Rytis Davidovičius, investicijų konsultantas: laikyti, parduoti ar pirkti

Prieš imdamiesi konkrečių veiksmų pirmiausia gerai apmąstome, ko siekiame. Investavimas – ne išimtis, nes taip pat tikimės pasiekti tam tikrų rezultatų.

Idealu, jei stebėdami savo investicijas matome jas didėjant pagal numatytą grafiką. Tik ką daryti, jei taip nėra, arba dar blogiau – akcijų vertė mažėja?

Turint vienokių ar kitokių investicijų visada tenka spręsti: laikyti, parduoti ar dar pirkti.

Laikyti

Be galo sunku išlaikyti turimas akcijas arba investicinių fondų vienetus, jei jų vertė mažėja. Yra tekę matyti ne vieną tik emocijomis paremtą sprendimą parduoti perspektyvius vertybinius popierius vien dėl to, kad rinkoje tuo metu įsivyravo trumpalaikės blogos nuotaikos ar pasigirdo neigiamas gandas apie tą bendrovę arba visą regioną, kur yra investuota.

Tokiais atvejais, kai keletą dienų investicijos mažėja, galiausiai ryžtamasi jas parduoti, ir neretai tai padaroma, kai kainos mažiausios. Galiausiai išnagrinėjus naujausią informaciją apie pasirinktą bendrovę arba regioną ir pamačius, jog nieko iš esmės neatsitiko, visi puola tas akcijas pirkti. Akcijų vertė šokteli, ir jų nusiperkama jau už didesnę kainą. Apskaičiavę akcijos pabrangimą, sumokėtus komisinius gauname, jog mūsų rezultatas išties nėra geras.

Jei jau gaišome rinkdamiesi bendrovę, į kurią investuosime, ir tikime jos ilgalaikėmis perspektyvomis – tai ir remkimės ilgalaikiškumo principais. Be abejonės, jeigu investuojate į konkrečios bendrovės akcijas, žinoti jos ketvirčio finansinius rezultatus, sekti naujausią informaciją yra būtina. Remkimės fundamentaliais parametrais, o ne gandais.

Jeigu nutarėte savo turtą didinti per investicinį fondą, operatyvinį darbą už jus atliks profesionalai. Stebėkite investicijas, bet nedarykite skubotų sprendimų, jei pasirinkto fondo teritorijoje nieko esminio neįvyko. Atvirai pasakysiu: nelabai suprantu tų investuotojų, kurie remdamiesi gandais, masinėmis nuotaikomis kaitalioja savo fondus keliskart per metus. Juk patys fondai pirmieji reaguoja į pokyčius rinkose, o investuodami į daugybę įmonių jie atspindi ne kurios nors vienos bendrovės akcijos „nuotaikas”, o globalesnę strategiją, kuri nekinta kiekvieną dieną.

Kitas dalykas, jeigu investavote norėdami spekuliuoti. Tačiau čia jau veikia kiti investicijų valdymo kriterijai, bus daugiau techninės analizės.

Tad jei jūsų investicijai nieko esminio nenutiko, nedarykite skubotų sprendimų ir nepasiduokite masinei psichozei. Įsigijus gerą daiktą verta jį išlaikyti.

Pirkti dar

Esama dviejų investavimo filosofijų: eiti kartu su visais arba eiti prieš srovę. Negalėčiau atsakyti, kuri iš jų teisingesnė, nes jas galima derinti kartu ir pasiekti gerų rezultatų.

Taigi kada papildomai pirkti akcijų? Atsakymas: pirkite tuomet, kai yra galimybė uždirbti! Nors tai atrodo juokingai paprasta, tačiau yra pavojaus pasiduoti emocijoms, ir tada pradedami daryti nelogiški sprendimai.

O galimybė užsidirbti yra tuomet, kai akcijų (taip pat ir fondo vienetų) vertė yra nukritusi žemiau savo realios vertės (tai galima apskaičiuoti) arba ilgainiui jos gali dar brangti dėl gerų bendrovės veiklos rezultatų ir pan.

Ne paslaptis, kad racionalieji, įžvalgieji investuotojai „perlus atkapsto” dar tuomet, kai niekas kitas jų nepastebi. O parduoda, kai visi masiškai pradeda pirkti ir taip pakelia kainą.

Tad jei netikėtai iš esmės geros kompanijos akcijos vertė sumažėjo be jokio motyvo, siūlyčiau atkreipti į tai dėmesį ir apskaičiuoti, ar nevertėtų jos akcijų nusipirkti. Panašiai ir dėl investicinių fondų vienetų.

Parduoti

Investuojame ne tam, kad neturime ką veikti, o kad siekiame naudos. Jeigu jos nėra, nėra prasmės to ir daryti.

Taigi akcijai pasiekus savo vertės viršūnę (nusistatytą ribą) arba nesant jokių galimybių jai toliau kilti reikėtų pagalvoti apie savo investicijos perkėlimą kitur.

Bendrovės perspektyvų vertinimas yra labai subjektyvus dalykas, kiekvienas investuotojas turi savo nuomonę apie vieną ar kitą bendrovę. Todėl vieni tos bendrovės akcijas perka, kiti parduoda turėdami savo įsitikinimus.

Jei neliko argumento, dėl kurio jūs ir atlikote investiciją į konkrečią įmonę arba fondą, vertėtų permąstyti, ar jums to reikia. Pavyzdžiui, investavote į bendrovę A dėl jos plėtros perspektyvų, tačiau dėl tam tikrų priežasčių ši neketina toliau plėstis ir užimti rinkos dalį, išsenka jos potencialas.

Taigi stebėkime savo investicijas ir didinkime jas, vadovaudamiesi logika ir savo galva.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.