Nidoje atostogaujantis premjeras Algirdas Brazauskas su žmona Kristina apgailestauja, jog šįkart negali lepintis puikiais saulėtais orais ir visą laisvalaikį skirti poilsiui gamtoje.
Tačiau pastarąją savaitę periodiškai pliaupiantys lietūs Vyriausybės vadovui nuotaikos nesugadino.
„Mūsų kompanijoje esu dešimtas: pabūti kartu į Nidą atvažiavo ir abi dukros su sutuoktiniais, ir anūkai… Be to, iš Vilniaus atsivežiau daug medžiagos, kurią turiu perskaityti ir įsisavinti”, – „Vakarų ekspresui” dvi savaites nuo politinių batalijų žadantis pailsėti A. Brazauskas, net atostogų metu neišsijungiantis mobiliojo ryšio telefono.
Nors Lietuvos pajūrį vakar drėkino nepaliaujami lietūs, į susitikimą premjeras atėjo vilkėdamas šviesų lino kostiumą, baltus marškinėlius ir rankoje nešdamasis skėtį. Šiek tiek vėliau, kai įsitaisėme vienoje iš Nidos centre esančių kavinių ir Vyriausybės vadovo siūlymu šildėmės karšta arbata ir vokiška medžiotojų trauktine, prie mūsų kompanijos prisijungė ir Kristina Brazauskienė.
Premjere, ar per pirmąją atostogų savaitę spėjote atitrūkti nuo politinių Lietuvos realijų, atsiduoti poilsiui, leisti sau patinginiauti?
Mano gyvenimo tempas dabar yra sulėtėjęs, tačiau tai nereiškia, kad visiškai atsiribojau nuo to, kas mane supa. Nors šiuo metu atostogauja ir Seimas, ir Vyriausybė, o dirba tik keli ministrai, nuo realybės stengiuosi neatitrūkti. Todėl kiekvieną dieną, vos atsikėlęs, pirmiausia perverčiu spaudą.
Tai per atostogas, galima sakyti, pailsi tik Jūsų kūnas, o galva – kaip dirbo, taip ir tebedirba?
Iš esmės – taip.
O ką veikiate šiokiadieniais, kai už lango nuolat lyja? Gal knygas skaitote?
Pavartau tas knygas, kurios po ranka pakliūva. Taip taip mėgstu žurnalus paskaitinėti, televizorių pasižiūrėti. Be to, esu atsivežęs daug medžiagos. Apie energetiką. Noriu susipažinti su ta informacija, kurią privalau žinoti, tačiau darbo dienomis pristinga laiko. Paprastai aštuntą ryte būnu darbe, o grįžtu apie devintą valandą vakaro.
O Nidoje ir šiaip nėra kada liūdėti: mūsų kompanijoje esu dešimtas, be Kristinos, šiuo metu kartu poilsiauja dvi dukros su vyrais… Anūkai… Vienos šeimos du vaikai, kitos šeimos du vaikai… Tikrai nenuobodžiauju.
Kristina Brazauskienė: „Algirdas net sąrašą yra sudaręs, ką veiksime pirmadienį, antradienį, trečiadienį…”
Praėjusį savaitgalį dar galėjome džiaugtis puikiais orais. Gal tada spėjote paburiuoti?
Taip. Ir Mingės upe plaukiojom…
Ar šįkart buvote apdairesnis ir taip pat, kaip prieš dvejus metus, nepažeidėte draudimo plaukti? Tąkart baudos išvengėte, bet piktinotės netvarka pasienyje, nes pasigedote apie draudimą įspėjančio „faneros lapo”…
Kad ir dabar to lapo nėra.
O jau žvejojote?
K. Brazauskienė: „Taip, bandėm, tačiau niekam nekimba”.
Premjere, tai gal dar ir ungurio šiemet neragavote?
Kodėl? Valgiau. Tik nerūkytą, o virtą. Kristina labai skaniai paruošė.
Kokiais gardėsiais žmona Jus lepina atostogų metu? Ar labai esate reiklus maistui?
Ne, man daug nereikia. Pusryčiams užtenka sumuštinio su arbata ar kiaušinienės. Šiaip aš pats į virtuvę nelendu šeimininkauti, nesu ir maistui reiklus.
K. Brazauskienė: „Algirdai, kodėl taip sakai? Juk specialiai į Nidą kavos aparatą atsivežėm, kad galėtum išvirti skanią kavą. Tokią, kokią tik tu gali paruošti…”
Ar daug reikšmės teikiate komfortui?
Nidoje gyvename nedideliame bute „chruščiovkėje”. Turime stalą, lovą… Ko daugiau reikia.
K. Brazauskienė: „Na, kodėl taip sakai? Tas butas juk labai jaukus. Be to, juk kavos virimo aparatą turime.”
Ponia Kristina, o vyras neišvargina Jūsų per atostogas savo aktyvumu, kaprizais?
Tikrai ne. Algirdas labai geras ir nereiklus.
Premjere, ar vyksite savaitgalį į Jūros šventę? Ko gero, žinote, kad uostamiestyje šiuo metu švartuojasi aibė burlaivių – gražu žiūrėti.
Taip, vyksiu. O nufotografuotus burlaivius mačiau laikraštyje. Tikrai gražu. Kaip vis dėlto gerai, kad pavyko visus „prilaužti” ir padaryti Klaipėdoje Kruizinių laivų terminalą. Juk taip atsitiko mano ir Klaipėdos mero užsispyrimo dėka. Nors Taraškevičius į visą šitą reikalą iš pradžių žiūrėjo skeptiškai.
O Jūsų, kaip Vyriausybės vadovo, manymu, kokią didžiausią problemą pajūryje – Klaipėdoje, Palangoje ar Neringoje – derėtų pirmiausia išspręsti?
Ko gero, krovinių srautų. Tačiau ši problema kyla iš šono – dėl santykių su Rusija.
Gal centrinė valdžia uostamiesčiui per mažai dėmesio rodo ar pinigų gaili?
Pinigai į kairę ar į dešinę nemėtomi, taikomas programinis principas: paruošk projektą – gausi finansavimą. Kita vertus, Klaipėdai labai gerai sekasi pritraukti investicijas, tik gal stinga detalesnio vietinės valdžios planavimo į ateitį.
Na, uostamiesčio valdininkai tikrai nesnaudžia: gal girdėjote, pavyzdžiui, apie milijardų vertės projektus, kuriuos tikimasi įgyvendinti po 5-10 metų – Marių pilį, Jūros malonumų smaigalį, tramvajų, supiltą salą – Pramogų pirsą – ties Giruliais?
Tokių fantazijų labai daug, o struktūrinių fondų lėšos turizmui nėra bekraštės.
O privatus kapitalas, užsienio investuotojai?
Primityvus mąstymas. Užsieniečiai investuoja tik tada, jeigu yra garantuoti, kad po ketverių metų atsiims savo pinigus.
Ponas Algirdai, pastaruoju metu mūsų dienraštis gauna itin daug skundų iš savo skaitytojų. Žmonės piktinasi nelegaliomis statybomis, žemės grobstymu Palangoje, Neringoje…
Apmaudu, kai vietinė valdžia neatlieka privalomų kontrolės funkcijų ir visi, kas sugeba, naudojasi įstatymų spragomis. Juk visi puikiai suprantame, kad namas ne toje vietoje ar ne toks, koks buvo numatytas, išdygsta gavus du parašus. Pats buvau nuvažiavęs į Preilą, Juodkrantę… Pyktis ima.
Tomo Mano festivalyje apsilankęs prezidentas žadėjo atsivaryti buldozerį…
Būtų labai įdomu pasižiūrėti. Būtinai atvažiuočiau (ironiškai šypsosi).
O ką manote apie Palangą? Meras tik giriasi rekonstruota J. Basanavičiaus gatve, dideliais poilsiautojų srautais, o palangiškiai vietinę valdžia nuolat keikia.
Kas gi kaltas, kad tokią valdžią išsirinko?
Beje, o kodėl Jūs nepoilsiaujate Palangoje?
Man šis kurortas nepatinka: tikras turgus, triukšmas, nėra nei gamtos, nei jokio grožio, prasta architektūra, miestas neprižiūrėtas, o aš mėgstu tvarką.
O kaip, premjere, vertinate vidinius nesutarimus Darbo partijoje ir gąsdinimus, esą ši politinė jėga pasitrauks iš valdančiosios koalicijos?
Tegul svarsto. Mano manymu, reikia mąstyti ir dirbti pozityviai. Vyriausybę pakeisti nėra itin sunku, bet ar kiekvienas Lietuvos žmogus supranta, kokį nuostolį patirs valstybinė politika pauzės metu, kol susiformuos ir pradės produktyviai dirbti naujas ministrų kabinetas? Aš nesuprantu tų, kurie mėgsta griovimo procesą ir daugiau niekas jiems nerūpi.
O kas turėtų atsitikti, kad Jūs pats apsispręstumėt į viską spjauti ir atsistatydinti?
Jeigu būtų beviltiška situacija. Jei Seimas nebepriimtų mūsų siūlymų – juk daugelį įstatymų projektų siūlo būtent Vyriausybė.
Ponas Algirdai, Jūs, kaip patyręs politikas ir rimtas vyras, būrėjomis tikriausiai netikite?
Tikrai ne. O ką?
Na, viena ateitį spėjanti ponia pasakojo per televiziją, kokie sukrėtimai laukia žymiausių Lietuvos politikų. Jos pranašystė apie Viktoro Uspaskicho skrydį žemyn vasaros pradžioje jau išsipildė. Anot jos, šių metų pabaigoje politinė mirtis ištiks ir Jus…
Labai gerai. Greičiau viskas baigsis. Labai gerai (juokiasi).
Ar šiemet dar važiuosite ilsėtis kur nors į užsienį?
K. Brazauskienė: „Tai gruodį turbūt, kai būsi, Algirdai, laisvas…”
A. Brazauskas: „Taip, į Laplandiją, į svečius pas Senį Šaltį”.
Premjere, kuo pirmiausia užsiimsite grįžęs po atostogų į darbą?
„Mažeikių nafta”. Jeigu pavyks sustabdyti „Jukos” akcijų pardavimą ir galėsime disponuoti savo akcijomis, visa kita bus gerai. Be abejo, bus labai įdomu dalį akcijų, kurios pagal konservatorių 1999 metais pasirašytą sutartį turėjo atitekti kompanijai „Williams” nemokamai, parduoti.
Natalija Mogučaja
„Vakarų ekspresas”
Laikas jau laikas i uztaranauta poilsi