Nuo vėžio saugos vakcina

Žinia, jog išrastas skiepas nuo vėžio, daugelis vis dar negali patikėti.

Tiesa, jis gali apsaugoti tik nuo vienos iš daugybės šios klastingos ligos rūšių. Vakcina moteris gali išgelbėti nuo vieno klastingiausių – gimdos kaklelio vėžio.

Kol kas labiausiai tuo džiaugiasi medikai. Moteris nuo vakcinos atbaido kaina. Trys būtinos skiepo dozės kainuoja apie pusantro tūkstančio litų. Medikai neslepia, jog tai pati brangiausia mūsų šalyje registruota vakcina, tačiau atsakydami į nuostabą klausia, ar yra kaina, kuri būtų per didelė už gyvybę?

Stabdo kaina

Klyvlendo klinika, kurią „News & World Report“ vadina trečia geriausia Jungtinėse Amerikos Valstijose, paskelbė pažangiausių medicinos naujovių dešimtuką.

Tarp technologijų, kurioms prognozuojama didžiausia įtaka 2007 metais, neabejotina lyderė – vakcina prieš gimdos kaklelio vėžį „Silgard“.

JAV farmacijos kompanija „Merck & Co“ pirmąją vakciną, padedančią išvengti gimdos kaklelio vėžio, pasauliui pristatė šių metų birželį.

Lietuvoje ji užregistruota rugsėjo pabaigoje.

Vos pasirodžius šiai vakcinai mūsų šalyje, paaiškėjo, jog nuo gimdos kaklelio vėžio pasiskiepyti norėtų daugiau nei pusė (51,9 proc.) moterų.

Tačiau uostamiestyje skiepijimais užsiimančiuose asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir skiepų kabinetuose pažangiausia metų medicinos naujove kol kas pasinaudojo nedaug moterų, o paskiepyta vos keletas merginų. Medikai spėja, jog daugelį stabdo didžiulė vakcinos kaina. Daugelis prieš šventes ir taip turėjo papildomų išlaidų. Kai kurios moterys, susidomėjusios vakcina, neslepia nusivylimo, kad joms skiepytis jau per vėlu.

Skiepas – ne nuo vėžio

Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo pavaduotoja pediatrijai Lilija Girčienė sakė, jog uostamiestyje viena pirmųjų pacienčių, kuri buvo paskiepyta naująja vakcina, yra jos dukra.

Gydytoja savo pacienčių mergaičių mamas informuoja apie naujos vakcinos atsiradimą. Ji atkreipė dėmesį, kad daug vilčių teikianti vakcina yra skirta ne gimdos kaklelio vėžiui gydyti, o jo profilaktikai. Ji apsaugo nuo keturių pačių pikčiausių žmogaus papilomos viruso tipų, kurie gali sukelti gimdos kaklelio vėžį.

Plinta lytiniu būdu

Nors daugelis moterų vis dar nežino, mokslininkai įrodė, kad 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų sukelia būtent žmogaus papilomos virusas. O jis perduodamas vieninteliu – lytinių santykių būdu. Daugiau nei 150 atmainų turintis virusas sukelia ne tik didžiąją dalį gimdos kaklelio vėžio atvejų, bet ir genitalijų karpas bei priešvėžinius makšties, vulvos bei gimdos kaklelio pakitimus.

Būtent todėl vakcina nuo gimdos kaklelio vėžio rekomenduojama mergaitėms ir merginoms, kurios dar neturėjo lytinių santykių, tad nėra ir tikimybės, kad jau užsikrėtė žmogaus papilomos virusu.

Skiepija nuo 12 metų

Vakcinos gamintojai rekomenduoja skiepyti mergaites ir moteris nuo 9 iki 26 metų. L.Girčienė patikslino, jog mūsų šalies medikai rekomenduoja mergaites skiepyti nuo 12 metų.

„Moteris iki 26-28 metų, net ir turėjusias lytinių partnerių, vakcinos išradėjai ragina pasiskiepyti. Tačiau vyresnes, ne vieną partnerį turėjusias moteris skiepyti nebe taip tikslinga. Jos gali būti jau užsikrėtusios žmogaus papilomos virusu. Paskiepijus tokią moterį žalos jai nebūtų, tačiau gali nebūti ir jokios naudos. Tokiu atveju nėra jokios garantijos, kad šitas skiepas apsaugos nuo gimdos kaklelio vėžio. Paskiepijus jaunas moteris ar mergaites laiku, gamintojai 70-90 proc. garantuoja, kad gimdos kaklelio vėžio nebus“, – nieko paguodžiančio vyresnėms moterims negalėjo pasakyti L.Girčienė.

Skiepas – 400 litų

Kad moteris nesusirgtų žmogaus papilomos viruso sukeltu gimdos kaklelio vėžiu, skiepytis reikia ne vieną kartą.

Pagal skiepijimo planą būtinos trys vakcinos dozės. Po pirmos dozės praėjus dviem ir šešiems mėnesiams yra sušvirkščiamos antroji ir trečioji. L.Girčienė įspėjo, jog toks vakcinacijos planas saugumą garantuoja penkeriems metams, o po penkerių metų reiktų pakartoti dar vieną vakcinos dozę. Šiandien viena vakcinos dozė kainuoja ne mažiau, kaip 400 litų.

L.Girčienė neslėpė, jog mūsų šalyje tai kol kas brangiausia vakcina. Galvoti apie tai, kad ji gali būti kompensuojama iš ligonių kasų, medikai net nedrįsta. Tačiau jie mano, kad apie pusantro tūkstančio litų nėra daug beveik už šimtaprocentinę garantiją, kad gimdos kaklelio vėžiu moteris nesirgs.

Miršta kas antra

„Taip, kol kas tai pati brangiausia vakcina, bet ir liga pati baisiausia. Pasaulyje laikoma, jog pats pikčiausias vėžys ir daugiausiai moterų miršta nuo gimdos kaklelio vėžio. Maždaug 5 milijonai pasaulio moterų kasmet suserga gimdos kaklelio vėžiu, iš jų kas antra miršta“, – apgailestavo L.Girčienė.

Ši liga yra antroji pagal dažnumą mirties priežastis po krūties vėžio tarp jaunų moterų.

Maždaug pusė visų moterų, kurioms diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, yra 35 – 55 metų.

Kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys yra nustatomas daugiau nei 500 moterų, beveik kas antra, susirgusi šia liga, miršta.

Pagal minėtus rodiklius Lietuva pirmauja tarp ES šalių – kas savaitę dėl šio onkologinio susirgimo miršta vidutiniškai 5 moterys. Pagal mirtingumą nuo šios ligos mūsų šalis yra antra Rytų ir Centrinėje Europoje. Pirma – Rumunija.

Europoje gimdos kaklelio vėžys kasmet diagnozuojamas vidutiniškai 33,5 tūkst. moterų ir merginų.

Neturi simptomų

Ankstyvam gimdos kaklelio vėžiui paprastai nebūdingi jokie simptomai. Jų dažniausiai atsiranda tada, kai liga būna jau toli pažengusi, kai vėžys auga ir apima gretimus audinius.

Dažniausias simptomas yra nenormalus kraujavimas iš makšties, galintis prasidėti bet kuriomis menstruacinio ciklo dienomis ar būti sunkesnis negu įprastinis. Gimdos kaklelio vėžio simptomas gali būti ir skausmingi lytiniai santykiai. Vėžiu nesusergama per vieną dieną. Pakitimai gimdos kaklelio audiniuose atsiranda per keletą metų. Todėl profilaktinis laiku atliktas cistologinis tyrimas padeda nustatyti ląstelių pakitimus, o tai leidžia laiku imtis gydymo.

Tikrina nemokamai

Lietuvoje nuo 2004 metų pagal moterų sveikatos patikros programą 30 – 60 metų amžiaus moterys kviečiamos pas gydytoją nemokamai atlikti šį tyrimą vieną kartą kas treji metai.

Išsivysčiusiose šalyse moterys pačios kreipiasi dėl profilaktinių sveikatos patikrinimų – tai jau tapo bendros kultūros ir civilizuotumo požymiu. Tiek Europoje, tiek JAV gimdos kaklelio vėžys yra priskiriamas išorinės lokalizacijos vėžių grupei. Užleistas trečios, ar ketvirtos stadijos gimdos kaklelio vėžys parodo prastą prižiūrinčio moters sveikatą gydytojo darbą arba moters nesirūpinimą savo sveikata.

Kitąmet – antra vakcina

Vasarą mūsų šalyje turėtų būti registruota dar viena kitos farmacinės firmos vakcina nuo gimdos kaklelio vėžio.

Ji bus rekomenduojama mergaitėms ir moterims nuo 10 iki 55 metų.

Klinikiniai tyrimai patvirtino, jog tarptautinės farmacijos kompanijos „GlaxoSmithKline“ sukurta vakcina „Cervarix“ nuo gimdos kaklelio vėžio gali apsaugoti ne tik labai jaunas, bet ir vyresnes – 26-55 metų – moteris.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

One Response to Nuo vėžio saugos vakcina

  1. R

    Gydytojai visada ragina moteris nors karta per metus profilaktiskai apsilankyti pas ginekologa. Mano mamai 56 metai. Ji nuejo pas moteru gydytoja, tai si nustebusi paklause mazdaug taip: jei jus niekuom nesiskundziat ir jums nieko neskauda, tai ko jus atejot?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.