Ligoninių konflikto arbitru tapo Prezidentas

Kauno medicinos universiteto klinikų planus Onkologijos ligoninę paversti savo padaliniu pristabdė V.Adamkaus siūlymai dar kartą šį žingsnį nagrinėti kartu visoms suinteresuotoms pusėms

Vakar Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) susitiko su jau ir Vilnių pasiekusio konflikto konfrontuojančiomis pusėmis: Kauno medicinos universiteto (KMU) ir jų Klinikų atstovais bei prie Klinikų ketinamos prijungti Kauno onkologijos ligoninės vadovais. Pastarosios medikai protestuoja prieš priverstinę ligoninės integraciją į Klinikas ir pavertimą antraeile, tik slaugos paslaugas teikiančia įstaiga. Klinikų atstovai mėgino slėpti ir būsimo susitikimo vietą, ir tikslą, netgi pareiškė, kad žurnalistai jame nepageidaujami.

V.Adamkaus vizitas buvo „netikėtas”?

Pasidomėjus galimybe nušviesti šalies vadovo vizitą Klinikose, jų atstovė spaudai pareiškė, kad Prezidento valia žurnalistams apie susitikimo tikslus neskelbiama.

Teko kreiptis į Prezidento atstovę spaudai. Ji, kaip visada, nurodė vizito laiką ir tikslus.

Likus trims valandoms iki susitikimo pradžios KMUK Valdymo tarnybos direktorius Edmundas Varpiotas tvirtino nežinąs, ar Prezidentas atvažiuos, už vizitą atsakinga Sveikatos apsaugos ministerija, todėl Klinikos nieko negali skelbti.

Priminus, kad Lietuvos Prezidento darbotvarkė niekam nėra paslaptis ir kasdien skelbiama viešai, E.Varpiotas pripažino, neva Klinikos esą „šiek tiek informuotos”.

„Bet mes neturime įgaliojimų apie tai pasakoti. Prezidento patarėja socialiniais klausimais sakė, kad žiniasklaidos nekviestume”, – tvirtino E.Varpiotas.

Aukščiausio lygio pagalba – tik Klinikose

Kauno medicinos universiteto klinikų generalinis direktorius profesorius Juozas Pundzius prieš pat susitikimą su Prezidentu V.Adamkumi „Kauno dienai” tvirtino: „Manau, kad Prezidentui pateikta neteisinga, klaidinanti informacija, todėl pats inicijavau, kad Prezidentas išklausytų, kaip man atrodo, tikrąją informaciją”.

J.Pundzius teigė, jog Onkologijos ligoninės darbuotojai dezinformuoti, prigąsdinti.

„Reformą reikia daryti dėl pacientų, nes šiandien jie, patekę į Onkologijos ligoninę, negali tikėtis aukščiausios kokybės pagalbos, kokią gali suteikti Kauno medicinos universiteto klinikos, – sakė J.Pundzius. – Tie ligoniai, kuriems reikia tikrai sudėtingos pagalbos, sergantys ne tik onkologinėmis, bet dar ir gretutinėmis ligomis, turėtų būti gydomi Klinikose, nes aukščiausio lygio technologijas naudojame ir tokią patirtį turime tik mes.

Ligoniui turi būti prieinama kokybiška pagalba. Nesudėtinga pagalba, kurią ir dabar Onkologijos ligoninė teikia: krūtų, poodžio chirurgijos, odos navikų susirgimų, kai kurių pilvo srities, storosios žarnos, skrandžio susirgimų – ir toliau liktų šioje ligoninėje. Jų medikai turi neblogą patirtį, urologijos srityje nedaug nusileidžia mums. Šitos sritys Onkologijos ligoninėje turėtų išlikti ir po reformos”.

J.Pundzius tikino, kad Onkologijos ligoninėje liks dirbti beveik visi darbuotojai. Gali būti atleista tik dalis administracijos, buhalterijos. Dabartiniam ligoninės direktoriui Feliksui Markuckui galbūt bus pasiūlytas kitas darbas, nes neliks jo užimamos pareigybės.

Prezidentas siūlo diskutuoti

Klinikose pasirodžius Prezidentui Valdui Adamkui su žmona Alma, Prezidentūros, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais ir sustojus pasikalbėti su žurnalistais, pažiūrėti į šalies vadovą „iš arčiau” sustojo ir tuo metu Klinikų vestibiulyje buvę ligoniai.

Susitikime su Klinikų ir Kauno onkologijos ligoninės vadovais Prezidentas išklausė jų argumentus. Valdas Adamkus teigė, jog kai kuriuos argumentus išgirdo pirmą kartą, todėl dar negalįs pasakyti, ar tikslinga prijungti Onkologijos ligoninę prie Klinikų.

„Mūsų sprendimas po šio susitikimo toks: reikia kalbėtis toliau, neatidėliojant. Aš prašiau savo patarėją sveikatos reikalams būti jungiančiu elementu, kuris galbūt net jau ir kitą savaitę bandys suvesti abi šias puses tolesnei diskusijai”, – teigė Valdas Adamkus.

Onkologai protestuoja

Kauno onkologijos ligoninės medikai protestuoja prieš jų gydymo įstaigos priverstinę integraciją į Kauno medicinos universiteto klinikas (KMUK). Juos palaiko daugiau kaip 20 tūkstančių pacientų, tai patvirtinę parašais.

Per metus Kauno onkologijos ligoninėje gydoma apie 8 tūkstančiai ligonių ne tik iš Kauno apskrities, bet iš visos Lietuvos. Atliekama iki 5 tūkstančių operacijų. Ligoninės konsultacinėje poliklinikoje per metus aptarnaujama apie 100 tūkstančių pacientų.

Per pastaruosius 13 metų sergamumas onkologinėmis ligomis Lietuvoje išaugo dvigubai. Dėl spragų pirminės sveikatos priežiūros grandyje vis dažniau vėžys diagnozuojamas vėlesnėse stadijose. Į Kauno medicinos universiteto klinikas ligoniams patekti sudėtinga: tuščių lovų čia nebūna, o tyrimų ligoniams eilėse tenka laukti net ir po keletą mėnesių.

Onkologijos ligoninės kolektyvo įsitikinimu, taip žingsnis po žingsnio norima jų ligoninę paversti antraeile, tik slaugos paslaugas teikiančia gydymo įstaiga. Jie reikalauja ligoninei, teikiančiai specializuotą onkologinę pagalbą Lietuvos gyventojams, palikti savarankiškos gydymo įstaigos statusą.

Kova dėl išlikimo tęsiasi aštuonerius metus

Kauno onkologijos ligoninei dėl savo statuso ir išlikimo tenka kovoti jau beveik aštuonerius metus. Tiek laiko sklandė idėjos ligoninę paversti Klinikų padaliniu. Ligoninei tam pasipriešinus, prieš keletą metų buvo padaryti „švelnesni” pirmieji veiksmai ta kryptimi: jos steigėjais tapo Kauno medicinos universitetas ir Sveikatos apsaugos ministerija. Iki tol ligoninė buvo pavaldi Kauno apskrities viršininko administracijai.

„Kol priklausėme apskričiai, negalėjo mūsų be apskrities sutikimo sunaikinti, – tvirtino Onkologijos ligoninės direktorius Feliksas Markuckas. – Tačiau vos tik pasikeisdavo Vyriausybės vadovas ar sveikatos apsaugos ministras, vėl prasidėdavo naujas puolimas. Vis pasisekdavo apsiginti ir naują valdžią įtikinti, kad mes turime likti savarankiška ligonine. Tačiau dabar mūsų ligoninę nori prijungti prie Klinikų ir padaryti ją filialu, kuriame bus slaugomi tik sunkūs ligoniai, taip pat pacientai, išoperuoti Klinikose. O mūsų specialistai, jų patyrimas, įranga taps nereikalingi”.

Dubliuojamos paslaugos

Įsakymą reorganizuoti Onkologijos ligoninę ir jos buveinėje steigti Klinikų filialą balandžio 20-ąją pasirašė Kauno medicinos universiteto rektorius profesorius Remigijus Žaliūnas ir sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga. Reorganizacija turėtų įvykti iki birželio 15 dienos.

Onkologijos ligoninės kolektyvo įsitikinimu, šios restruktūrizacijos esmė – išnykus ligoninei kaip juridiniam asmeniui ir netekus sąskaitos, visi onkologinei pagalbai teikti valstybės skirti pinigai pateks į KMUK sąskaitą.

„Mums nesuprantama, kodėl Kauno medicinos universitetas, turėdamas specializuotą, modernią ir su patyrusiais specialistais Onkologijos ligoninę, ją stengiasi sužlugdyti ir tuo pačiu metu vysto alternatyvią onkologijos tarnybą Kauno medicinos universiteto klinikose? Jų teiginiai: teikti žymiai kokybiškesnę pagalbą ir nedubliuoti onkologinių paslaugų – nemotyvuoti. Būtent KMUK administracija ir pradėjo dubliuoti onkologinės pagalbos teikimą, užuot tobulinusi jau esamą bazę”, – teigė Kauno onkologijos ligoninės medicinos darbuotojų profsąjungos pirmininkė Lidija Butkevičienė.

„Mes norime išlikti savarankiška įstaiga, nes taip naudingiau ligoniams. Jie pripažįsta mūsų specialistų patirtį ir noriai pas mus važiuoja, todėl nematome jokios prasmės mūsų įstaigą paversti slaugos ligonine”, – sakė Onkologijos ligoninės direktorius F.Markuckas.

Violeta Gustaitytė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.