Bene dažniausias ilgalaikio taupymo tikslas – sukaupti pinigų vaikams (arba anūkams). Mūsų šalyje, skirtingai nei, tarkim, Švedijoje, šis tikslas yra svarbesnis, negu, pavyzdžiui, sukaupti pinigų savo pensijai.
Šiuo metu poreikis sukaupti pinigų vaikams tampa vis akivaizdesnis: kainuoja išsilavinimas, jauni žmonės nori anksčiau palikti tėvų namus ir įsikurti savame būste, kuriam net imant paskolą reikalinga pradinė įmoka, sutaupoma ne per vienus metus.
Pinigams kaupti tinka visi ilgalaikio kaupimo būdai: ir investiciniai fondai, ir gyvybės draudimas, ir net pensijų draudimas arba pensijų fondai. Tačiau kiekvienas jų turi savų ypatumų, kurie gali būti svarbesni vieniems ir mažiau svarbūs kitiems.
Jei norite apsaugos
Gyvybės draudimas gali būti pasirenkamas, kai svarbu užtikrinti pajamų šaltinį nelaimės atveju. Šis taupymo būdas yra bene geriausiai žinomas dar mūsų tėvams, kai apdraudę vaiką sutuoktuvių draudimu ir mokėdami nedidelę mėnesio įmoką sukaupdavo pinigų vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai. Panašų pinigų kaupimo vaikams būdą ir šiuo metu renkasi daugelis draudėjų. Kaupti renkantis draudimą verta tiems, kuriems tinka ilgesnis laikotarpis (daugiau kaip 10 metų) ir kieno pajamos apmokestinamos 27 proc. tarifu. Išskirtinis tokio taupymo būdo ypatumas – draudimo apsauga, t. y. apdraustojo mirties atveju būtų iš karto išmokama iš anksto sutarta draudimo suma. Apdraustasis tokiu atveju tikrai turėtų būti ne vaikas, o suaugęs asmuo, kuris uždirba pajamas ir moka draudimo įmokas.
Labai svarbu pasirinkti tinkamą draudimo sumą: nei per mažą (tokia apsauga būtų bevertė), nei per didelę (kuo didesnė pasirinkta draudimo suma, tuo didesni mokesčiai už riziką, tuo mažiau pinigų lieka kaupti ir investuoti, tuo mažesnė suma bus sukaupta laikotarpio pabaigoje). Reikalinga draudimo suma turėtų būti apskaičiuojama atsižvelgiant į negautas pajamas (kurių šeima negautų, netekusi maitintojo per artimiausius porą metų). Jei šeima turi santaupų ar kito finansinio turto, draudimo sumą galima rinktis mažesnę. Gyvybės draudimo sumą galima ir reikia koreguoti visą draudimo laikotarpį. Jei, pavyzdžiui, sukaupiama kito turto, draudimo sumą galima mažinti (tada mažės ar nors jau nedidės mokesčiai už riziką ir didesnė draudimo įmokos dalis teks kaupimui).
Trokštantiesiems didesnio pelno
Pensijų draudimas, savanoriško kaupimo pensijų fondai – taip pat valstybės subsidijuojami ilgalaikio investavimo būdai. Jie taip pat tinka tiems, kas pasirenka ilgesnį laikotarpį ir kieno pajamos apmokestinamos 27 proc. tarifu. Čia jau nebus draudimo apsaugos, bet nebus ir mokesčių už riziką. Esant tokiam pat investicijų pelningumui, pasirinkus pensijų fondus ar pensijų draudimą galima sukaupti didesnę sumą negu pasirinkus gyvybės draudimą, tačiau nelaimės (netekus šeimos maitintojo) atveju būtų išmokama tik iki tol spėta sukaupti pinigų suma.
Daugiau laisvės
Kaupimas per investicinius fondus yra bene pats liberaliausias. Galima mokėti įmokas ir periodiškai, ir neperiodiškai. Galima bet kada pasiimti pinigus ar jų dalį. Paprastai ir šių fondų valdymo mokesčiai būna mažesni. Šis būdas tinka tiems, kurie negali naudotis pajamų mokesčio lengvata. Apmokestinamas tik pelnas, ir tai tik tada, jei pinigus pasiimsime, neišlaikę jų 365 dienas. Aišku, kad čia nebus jokios draudimo apsaugos.
Taigi kaupimo būdų yra įvairių. Pagrindiniai dalykai, lemiantys vieną ar kitą pasirinkimą, – tai mokestinė aplinka ir draudimo apsauga. Jei pasirinksite taupymo būdą be draudimo apsaugos, tai rekomenduotina dar atskirai apsidrausti ir gyvybę, tam galima rinktis ir draudimą be kaupimo.