Kalėdoms žiemiškų orų nelaukiama

Aplinkos ministerijos Meteorologinių prognozių skyriaus vedėja Vida Ralienė PB tvirtino, kad numatoma vidutinė gruodžio oro temperatūra bus 2°C aukštesnė už vidutinę daugiametę. Anot specialistės, žiemiški orai Lietuvą pasiekti gali nebent trečiąją mėnesio dekadą, bet didelių šalčių tikėtis neverta. Jei tikėtume senoliais, tokia gruodžio šiluma prognozuoja vėlyvą pavasarį.
Aplinkos ministerijos Meteorologinių prognozių skyriaus vedėja Vida Ralienė dienraščiui aiškino, kad viso gruodžio mėnesio prognozių skyriaus specialistai nedaro. Tačiau prasitarė, kad jau dabar vidutinė temperatūra šį mėnesį Lietuvoje numatoma 2°C aukštesnė už vidutinę daugiametę (- 2,4°C).

„Šilčiausia bus pirmąjį mėnesio dešimtadienį. Antroje mėnesio pusėje tikėtinas atšalimas, bet laukti, kad jis bus didelis, nerealu“, – patikino specialistė.

Pasak V.Ralienės, net tokių šiltų orų vadinti anomalija negalima.

„Nereikia pamiršti, kad prieš keletą metų gruodžio mėnuo taip pat buvo šiltas. Tuomet miškuose ir žibutės pražydo, o dzūkai giriose voveraites rinko. Kaip bus šiais metais, sudėtinga pasakyti. Orai gali keistis, ir Kalėdoms sulauksime sniego“, – suteikė viltį.

„Sakyti, kad ši žiema labai šilta, tik jai prasidėjus negalima, – aiškino meteorologė. – Net ir 2000-aisiais, kai gruodis buvo šiltas, žiemos sezonas buvo Lietuvoje toks, koks priklauso. Taip gali būti ir šiais metais“.

Pasiteiravus, ar tokia šilta žiema nepridarys bėdos ūkininkams, Meteorologinių prognozių skyriaus vedėja sakė, jog tai geriau pakomentuoti galėtų patys ūkininkai.

„Nors dabar sniego ir nėra, bet jo galime sulaukti sausio arba vasario mėnesiais, – sakė V.Ralienė. – Žiema pozicijų neužleis ir tęsis tiek, kiek jai priklauso – du su puse mėnesio“.

Bus šilta

Hidrometeorologų tarnybos prognozuoja, kad gruodžio mėnesį kritulių kiekis irgi bus truputį didesnis už vidutinį daugiametį (56 mm). Itin didelė tikimybė jų sulaukti bus pirmąjį ir trečiąjį dešimtadienius.

Visos žiemos (gruodžio – vasario mėnesių) kritulių kiekis taip pat numatomas truputį didesnis už vidutinį daugiametį (128 mm). Pasak prognozių, labiausiai tą pajusti turėtų rytinių šalies rajonų gyventojai.

Nustatyta, kad gruodį Lietuvoje oro temperatūra vidutiniškai svyruoja apie 2-4 laipsnius šalčio. O prieš daugiau kaip 30 metų temperatūra buvo smuktelėjusi net iki 28-34 laipsnių šalčio. Tačiau ir netolimoje praeityje yra pasitaikę smarkių šalčių – taip nutiko 2002 metais.

Apskritai pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje, kai vyravo gana šiltos žiemos, gruodžio mėnesiai buvo dažniausiai šilti, neretai primenantys vėlyvą rudenį. Ir šiemet, vyraujant šiltiems pietvakarių srautams, temperatūra gali pakilti iki 12-14 laipsnių šilumos.

Kitas pavojingas reiškinys šį mėnesį – smarkus vėjas. Vykstant kovai tarp žiemos ir rudens virš Atlanto neretai susidaro itin aktyvūs ciklonai, kurie į žemyną atneša smarkias audras ir uraganus. Tiesa, uraganai Lietuvoje pasitaiko nedažnai.

Prabėgęs lapkričio mėnuo Lietuvoje pasižymėjo smarkiais oro temperatūrų svyravimais. Mėnesio pradžia buvo žiemiška, pasnigo, o pabaigoje vyravo labai šilti orai. Šiuo metu panašu, jog gruodį orai į žiemą links labai lėtai: toliau dominuos Atlanto cikloniniai sūkuriai, todėl bent pirmasis mėnesio dešimtadienis bus šiltas, rudeniškas. Vėliau laukiama aukšto slėgio srities sustiprėjimo virš Britų salyno – jei taip įvyks, orai pakryps jau žiemiška linkme.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Aplinkosauga su žyma , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.