skauda galvą;
esate perdėtai jautrūs, greitai susinervinate, dažnai giliai atsikvepiate;
sutrikęs virškinimas;
smarkiai plaka širdis;
slenka plaukai, lūžinėja nagai, ant jų atsiranda baltų dėmelių;
trūkinėja lūpų kampučiai;
Atminkite, kad geležies gali sumažėti vartojant antibiotikus, vaistus, neutralizuojančius skrandžio sulčių rūgštingumą. Beje, kava ir juodoji arbata, kaip jau minėjom anksčiau, taip pat mažina geležies atsargas.
Geležies šaltiniai. Pagrindiniai yra jautiena, paukštiena, subproduktai, žuvis, jūros gėrybės, kiaušinio trynys, ankštiniai augalai, špinatai, salierų lapai ir kitos lapinės daržovės, javų daigai, avižiniai dribsniai, rupi duona, grūdų produktai, vyšnios, obuoliai, slyvos, razinos, džiovinti abrikosai, sezamo bei saulėgrąžų sėklos. Geriausiai geležis pasisavinama su mėsa (15-20 proc.), o su augalinės kilmės produktais – tik apie 5 proc. Todėl rekomenduotina daržoves bei įvairias salotas valgyti kartu su mėsos patiekalais (išskyrus veršienos). Geležiai rezorbuotis padeda ir vitaminas C.
Patarimai, kaip padidinti geležies atsargas organizme:
7 g susmulkintos džiovintos dilgėlės žolės užpilkite stikline verdančio vandens. 30 min. palaikykite uždarytą. Gerti po 1 valg. šaukštą 3 kartus per dieną.
5 g džiovintų dobilo žiedų užplikyti stikline verdančio vandens. 30 min. palaikyti uždengus. Gerti po valg. šaukštą 3 kartus per dieną prieš valgį.
Lygiomis dalimis sumaišyti morkų, burokėlių, ridikų sultis. Gerti po 1/2 – 1 stiklinę 1-2 kartus per dieną.
6 g susmulkintų džiovintų kiaulpienės šaknų ir žolės užpilti stikline vandens ir 10 min. pavirti. Po to 30 min. palaukti, perkošti. Gerti po valgomą šaukštą 3 kartus per dieną, prieš valgį.
Vaistinėse galima įsigyti naujieną: SPIRULIN – EL – natūralius produktus, pagamintus Lietuvoje, kurių sudėtyje yra daug lengvai įsisavinamos geležies.