Politinių kalinių ir tremtinių sąjungai prijaučiantis Kauno miesto muziejaus direktorius su šia organizacija, pažeisdamas įstatymus, sudarė itin palankią patalpų nuomos sutartį
Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga Kauno rezistencijos ir tremties muziejaus išlaikymą perkėlė ant miesto gyventojų pečių. Dabar jis tapo Kauno miesto muziejaus filialu. Auditoriai nustatė, kad buvęs Kauno miesto muziejaus direktorius Arimantas Dragūnevičius, pasirašydamas nuomos sutartį su šia politine organizacija, viršijo jam suteiktus įgaliojimus.
Statinius perdavė valstybė
Kaune įsteigta Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga nuosavybės teise mieste valdo du valstybės jai perduotus objektus. Dar 1993 metais Vyriausybės nutarimu šiai sąjungai buvo atiduotas dviejų aukštų (apie 2 tūkst. kv. metrų) pastatas Laisvės alėjoje. Viename aukštų įsikūrė sąjungos būstinė, kitą naujieji šeimininkai išnuomojo verslininkams.
Vytauto prospekte politiniai kaliniai ir tremtiniai valdo 215 kv. metrų pastatą. Jame prieš kelis mėnesius dar veikė Rezistencijos ir tremties muziejus. Dviejų aukštų administracines patalpas sąjungai 1995 metais suteikė Kauno apskrities viršininkas.
Nebeišgalėdama išlaikyti muziejaus, šių metų birželį Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga pasirašė 8 metų nuomos sutartį su neseniai įsteigtu Kauno miesto muziejumi.
Pastarajam dar prieš tris savaites vadovavo Arimantas Dragūnevičius. Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos vadovas Antanas Lukša sakė, kad A.Dragūnevičius yra šios politinės organizacijos narys, nors pastarasis tai neigia.
Mėgina nušauti du zuikius
Pasak Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkės Jūratės Marcinkevičienės, Rezistencijos muziejui išlaikyti sąjunga kasmet skirdavo apie 44,5 tūkst. litų. Iš jų keturių žmonių darbo užmokesčiui sumokėti reikėdavę apie 32 tūkst. litų.
„Penkiolika metų išlaikėme muziejų, todėl dabar tai daryti turėtų Savivaldybė”, – neabejoja sąjungos pirmininkas Antanas Lukša. Jis tikina, kad muziejus yra reikalingas, esą jis įsteigtas tremtinių krauju.
„Niekas nesutiko priimti mūsų eksponatų, todėl nusprendėme muziejų išnuomoti Kauno miesto muziejui”, – sakė A.Lukša.
Įsigaliojus sutarčiai, sąjunga nušautų du zuikius – savo rankose išsaugotų ne tik apie 15 tūkst. eksponatų kolekciją, bet ir pastatą Vytauto prospekte. Savivaldybė įsipareigotų išlaikyti ir tris muziejaus darbuotojus, ir apmokėtų komunalines paslaugas. Per aštuonerius metus politinė organizacija sutaupytų apie 370-380 tūkst. litų.
Auditoriai nustatė pažeidimus
Šią savaitę Savivaldybės Vidaus audito skyriaus specialistai parengė Kauno miesto muziejaus audito pirmines išvadas. Jose vienareikšmiškai tvirtinama, kad pasirašydamas 8 metų nuomos sutartį su Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga Kauno miesto muziejaus direktorius A.Dragūnevičius viršijo jam suteiktus įgaliojimus.
„Negyvenamųjų patalpų nuomos sutartį jis sudarė be steigėjo, šiuo atveju Kauno miesto tarybos, sutikimo”, – teigiama auditorių išvadose.
Paklaustas, kokia nauda miestui iš muziejaus, Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas A.Lukša iš pradžių sakė, esą sąjunga skyrė 50 tūkst. litų pastatui Vytauto prospekte suremontuoti. „Ten įstatėme naujus langus, šiltiname sienas”, – sakė jis.
Tačiau vėliau jis pripažino, kad minėtus 50 tūkst. litų sąjungai kaip nuompinigių avansą pervedė Kauno miesto muziejus.
Vertingi eksponatai gali pradingti
Kauno miesto muziejaus buvusio direktoriaus A.Dragūnevičiaus veikloje auditoriai nustatė ir daugiau pažeidimų. Paaiškėjo, kad sudarydamas ir kitą patalpų (M.Valančiaus g. 6) nuomos sutartį su viešąja įstaiga „Kauno arkivyskupijos Ekonomo tarnyba”, A.Dragūnevičius, pažeisdamas įstatymus, avansu 10 metų į priekį sumokėjo 200 tūkst. litų.
„Skirtos lėšos buvo panaudotos ne pagal paskirtį”, – teigia auditoriai.
Be kita ko, jie akcentavo, kad su abiem nuomotojais kiltų nesklandumų, jei nuomotojai vienašališkai nutrauktų sutartis anksčiau laiko. Tokiu atveju būtų sudėtinga be teismų susigrąžinti avansu įmokėtas lėšas.
Be to, pasirodo, kad ir eksponatų iš Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kauno miesto muziejus kol kas neperėmė, nors fondų perdavimo-priėmimo aktas jau buvo pasirašytas.
„Kauno miesto muziejaus direktorius Vidaus audito skyriui pateikė tik dalį minėto eksponatų, dokumentų, bylų perdavimo aktą (pirmą ir paskutinį lapą)”, – teigia auditoriai.
Rezistencijos ir tremties muziejuje buvo sukaupta apie 15 tūkst. eksponatų.
Politikai gali peržiūrėti sutartį
Tik lapkričio 30 d. naująja Kauno miesto muziejaus direktore buvo patvirtinta Irena Petraitienė. „Ponas A.Dragūnevičius gal ir nesiekė nieko blogo, bet Kauno miesto muziejus neturi savo pagrindinės ekspozicijos, todėl gal nereikėjo pradėti rūpintis filialų steigimu”, – sakė I.Petraitienė.
Buvęs Kauno muziejaus direktorius A.Dragūnevičius tikino, kad nenusižengė įstatymams, o išnuomodamas Rezistencijos ir tremties muziejų padarė gerą darbą Kaunui. Jis taip pat tikino nesąs Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narys, o tik remiąs šios sąjungos siekius.
„Vidaus audito išvados yra užsakytos politinių oponentų”, – tikino A.Dragūnevičius.
Be kita ko, minėta sąjunga dalį kito valdomo pastato Laisvės alėjoje taip pat yra išnuomojusi. Pirmąjį aukštą (apie 1000 kvadratinių metrų) nuomojasi verslininkai. Kas mėnesį Politinių kalinių ir tremtinių sąjungai jie sumoka apie 8 tūkst. litų.
Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Sigitas Šliažas sakė, kad šiuo metu Savivaldybės administracija nagrinėja auditorių išvadas. „Vienaip ar kitaip, visada išlieka galimybė nuomos sutartį su Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga nutraukti”, – sakė jis.