Amžinas disidentas įspėja

Sovietmečiu kalėjęs S.Kovaliovas tvirtina, kad demokratijos atsisakiusi Rusija tampa vis didesne grėsme pasauliui

Nuotaikos Rusijoje dabar tokios, kad buvęs disidentas ir politinis kalinys Sergejus Kovaliovas, itin griežtai kritikuojantis Kremliaus politiką, gali būti paskelbtas tėvynės išdaviku, nes ragina Vakarus atsikvošėti ir nustoti pataikauti prezidentui Vladimirui Putinui, kuriam populiarumo gali pavydėti daugelis valstybių lyderių.

Aktyvus žmogaus teisių gynėjas, duodamas interviu Prancūzijos laikraščiui „Liberation“, nevyniodamas žodžių į vatą, negailėjo kritikos ir Vakarų valstybių vadovams, pavadindamas juos „politikais, vaidinančiais veidmainius“.

Priprato prie komforto

S.Kovaliovas, komentuodamas „Liberation“ korespondento pastebėjimą, kad Vakarai dabar nežino, kaip elgtis su Rusija, sakė: „Tipišką Vakarų poziciją galima išreikšti šiais žodžiais: „Štai Rusijos vadovybės požiūris, o štai jos oponentų nuomonė“. Du požiūriai vertinami vienodai, nors Vakarų politikai širdyje supranta, kad Rusijos oficialūs asmenys juos mulkina. Bet vakariečiai dėl tokio elgesio nesipiktina – jie vaidina veidmainius

Vakarų lyderiai priprato prie komforto ir stengiasi nepastebėti tokių Rusijos politikų, kurie galėtų tą komfortą sujaukti. Ar verta sielotis dėl to, kad Čečėnijoje tebekankinami žmonės ir kad ten veikia mirties eskadronai? Šie baisūs faktai įrodyti. Prisitaikėliška Vakarų lyderių pozicija tikriausiai yra šlykšti patiems Vakarų žmonėms, matantiems, kaip išduodamos jų amžius puoselėtos vertybės“.

Baigdamas savo atsakymą, S.Kovaliovas prancūzų korespondento klausia: „Ar jums neatrodo pavojinga, kai Prancūzijos vadovai jums meluoja, flirtą su Kremliumi pateikdami kaip vienintelį teisingą sprendimą?“

Į klausimą, kaip vis dėlto Rusijos atžvilgiu turėtų elgtis Vakarai, buvęs politinys kalinys atsakė: „Būdama vien naftos ir dujų eksportuotoja, Rusija yra smarkiai priklausoma nuo savo klientų. O jie galėtų kartą griežtai pasakyti: „Pasprinkit savo nafta, jeigu nenorit jos pardavinėti Vakaruose, bet iš ko mokėsit algas savo darbininkams“.

„Vakarai turi nustoti manyti, kad Rusija – didelė geopolitinė problema. Tikrai daug problemų pasaulyje nebūtų buvę, jei ne SSRS, o dabar Rusija. Rusija vėl tapo grėsme visam pasauliui“, – kalbėjo S.Kovaliovas.

Po ilgų svarstymų

Prezidento Boriso Jelcino laikais buvęs Rusijos žmogaus teisių įgaliotinis S.Kovaliovas ilgai svarstė, ar priimti jam Prancūzijos vyriausybės paskirtą Garbės legiono ordiną, nes prieš du mėnesius tokį pat apdovanojimą (tik aukščiausiojo – septintojo laipsnio) Prancūzijos prezidentas Žakas Širakas prisegė prie V.Putino krūtinės.

Tada Ž.Širako oponentai sukėlė triukšmą dėl apdovanojimo skyrimo valstybės vadovui, kuris tik žodžiais pasisako už demokratiją.

S.Kovaliovas vis dėlto apsisprendė priimti Garbės legiono ordiną. Į korespondento klausimą, kodėl priims apdovanojimą iš valstybės, kuri vienodai gerbia tiek demokratijos priešininkus, tiek jos išpažinėjus, buvęs politinis kalinys sakė: „Ilgai svarsčiau, pagaliau nusprendžiau priimti šį apdovanojimą, kuris gali būti įvertintas kaip signalas Rusijos lyderiui: „Bendraujam ne tik su jumis. Jūsų opozicijos veikėjai mums irgi svarbūs, todėl ir apdovanojam“.

Popierinė konstitucija

S.Kovaliovas griežtai kritikavo Kremliaus suformuotą vadinamąją valdžios vertikalę, greta kurios nelieka vietos demokratijai. „Popieriuje turim konstituciją, kuri iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti labai demokratiška. Bet ji kaip Stalino konstitucija: principų, kuriuos ji deklaruoja, neįmanoma realizuoti gyvenime.

Mūsų šalies pagrindinis įstatymas skelbia, kad Rusija – federacija. Bet kur jūs pasaulyje matėt tokią federaciją, kurios respublikų ir kitų subjektų vadovus paskirtų šalies prezidentas? Rinkimai Rusijoje dabar tokie, kad nesuteikia visuomenei galimybės demokratiškai pakeisti šalies vadovybę“, – kalbėjo buvęs politinis kalinys, kurį jo draugai kartais pavadina amžinu disidentu.

S.Kovaliovas tvirtino, kad dabartinė situacija Rusijoje jam labai primena sovietmetį. „Tada toks garsus prokuroras mums, disidentams, drausdavo remtis konstitucija, sakydamas: „Ji parašyta ne jums, o Amerikos juodaodžiams, kad jie patikėtų, kaip laisvai ir laimingai žmonės gyvena Sovietų Sąjungoje. Tas prokuroras nejuokavo, jis tuo šventai tikėjo“, – sakė žinomas žmogaus teisių gynėjas, pridurdamas, kad ir dabar Rusijos konstitucija tarnauja tik valdžiai.

Į korespondento pastebėjimą, kad, žlugus SSRS, Rusija pasikeitė, nes buvęs disidentas turi galimybę laisvai reikšti savo nuomonę, S.Kovaliovas sakė: „Į kalėjimą kol kas neuždarė, bet žiniasklaida su manimi bendrauti bijo“.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.