Premijų dalybos ir cenzūros akibrokštai

Vakar Kultūros ministerijoje įteiktos tradicinės įvairių kultūros ir meno sričių metų premijos, kurios skirtos dvidešimčiai iškilių, bet dažniausiai tyliai dirbančių žmonių

Pagerbiant iškiliausius 2006 metų kultūros ir meno atstovus prisiminti cenzūros, įvairių suvaržymų laikai. Laureatė rašytoja Aušra Marija Sluckaitė-Jurašienė savo laiške iš JAV pasidžiaugė, kad tie laikai praėjo, o muzikologė Jūratė Katinaitė prabilo apie cenzūrą LTV2 – visuomeniniame kultūros, švietimo, auklėjimo kanale.

Kultūros ministras Jonas Jučas priminė, kad trečiąkart premijos teikiamos jauniesiems kūrėjams už profesionaliojo meno debiutus, o Kultūros ir meno tarybos pirmininkas Kornelijus Platelis akcentavo, kad pirmą kartą skirta Balio Buračo fotografijos meno premija.

Laureatai

Premijos paskirtos: Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto docentui Arvydui Pacevičiui; Plungės rajono savivaldybės kultūros centro direktoriui Romanui Matuliui; Kauno medicinos universiteto bibliotekos direktorei Meilei Kretavičienei; tautodailininkui Vytautui Valiušiui; muziejininkei Aldonai Stravinskienei; Juzei ir Stanislovui Česnulevičiams; Lietuvos dailės muziejaus skaitmeninių leidinių skyriaus vedėjai Danutei Mukienei.

Balio Buračo fotografijos meno premija apdovanotas fotomenininkas Aleksandras Macijauskas.

Geriausių profesionaliojo meno debiutų premijos įteiktos kino režisierei Giedrei Beinoriūtei, aktoriui-šokėjui Gyčiui Ivanauskui, fotomenininkui Ugniui Gelgaudai, solistui Liudui Mikalauskui.

Už aktualiausius ir ryškiausius publicistinius kūrinius kultūros temomis premijas pelnė: rašytoja Aušra Marija Sluckaitė-Jurašienė, muzikologė Jūratė Katinaitė, poetas Stasys Stacevičius, baleto kritikas Helmutas Šabasevičius, rašytoja Renata Šerelytė, kultūrologas Regimantas Tamošaitis, fotografas Rimaldas Vikšraitis.

Laiškas iš JAV

Tarp didelio ir gražaus laureatų būrio nebuvo tik Sluckaitės-Jurašienės. Jai atstovavo menotyrininkė Laima Kanopkienė, perskaičiusi iš JAV atsiųstą laišką: „Norėčiau perduoti nuoširdžią padėką už man skiriamą publicistikos premiją. Tai didelis ir malonus netikėtumas. Pats faktas man asmeniškai dar kartą paliudija, kad laikai pasikeitė: sovietmečiu buvau „juoduosiuose sąrašuose”, laikoma dekadente, paskui disidente ir galų gale emigrante, viešai smerkiama už darbą „Laisvosios Europos” radijuje.

Dabar galiu pasidžiaugti, kad po kelių dešimtmečių gyvenimo užsienyje į mano tekstus atkreipiamas dėmesys tėvynėje. Kad galiu pasijusti grįžusi į savo tautos kultūros kontekstą (…). Gaila, kad šiandien negaliu būti kartu su visais, čia susirinkusiais. Leiskite – iš kitos pusės Atlanto – palinkėti visiems gražių, šviesių Kalėdų švenčių ir laimingų, laisvų, kūrybingų Naujųjų Metų. Aušra Marija…”

Naujoji cenzūra

Tačiau, kaip paaiškėjo, Lietuvoje dar vadovaujamasi senų laikų metodais. Kai Platelis, vardijęs laureatus, paminėjo žinomos muzikologės Katinaitės pavardę, netikėtai pranešė, kad LTV2 kanalo direktorius Martynas Kėvišas uždraudė gruodžio 20-osios laidą, nes joje apie XXI amžiaus operos strategiją samprotauja… Katinaitė ir kompozitorius, muzikos kritikas bei publicistas Šarūnas Nakas. Platelis, nuoširdžiai nustebęs, kad buvo „nuimta” Dalios Kutavičienės laida „Laiko portretai. Operos magija”, pasakė, kad labai vertina Katinaitės profesionalumą: „cenzūrai” neįtikusią nuomonę, pažadėjo išspausdinti savaitraštyje „Literatūra ir menas”.

Šį akibrokštą jau plačiai komentuoja šalies muzikai: vadina „naująja cenzūra”, nustebę klausia, ar tai nėra viešų ir privačių interesų konfliktas. Juk visuomeninės TV direktorius Martynas Kėvišas uždraudė laidą apie operą tuo metu, kai Lietuvos nacionaliniam operos ir baleto teatrui vadovauja jo tėvas Gintautas Kėvišas…

Beje, ne tik Katinaitė, bet ir Nakas bei Kutavičienė jau pelnę Kultūros ministerijos apdovanojimus už savo aktualią ir ryškią publicistiką.

Džiaugsmo akimirkos

Nepaisant viso to, buvo šventė! Tautodailininkas juodosios keramikos meistras Valiušis, Utenos rajono Leliūnų kaime įkūręs vienintelį keramikos muziejų Lietuvoje, dėkodamas už sveikinimus laimingas pratarė: „Geras puodas skamba kaip simfoninis orkestras!”. O Varėnos rajono Marcinkonių folklorinio ansamblio dalyviai Česnulevičiai, jau apie tris dešimtis metų nenuilstamai puoselėjantys etninės kultūros paveldo tradicijas, užtraukė dzūkišką dainą. Palinkėjo visiems džiaugtis kiekviena gyvenimo akimirka. Skaidrių akimirkų padovanojo muzikos virtuozai – pianistas Petras Geniušas ir saksofonininkas Vladimiras Čekasinas, atlikę Claude Debussy preliudų interpretaciją.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.