Žvejai įžvelgia inspektorių ir brakonierių tandemą

Po to, kai praėjusią savaitę teisėsaugininkai sulaikė piktnaudžiavimu tarnyba įtariamus Klaipėdos regiono aplinkosaugininkus, drąsiau apie karą su brakonieriais Kuršių mariose ėmė kalbėti žvejai.

„Vakarų ekspresui“ keleto žuvininkystės įmonių vadovai sakė, kad kovoje su pažeidėjais inspektoriai esą žaidžia „aklą vištą“ – neva persekioja verslininkus, o brakonierių nemato.

Žvejams kilo įtarimų, kad dalis aplinkosaugininkų gali būti korupciniais ryšiais susiję su pažeidėjų gaujomis.

Liepto galas?

Šilutės rajone išrinktas Seimo narys Audrius Endzinas „Vakarų ekspresui“ sakė, kad aplinkosaugininkų nepadorus elgesys ir komplikuoti santykiai su Kuršių marių žvejais jam nėra naujiena.

„Prieš pusmetį į parlamento Jūrinių ir žuvininkystės reikalų komisiją buvome pakvietę Šilutės žvejus, aplinkos ministrą Arūną Kundrotą, žemės ūkio ministrę Kazimirą Prunskienę ir kalbėjomės apie žvejų problemas. Matote, dabar sulaikė aplinkosaugininkus. Gal jau prieitas liepto galas, nes įtarimų kelianti situacija tęsiasi ne vienerius metus“, – teigė parlamentaras.

Kuršių mariose žvejojančių įmonių asociacijos „Lampetra“ vadovas Virginijus Domarkas sakė, kad su brakonieriais tenka susidurti kone kasdien.

„Inspektoriai apsimeta, kad nieko nemato. Man šiemet neteko girdėti, kad būtų sulaikytas bent vienas brakonierius. Tikrinami yra verslininkai ir žvejai mėgėjai, o ne brakonieriai. Todėl kyla pagrįstų įtarimų, kad aplinkosaugininkai gali būti susiję su brakonieriaujančiomis grupėmis nešvariais ryšiais. Mes nuolat keliame šiuos klausimus, o mums atkertama, esą viskas tvarkoje, viskas kontroliuojama“, – sakė asociacijos vadovas.

Jis piktinosi, kad aplinkosaugininkai, esą norėdami skaičiais parodyti, kad dirba, nuolat tikrina ir neva už mažmožius baudžia būtent verslininkus.

Žvejai prapliupo

„Vakarų ekspresas“ pakalbino keletą Kuršmarėse žvejojančių įmonių vadovų – visi jie tikino esantys nepatenkinti aplinkosaugininkų darbu, tariama kova su brakonieriais bei atskleidė šiuolaikinio brakonieriavimo metodus.

Pasak Juodkrantės žvejo Ričardo Kauneckio, ypač dažnai brakonieriai siaučia vasarą, kai „eina“ unguriai.

„Jie iškelia mūsų tinklus, ištuština bei supjausto statines unguriams gaudyti. Tokių, kurie nelegaliai žuvį gaudytų savo tinklais, – mažiau. Neseniai prie Nidos mačiau, kaip apie tinklus laksto medinė valtis be numerio. Nors mariose galima plaukti tik iki 5 kilometrų per valandą greičiu, toje valtyje buvo įmontuota 150-200 arklio galių variklis, kuriuo pasiekiamas 60 kilometrų per valandą greitis. Ar tai – ne brakonierius?“ – klausė R. Kauneckis.

Jo manymu, Klaipėdos regiono aplinkosaugininkai savo funkcijų neatlieka ir neva yra sudominti spausti verslininkus.

„Girdėjau, kad yra nuperkama valtis, įkeliamas galingas variklis, pasamdomas koks nors bedarbis, ir jis vagia iš tinklų žuvį. Beje, nieko negirdėjau ir neskaičiau, kad būtų sučiupti lašišų brakonieriai, nors jos jau išneršė ir grįžta į jūrą“, – sakė žvejys.

Ties Dreverna žvejojantis Virginijus Kirsnickas piktinosi taikoma tvarka.

„Padarė taip, kad mes privalome grįžti į krantą ir prisišvartuoti tam numatytose vietose būtinai iki saulės laidos. Ką tai reiškia? Naktį uždegama žalia šviesa brakonieriams, kurių niekas nepamato. Matyt, susimoki kai kam ir dirbi juodus darbelius. O mums įvedė tokią sistemą, kad padarius vos du šiurkščius pažeidimus yra likviduojama įmonė. Tai absurdas!“ – sakė V. Kirsnickas.

Anot jo, įmonė per metus tikrinama po 15 kartų, o prieš Naujuosius įvestas dar ir kompleksinis patikrinimas.

„Girdėjau, kad aplinkos ministras pasakė: „Iš 78 esamų Kuršių mariose žvejojančių įmonių turi likti 20“. Todėl ir daromas beprotiškas spaudimas žvejams. Geriausia – brakonieriams: jei arba gauna „stogą“, arba susimoka baudas. Pagavai nelegaliai 100 kg karšių, susimokėjai baudą, atėmė tinklus, konfiskavo valtį, ir tiek. Mums – lygiai tas pats, bet po dviejų tokių kartų likviduoja įmonę“, – gyvenimo realybę dėstė žvejys.

Ties Neringa – ramiau

Šilutiškis Andrejus Repinas taip pat teigė kasdien susiduriantis su brakonieriais.

„Mane piktina tai, kad gamtos apsaugos inspektoriai mūsų tinklus tikrina mums nedalyvaujant. Aš girdėjau gandų, kad pas vieną iš sulaikytų aplinkosaugininkų per kratas rado labai daug žvejybinių tinklų. Jei tai tiesa, galima įtarti, kad tinklai vagiami“, – svarstė jis.

Mažiausiai esą brakonieriaujama arčiau Neringos – preiliškis Kęstutis Lisovskis teigė, kad su žuvies vagystėmis susiduriantis rečiau.

„Matote, pas mus Neringoje, juoba – Preiloje, visi vienas kitą pažįsta, todėl svetimi ir nesisukinėja. O Šilutės pusėje – visai kita situacija. Tačiau aš negirdėjau, kad būtų sugauti brakonieriai, o mus tikrina masiškai“, – sakė jis.

Vadovo nebaudė

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (KRAAD) vadovas Kęstutis Šiliauskas praėjusį pirmadienį lankėsi pas A. Kundrotą ir aptarė susidariusią situaciją departamente.

„Su ministru pasikalbėjome dalykiškai – kaip reikia auklėti pavaldinius. Velnias, atrodo, pakeičiau visus žmones, juk visi naujai atėję dirbti, nebėra tų senųjų, kur įtarinėdavo. Tačiau gyvenimas yra toks, koks yra“, – teigė K. Šiliauskas.

Paklaustas, ar nesijaučia asmeniškai atsakingas dėl sulaikytųjų kolegų, savo kaltę K. Šiliauskas pripažino tik iš dalies.

„Tie žmonės, kurie buvo sulaikyti, prieš priimant į darbą buvo tikrinami ministerijoje. Mes irgi tikriname, ar žmogus nėra teistas, pasikalbame, bet tie pašnekesiai turi mažai įtakos. Jei žmogus stipriai pasiruošęs konkursui, jis jį ir laimi. Tačiau akivaizdu, kad reikia auklėti kolektyvą, mokyti, bausti. Esu ir baudęs, bet už rankos juk nepavedžiosi“, – sakė KRAAD vadovas.

Anot jo, žvejus papiktinusios tvarkos dėl grįžimo į krantą iki saulės laidos bei įmonės likvidavimo po poros šiurkščių pažeidimų kūrėja – Aplinkos ministerija.

K. Šiliauskas aiškino, esą „nėra taip pasakyta, kad inspektorius negalėtų tinklų tikrinti nematant žvejui“.

„Buvau pasitarime su „Lampetros“ asociacija ir priėjom prie išvados, kad aš paruošiu tvarką, ir mes įmones informuosime apie tikrinimus“, – sakė jis ir pridūrė, esą galingus variklius prisikabinę valtimis po marias siaučiantys asmenys – ne žuvų brakonieriai, o cigarečių kontrabandininkai.

„Vakarų ekspreso“ skaitytojams priminsime, kad gruodžio 13-ąją policininkai sulaikė KRAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininką Giedrių Bertašių, jo pavaduotoją Vaidotą Dirsę ir Jūros aplinkos apsaugos agentūros vyriausiąjį specialistą Algimantą Paldauską.

Atlikti dokumentų poėmiai KRAAD Gyvosios gamtos inspekcijos Šilutės skyriuje, o šio skyriaus vyresniajam specialistui Jonui Čeponiui pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.