Ilgai laukta E.E.Šmito pjesės „Paleistuvis” premjera šeštadienį Klaipėdos dramos teatre davė startą naujo spektaklio sceniniam gyvenimui.
Galima spėti, kad šiuolaikinis prancūzų rašytojas E.E.Šmitas vos prieš devynerius metus ne šiaip sau parašė šią laisvamanišką komediją apie XVIII a. filosofą, rašytoją, vieną įdomiausių švietimo epochos asmenybių, enciklopedistą Deni Didro.
Paradoksali, žaismingai paneigianti dogmas, išaukštinanti minties laisvę, aštrų protą, prigimties šauksmą ir gyvenimo įvairovę pjesė savo idėjomis mūsų epochos žmogui gali būti aktuali. Ją bemat pasigavo pasaulio teatrai, ji ne kartą jau statyta, taip pat ir ekranizuota.
Bet Klaipėdos dramos teatre pasirodęs spektaklis žiūrovą ryžtingai nubloškia atgal į D.Didro epochą. Jame jaučiamas naujų idėjų badas, nei režisūra (režisierius Povilas Gaidys), nei scenovaizdžiu ar kostiumais (dailininkas Sergejus Bocullo), nei muzika (kompozitorius Faustas Latėnas) net nebandyta paieškoti šiuolaikinės išraiškos, apeliuoti į dabartį.
Nueita lengviausiu keliu – neva epochiniais (bet dažniausiai neskoningais ir prastai pasiūtais) kostiumais aprėdytiems aktoriams Vytautui Anužiui (Deni Didro), Nelei Savičenko (ponia Terbuš), Edvardui Braziui (Baronė), Reginai Arbačiauskaitei (ponia Didro) bei Klaipėdos universiteto vaidybos specialybės ketvirto kurso studentėms Monikai Vaičiulytei (panelė D’Olbach) ir Tomai Gailiutei (Anželika) scenoje patikėta tiesiog „perskaityti” gerą pjesę neva epochinio (iš tiesų – akivaizdžiai kartoninio ir putoplastinio, nefunkcionalaus) scenovaizdžio fone.
Ir „skaitant” mažumėlę pašokiruoti publiką nuogumu, gašliais gundymo meno ir meilės scenų vaizdeliais, jeigu pavyks, dar prajuokinti aforizmais apie moralę, kuriais tiesiog trykša E.E.Šmito tekstas.
Pakiliai nusiteikusi premjerinė publika nesunkiai pasidavė teksto „gundymams” – gyvai į jį reagavo, spektaklio pabaigoje plojimai buvo šilti, bet neperaugo į ovacijas.
Vis dėlto aktorių V.Anužio ir N.Savičenko tandemą stebėti buvo įdomu. Nors naujų spalvų jų vaidyboje ir nėra, bet tuo, ką jau yra atradę, jiedu operuoja meistriškai. Būtų gal netgi linksma, jei visa kita nebūtų tiek primityvu, kad net juokinga.