Dirba produktyviai
Remiantis statistika, daugiausia įstatymų, nutarimų ir kitų teisės aktų projektų iki šiol pateikė socialliberalas A.Paulauskas ir socialdemokratas Č.Juršėnas – atitinkamai 84 ir 81. Itin aktyvus Seimo pirmininkas buvo per pirmąją sesiją. Jo vardu buvo registruoti net 68 projektai.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas socialliberalas Alvydas Sadeckas bei liberalcentristas Vytautas Čepas užregistravo po 27 projektus, Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas socialdemokratas Julius Sabatauskas – 25, socialliberalas Gediminas Jakavonis – 23.
Produktyviai dirbo Socialinių reikalų ir darbo bei Sveikatos reikalų komitetų vadovai Algirdas Sysas ir Dangutė Mikutienė. Socialdemokratas ir Darbo partijos frakcijos narė pateikė po 14 projektų, iš kurių atitinkamai 8 ir 5 buvo priimti. Kitiems politikams nepavykdavo taip dažnai įtikinti kolegų pritarti jų projektams.
Aktyviausi socdemai
Aktyviausiai projektus siūlė 22 narius turinčios Socialdemokratų frakcijos atstovai. Iš 731 registruoto projekto jie pateikė 201. Didžiausios 39 narius turinčios Darbo partijos frakcijos atstovai pateikė 106 projektus. Valdančioji Naujosios sąjungos frakcija užregistravo 87, Valstiečių ir Naujosios demokratijos frakcija – 24 projektus.
Šioms frakcijoms priklauso atitinkamai 10 ir 12 parlamentarų.
Devyniolika opozicinės Liberalų ir centro frakcijos narių iš viso užregistravo 111 projektų ir pagal aktyvumą atsidūrė antrojoje vietoje. Tėvynės sąjungos frakcija, kuriai priklauso 26 parlamentarai, pateikė 62 projektus. Dar viena opozicinė Liberalų demokratų frakcija, turinti 9 narius, registravo 45 projektus. Vienuolika projektų pasiūlė trys mišrios Seimo narių grupės atstovai.
Nėra aktyviųjų dešimtuke
Iš panevėžiečių išrinktų Seimo narių pakankamai aktyviai dirbo liberacentristas Gintaras Šileikis ir konservatorius Julius Dautartas. Nors nė vienas jų nepateko į pačių aktyviausių seimūnų dešimtuką. G.Šileikis per šios kadencijos laikotarpį pateikė 13 projektų. Tiek pat ir konservatorius J.Dautartas.
Abu politikai teikė projektinius dokumentus Nacionalinio saugumo pagrindų, Darbo kodekso, Valstybės tarnybos, Valstybinės socialinio draudimo įstatymo atskiriems straipsniams pakeisti. Rūpinosi, kad būtų pakeisti Civilinio proceso bei baudžiamojo kodekso straipsniai.
Be noro patobulinti priimtus įstatymus abu politikai dirba įvairiuose komitetuose, suformuotose komisijose. G.Šileikis – Žmogaus teisių komiteto, Jaunimo ir sporto reikalų komisijos bei dalyvauja 18 tarpparlamentinių ryšių su užsienio šalimis grupių narys. Taip pat – Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje narys.
J.Dautartas yra Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko pavaduotojas, Regioninės plėtros komisijos, Bioetikos parlamentinės bei 28 tarpparlamentinių ryšių su užsienio šalimis grupių narys.
Laiką atėmė laikinoji komisija
Mažiausiai teisės aktų projektų bei siūlymų pateikė Seimo pirmininko pavaduotojas A.Pekeliūnas ir seimūnas S.Pabedinskas. Pirmasis pateikė du siūlymas, o antrasis – tik vieną.
Pakalbintas Panevėžyje išrinktas „darbietis” S.Pabedinskas bandė teisintis, kad dėl darbo laikinojoje Seimo komisijoje KGB rezervo veiklai tirti jis negalėjo teikti teisės aktų projektų. „Tris mėnesius dirbau pirmininku. Tai didžiulis darbas. Dar ir dabar tenka aiškintis gaunamą informaciją apie KGB veiklą šalyje. Darbo turiu daug, nes esu Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko pavaduotojas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys”, – kalbėjo buvęs žurnalistas.
Dirbti trukdė žurnalistai
Skandalingai pagarsėjęs Seimo pirmininko pavaduotojas A.Pekeliūnas tikino, kad jam intensyviai dirbti trukdė per didelis žiniasklaidos susidomėjimas juo. „Teko gaišti laiką ir aiškinti apie nebūtas nuodėmes. Nepamirškite, kad esu Seimo pirmininko pavaduotojas. Seimo posėdžiams juk reikia pasiruošti. Mokausi dirbti Seime jau šešis mėnesius ir, manau, pažangą padariau nemenką”, – aiškino parlamentaras.
A.Pekeliūnas priminė, kad, be Seimo pirmininko posto, turi ir kitų pareigų. „Domiuosi Etikos ir procedūrų komisijos darbo reglamentu. Jį reikia keisti. Taip pat domiuosi Seimo kancialerijos darbu. Ten turi įvykti pokyčiai, pagerinsiantys šios tarnybos darbą. Tuo pasirūpinsiu rudenį”, – sakė buvęs Panevėžio rajono meras.
Raimonda Mikučionytė