Artėjanti Jūros šventė į „darbą” sutelks ne tik uostamiesčio kišenvagius. Šventinėmis dienomis Klaipėda privilios ilgapirščius iš visos Lietuvos. Kišenvagiai iš savo turto nesaugančių Jūros šventės dalyvių dažniausiai pagrobia dokumentus, mobiliojo ryšio telefonus ir pinigus.
Vagia renginiuose
„Naujakiemio gatvės gyventoja Vitalija pranešė, kad, plaukiant keltu iš Smiltynės, pradingo jos rankinėje buvę 200 litų bei dokumentai: pasas, indėlių kortelė, socialinio draudimo pažymėjimas ir darbo biržos knygelė.”
„Šilalės gyventojas Vytautas kreipėsi į policiją, nes prie Biržos tilto iš užpakalinės kelnių kišenės kažkas pavogė jo piniginę su 50 litų ir banko kortele.”
Tokių pranešimų apie kišenvagystes Jūros šventės metu Klaipėdos policijos pareigūnai gauna kasdien ir ne vieną.
Vagišiai dažniausiai pavagia rankinėse, maišeliuose ar išorinėse drabužių kišenėse neatsargiai laikomus daiktus. Dažniausiai tokios vagystės nutinka ten, kur yra didelis žmonių susibūrimas, masiniuose šventės renginiuose.
Gundo užpakalinės kišenės
Rankinėse ar plastikiniuose maišeliuose dokumentus, pinigus bei kitus vertingus daiktus dažniausiai nešiojasi moterys. Todėl daugiausiai pranešimų apie kišenvagystes uostamiesčio policijos pareigūnai gauna būtent iš jų.
Nuo kišenvagių nukenčiantys vyrai savo piniginių ar telefonų beveik visada pasigenda išorinėse drabužių kišenėse. Ypač nesaugios yra užpakalinės kelnių kišenės. Kišenvagiai šias kišenes vadina svetimomis kišenėmis, nes jas ištuštinti labai paprasta.
Prapjauna peiliuku
Iš moteriškų rankinių ar plastikinių maišelių vertingus daiktus kišenvagiai dažniausiai nugvelbia nesinaudodami jokiomis pagalbinėmis priemonėmis. Paprasčiausiai nusikaltėlis pasinaudoja žmonių spūstimi ir, trumpam prisiglaudęs prie nužiūrėtos aukos šono, žaibiškai kyšteli ranką į kišenę, maišelį ar rankinę ir skubiai su grobiu atsitraukia.
Tačiau taip elgiasi toli gražu ne visi kišenvagiai. Yra ir tokių šio „amato” atstovų, kurie sugeba virtuoziškai greitai bei nepastebimai skutimosi peiliuku perpjauti moteriškos rankinės ar plastikinio maišelio šoną ir po to „apšvarinti” auką.
Veikia grupėmis
Nutverti kišenvagį su įkalčiais – ypač sunku.
Kišenvagiai darbuojasi pavieniui arba grupelėmis. „Grupiniai” šio „amato” specialistai paprastai būna pasiskirstę vaidmenimis. Vienas jų ištraukia iš nužiūrėtos aukos kišenės piniginę ir perduoda ją atokiau stovinčiam sėbrui, šis trečiajam, o po to visi skubiai, tačiau nesukeldami aplinkinių įtarimo, atsitraukia. Net jei kas nors ir pastebėtų, kad iš kišenės pradingo piniginė, pas įtariamąjį jos jau neberastų. Pagal įstatymus be piniginės kišenvagio neapkaltinsi.
Todėl Klaipėdos policija Jūros šventės svečius ragina ne tik smagiai švęsti, bet ir neprarasti budrumo.
Albinas Strumyla
Klaipėdos VPK atstovas spaudai