Išprašytas nuosprendis trijų vaikų mamos žūties kaltininkui

Jaunos moters, užmuštos girto vairuotojo, artimuosius skaudina šiandieninių įstatymų liberalumas

Erikas Matusevičius, kurio sąžinę slegia 3 mažylių motinos žūtis, taps vienu iš griežčiausiai už padarytą avariją su žmonių aukomis nubaustų šiandieninių Pravieniškių 2-ųjų pataisos namų-atvirosios kolonijos kalinių. Kauno apygardos teismo teisėjų kolegija, kurią sudarė Kęstutis Dargužis (pirmininkas), Romas Aikevičius bei Regina Cemnolonskienė, šiam 27-erių metų Prienų rajono Veiverių miestelio gyventojui skyrė 6-erių metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Toks nuosprendis vakar paskelbtas išnagrinėjus našliu su 3 mažamečiais vaikais likusio 29-erių metų Raimondo Čekavičiaus apeliacinį skundą.

Netektis – neįkainojama

Anot teisėsaugininkų, gana reta išimtis buvo ir ankstesnis Kauno rajono apylinkės teismo nuosprendis skirti E.Matusevičiui už šį teisės teoretikų neatsargiems priskiriamą nusikaltimą 4-erių metų laisvės atėmimo bausmę. Nepaisant pastarųjų metų tragedijų šalies keliuose konteksto, minėtoje Pravieniškių atvirojoje kolonijoje, į kurią patenka pirmą kartą už nesunkius bei neatsargius nusikaltimus teisiami asmenys, šiandien bausmę atlieka tik 16 nuteistųjų realia laisvės atėmimo bausme už avarijas, kuriose nukentėjo žmonės.

Našliu likęs R.Čekavičius minėtą Kauno rajono apylinkės teismo nuosprendį apskundė. Kauno apygardos teismo jis prašė iš žmonos žūties kaltininko priteisti ir 200 tūkst. litų ieškinį dėl padarytos neturtinės žalos. Po žmonos žūties R.Čekavičius buvo priverstas išeiti iš darbo: vyriausiajai dukrelei dar nebuvo 6-erių, du jaunesni sūneliai dar neturėjo 4-erių bei 3-ejų. Iki tragiškos žūties su jais per dienas namuose buvo žmona.

Šiandien ši tragedijos pažymėta keturių asmenų šeima tebesiglaudžia po anytos, nebeatsigaunančios po likimo kirčių per 5-erius metus praradus ir vyrą, ir dukrą, stogu Alšėnų seniūnijos Bijūnų kaime. Ji gyvena iš pašalpų, gaunamų už vaikus, bei 31 lito 20 centų, kuriuos „Sodra” kas mėnesį moka našliu likusiam mažylių tėvui. Šiemet į pirmąją klasę vyresnėlę galėjo nuvesti tik tėvelis. Skaudžiai mamos netektį išgyvenusi mergaitė tapo labai uždara, ko nebuvo anksčiau: neapsieita be psichologo pagalbos, jai sunkiai sekasi mokslai. Baiminamasi, kad mažesnieji užaugę tragiškai žuvusios savo mamos gali nebeprisiminti.

Žmogų nelaimėje pažinsi

Rasos Čekavičienės, kuriai buvo lemta gyventi vos 28-erius metus, gyvybės siūlas netikėtai nutrūko pernai spalio 7-ąją. Apie pusę dviejų dienos ji išvažiavo dviračiu iš savo namų, palikusi mažylius su savo mama, keliu Garliava-Pažėrai-Veiveriai į ganyklą perkelti karvių. Pakeliui dar susitiko iš darbo su draugu grįžtantį vyrą. Iš paskutinio susitikimo liko tik nuskubėjusiosios į žūtį šypsena. R.Čekavičiaus teigimu, jiedu net nešnektelėjo. „Būtų nors porą minučių vienas kitą sustabdę, galbūt marti šiandien būtų gyva”, – dienraščiui guodėsi velionės anyta Aldona Čekavičienė.

Našlio teigimu, nelaimė įvyko vos už 500 metrų nuo paskutinio jo ir žmonos susitikimo vietos. Grįžęs į namus jis tespėjo nusiprausti ir sėdo valgyti žmonos išvirtų pietų. Staiga ne per toliausiai esančiame kelyje, kuriuo nuvažiavo žmona, pasigirdo neįprastas triukšmas. Netrukus su baisia žinia atbėgo kaimynas. Nuskubėjęs įvykio vieton, R.Čekavičius rado žmoną jau be gyvybės ženklų. „Nebuvo sveikos vietos”, – tebeprisimena iki šiol. Nebebuvo ir žmoną partrenkusio automobilio. Šį „Opel Kadet”, kurį vairavo neblaivus E.Matusevičius, tuo metu persekiojo velionės vyro bendraamžis, tapęs moters žūties liudytoju.

Tragedija įvyko šio priešpriešiais važiavusio vilniečio akyse. Taip jau buvo lemta, kad jis – jauniausiojo R.Čekavičiaus brolio draugo pusbrolis, skubėjo tą popietę pas pastarąjį į Padainupį. Vilnietis apsuko savo automobilį, kai „Opel Kadet” vairuotojas, trumpam stabtelėjęs ir supratęs, ką padarė, nurūko iš nusikaltimo vietos dideliu greičiu. Bėglio, kaip teigiama, lėkusio apie 160 kilometrų per valandą greičiu, gaudynės nusitęsė apie kelis kilometrus. Jis pagautas jau įsukęs į miškelį, kai puolė gerti alų – manoma, kad norėdamas suklaidinti pareigūnus. Geros sportinės formos kresno sudėjimo persekiotojas surietė E.Matusevičių be vargo.

Tądien policija sulaikytajam nustatė pačią ribą tarp vidutinio ir sunkaus girtumo laipsnio – 2,41 promilės alkoholio. „Jeigu ne šis vilnietis, kažin ar žmonos žūties kaltininkas būtų buvęs surastas”, – įsitikinęs R.Čekavičius, turintis duomenų, kad jo žmona – ne pirmoji E.Matusevičiaus auka, šiam sėdus neblaiviam už vairo.

Esmę konstatavo tik antras teismas

Prokuratūrai nagrinėjant R.Čekavičiaus skundą atstovavusio Kauno apygardos prokuratūros Apeliacinio skyriaus vyriausiojo prokuroro Petro Kulbio duomenimis, avariją, per kurią žuvo R.Čekavičienė, E.Matusevičius padarė ir neturėdamas teisių. Šios iš jo buvo atimtos po to, kai E.Matusevičius buvo sulaikytas neblaivus už vairo. Tai konstatuota ir 2005-ųjų vasaros pabaigoje – R.Čekavičienei likus gyventi vos mėnesį, ir rugsėjo viduryje – iki tragedijos likus vos kelioms savaitėms.

Velionės anyta dienraščiui pasakojo, kad vairuotojas, užmušęs jos marčią, intensyviai visų klausinėjo jį sulaikiusio vilniečio adreso. Manoma, kad turėdamas kažkokių negerų tikslų.

E.Matusevičius taip ir neatsiprašė dėl to, ką padarė. Jau nekalbant apie tai, kad nei jis, nei kas nors iš E.Matusevičiaus artimųjų neatėjo į laidotuves, nepareiškė jokios užuojautos, nepasiteiravo, gal reikia materialinės pagalbos. Iš Kauno rajono apylinkės teismo, anksčiau nagrinėjusio šią bylą, posėdžių R.Čekavičiui įsiminė tai, kaip kaltinamasis užmušęs jo žmoną pro sukąstus dantis, liepiamas advokato, iškošė: „Gailiuosi…” Vakar suteikus E.Matusevičiui paskutinį žodį, jis pareiškė nenorintis nieko pasakyti.

Krito į akis, kad kaltinamasis labiau bijo viešumo (sutriko tik atsidūręs priešais žiniasklaidos fotoobjektyvą) negu teismo. Praėjusiame posėdyje jo advokatas E.Senovaitis teismui įrodinėjo, kad jo ginamajam ir taip skirta gana griežta bausmė. Prokuroras P.Kulbis buvo įsitikinęs, kad R.Čekavičiaus prašymas padidinti anksčiau E.Matusevičiui skirtą bausmę iki 6-erių metų ir 6 mėnesių – realus atpildas už pastarojo padarytą nusikaltimą. Patenkindama šią skundo dalį, Kauno apygardos teismo teisėjų kolegija teigė atsižvelgusi į jau minėtus atvejus, kai E.Matusevičius dar iki nusikaltimo buvo sulaikytas neblaivus prie vairo. Ši aplinkybė, kaip teigiama vakarykščiame nuosprendyje, neleidžia jam skirti bausmės, mažesnės už numatytą vidurkį padarius tokį nusikaltimą. Baudžiamasis kodeksas už eismo saugumo taisyklių pažeidimą, vairuojant išgėrus, dėl ko žuvo žmogus, numato laisvės atėmimą nuo 3-ejų iki 10-ies metų.

Iš R.Čekavičiaus prašytų 200 tūkst. litų patirtai neturtinei žalai atlyginti vakar priteista tik 100 tūkst. Ar dar kur nors kreipsis, kad būtų priteista visa prašoma suma, vakar R.Čekavičius pasakyti dar negalėjo. Teigė, kad turi pasitarti su advokate. Kad prie ankstesnės bausmės E.Matusevičiui pridėta dar pustrečių metų, pašnekovas buvo patenkintas.

Bausmė tolygi paplekšnojimui

E.Matusevičius atliks bausmę Pravieniškių 2-uosiuose pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje. Pasak jos viršininko Alfredo Drazdžio, šiuo metu už avarijas, kuriose nukentėjo žmonės, pas juos bausmę atlieka 16 nuteistųjų. Belieka daryti prielaidą, kad tik tiek neturėjo reikiamo kiekio pinigų, kad pasinaudotų už šį nusikaltimą numatyta susitaikymo išlyga, arba nesugebėjo sugraudinti teismo, kad būtų nuteisti lygtinai. 11 jų padarė nusikaltimus, dėl kurių žuvo žmonės, 5 pripažinti kaltais dėl jų sužalojimo. Tačiau visi nuteistieji už avarijas jas padarė būdami neblaivūs.

A.Drazdžio teigimu, didžiausia iki šiol jam žinoma už šį neatsargų nusikaltimą skirta bausmė buvo 6-eri metai ir 6 mėnesiai laisvės atėmimo. Šiuo metu taip nubaustas kali tik 40-metis iš Kupiškio rajono, prieš trejus metus, būdamas sunkaus girtumo laipsnio (2,71 promilės alkoholio), nesuvaldęs automobilio, išlėkęs į priešpriešinę eismo juostą ir užmušęs 37-erių metų pėsčiąją. Toks griežtas buvo šią bylą nagrinėjusio Kupiškio rajono apylinkės teismo verdiktas.

Atviroji kolonija, kurioje bausmę atliks ir E.Matusevičius, specifinė tuo, kad nuteistiesiems leidžiama 5-6 valandoms išeiti į Pravieniškių miestelį, savaitgaliais, jeigu neturi nuobaudų, jie išleidžiami į namus. Valstybė kas mėnesį šiems nuteistiesiems duoda 125 litus maistpinigių, už kuriuos jie privalo prasimaitinti, nes kolonija jų nemaitina. Beje, kaip ir negydo: gydytis jie išleidžiami į artimiausią Rumšiškių laboratoriją bei Kaišiadorių ir Kauno ligonines. Tačiau, kaip ir visų kitų nuteistųjų atvejais, praėjus dviem trečdaliams bausmės laiko ir nesant nuobaudų, kolonijos administracija privalo kreiptis į teismą su teikimu paleisti juos anksčiau laiko, o jeigu turi mažamečių vaikų, tokiomis pačiomis aplinkybėmis jie gali išeiti į laisvę, atlikę tik vieną trečdalį bausmės.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.